Kdysi tam byla „zmola", tedy rokle. Sklepní ulička Suchořádská zmola v Kobylí se poslední srpnovou sobotu otevře návštěvníkům. Jako každý rok. Koná se tam slavnost vinařů, vinohradníků a přátel dobrých vín – Zarážení hory.

„Je to tradiční akce spojená s ukázkou starodávného zvyku. Kromě vinařů se na ní podílí i tetičky z kobylského Klubu přátel historie, farníci či hasiči a další obyvatelé obce. Prostředí tamní sklepní uličky je pro ni ideální," říká starostka Kobylí Dagmar Kovaříková.

Na akci Po kobylských uličkách za vínem se koštuje v příjemném prostředí. Hotaři a víno

Ve sklepní uličce se představí i kobylští ochotníci. Ti se schází pouze k této příležitosti, právě na konci srpna. Ukáží, jak se zarážela hora v devatenáctém století.

Písař přečte přísné artikule, hotaři „naparádijú hatinu" a vinaři „poklučů kolí", jako symbol celoroční práce na vinici.

Při tom nebude chybět ani starosta, policajt a klevetivé tetičky. „První část je spíše recesistická. Ta druhá, vážnější, vychází z textů kobylské rodačky a národopisné sběratelky Augusty Šebestové. Předvede se samotný obřad. Ochotníci hrají scénku opravdu od srdce. Jde vidět, že se na to každý rok těší. Proto je to zážitek jak pro ně, tak i pro návštěvníky," rozplývá se starostka, která se při té příležitosti obleče do kroje.

Kobylští se podle ní inspirovali ve Velkých Bílovicích. „Tam to nazývají Zarážání hory, u nás je to Zarážení hory. Do Suchořádské zmoly chodí pravidelně několik stovek lidí, areál bývá zaplněný tak akorát. Jsem ráda, že akce si drží punc domácí atmosféry," láká Kovaříková.

Letos se začne v pět hodin odpoledne. Od počátku obnovené tradice v roce 2002 na akci hraje cimbálová muzika Vonica z Krumvíře.

V doprovodném programu je však toho naplánovaného více.

Místo konání, Suchořádská zmola, není jedinou sklepní lokalitou v Kobylí. Historické sklepy, z nichž některé patří mezi památkově chráněné, jsou i v jiných uličkách.

V ulici Baráky stojí Křižákův sklep, v ulici Augusty Šebestové pak Svobodův sklep.

Architektonicky původní je Pekaříkův sklep „V kútku". Život v Kobylí je úzce spojený s vinohradnictvím a vinařstvím. Vždyť je to čtvrtá Na akci Po kobylských uličkách za vínem se koštuje v příjemném prostředí. největší vinařská obec velkopavlovické podoblasti.

Na vinařské akce si proto tamní obyvatelé potrpí. Během roku jich pořádají celou řadu. I to přispělo Kobylí k zisku titulu Vesnice roku Jihomoravského kraje v roce 2006.

„Brzy na jaře, většinou v březnu, zahrádkáři pořádají košt vín. Pak následují otevřené sklepy – Po kobylských uličkách za vínem. Jejich termín se ustálil na poslední dubnové sobotě. Akci pořádá sdružení Vinaři z Kobylí," vyjmenovává starostka.

To ale není všechno. Před vinobraním následuje Zarážení hory. V listopadu pak ochutnávka prvních mladých vín. Konec kalendářního roku vždy uzavírá Svěcení vína.

Podle starostky však víno nechybí ani na dalších akcích v Kobylí. Obec se zapojuje i do cykloakcí mikroregionu. Například červnového Krajem André či Putování za burčákem po Modrých horách, které se letos uskuteční na začátku září.

Obec Kobylí zve na Zarážení hory.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

PROJEKT OBCE: Tento text je součástí komerčního projektu Deníku Rovnost Obce. Představují se v něm obce jihomoravského regionu.