„Musím říct, že Nizozemce po jejich vystoupení ve skupině začínám považovat za černého koně turnaje, a byl bych moc rád, kdybychom jim to zrovna my hned na začátku vyřazovací části překazili,“ netají Jan Nezmar, člen Klubu kanonýrů a bývalý sportovní ředitel Slavie.

Osmdesátiny Karla Brücknera. Pavel Nedvěd po boku druhého osudového trenéra
Největší zápas všech dob. Snová bitva Čechů s Nizozemci se zapsala do dějin

Česko - Holandsko, historieSlavné zápasy Česka a Nizozemska. Pro přiblížení klikněte na infografiku.Zdroj: Deník„Mají výborné individuality. Jsou silní kombinačně i smrtícími protiútoky,“ je si vědom záložník Tomáš Holeš, člen základní sestavy a hráč, jehož Nezmar přivedl z Jablonce do Edenu.

Ještě se vraťme ke zmiňovaným dvěma neúspěchům Oranjes. Ty vyprovokovaly velké změny. „Letos asi nepřijížděli na turnaj s tím, že patří mezi favority. Pořád tam ještě pokračuje generační obměna, nicméně si myslím, že většina hráčů již dozrává do nejproduktivnějšího věku a na turnaji to je zatím vidět,“ glosuje Nezmar.

Je to tak. Nizozemci ukazují nové a stále rostoucí hvězdy. Obránce Matthijs de Ligt (Juventus), záložník Frenkie de Jong (Barcelona), o něco starší útočník Memphis Depay (nedávno podepsal Barceloně) a tak dále, a tak dále.

Potetovaný průšvihář 

„Depay je světový hráč. Je ve formě, pro nás velká hrozba,“ uznává Holeš. Potetovaný (snad už bývalý) průšvihář zatím na turnaji dvakrát skóroval a přidal stejný počet asistencí. V posledních patnácti duelech (za Lyon a reprezentaci) skóroval čtrnáctkrát.

Pouze v bráně mají úplného veterána. S osmatřicetiletým Maartenem Stekelenburgem kopal v Ajaxu Amsterdam ještě Tomáš Galásek, nynější asistent reprezentačního kouče Jaroslava Šilhavého.

Nejen individuální kvalitou jsou však Nizozemci nečitelní. Vycházejí ze systému s pěti obránci, třemi záložníky a dvěma útočníky s tím, že krajní beci zvládají obstarat celou délku hřiště. „Je to vlastně 3 – 5 – 2, to nemám moc rád,“ přiznává Holeš.

„Jsou tradičně silní v kombinaci a ofenzivě, nicméně od druhého zápasu, kdy se vrátil de Ligt, mají i dobře organizovanou defenzivu,“ popisuje Nezmar.

Tomáš Rosický
Rosický o superstar Hložkovi: Je připravený. Při vzpomínkách vyzdvihl Brücknera

„Proto bych tentokrát vycházel z trošku hlubšího postavení s důrazem na organizovanou defenzivu a pokusil se jim naopak zatopit nějakým rychlým protiútokem. Myslím si, že čím dříve budeme držet vyrovnaný stav, tím větší je šance na postup pro nás,“ odhaduje.

Vítěz souboje se ve čtvrtfinále střetne v Baku s lepším z utkání Wales – Dánsko.