„Osobně jsem čekal ještě trošku víc, protože jsme po postupu kádr kvalitně doplnili. Bohužel nás ale potrápila zranění. Ve výsledku jsme se sedmým místem spokojení,“ uvedl asistent trenéra Jan Mrkvica, který tým vede spolu s kolegou Milanem Nekvapilem.

Po podzimu drží jejich svěřenci bilanci pěti výher, stejného počtu remíz a tří porážek. Se šestnácti obdrženými brankami mají navíc druhou nejlepší obranu v soutěži, lépe jsou na tom s devíti góly jen vedoucí Vnorovy. „A kdybychom nedostali pět branek v Kyjově, kde nám kvůli červené kartě chyběl kapitán, mohlo to být ještě lepší. Vzadu nás obrovsky drží gólman Lukáš Sedláček. Kluk z Němčic, který hrával za Slovácko. Přišel před sezonou, jde o velkou posilu. Defenzivu máme dobrou, ještě zabrat v útoku,“ přál si Mrkvica.

V ofenzivě se Němčickým nedaří podle představ. Ve třinácti zápasech si připsali jen sedmnáct branek a ve statistice vstřelených gólů jsou čtvrtí nejhorší v soutěži. „Snažíme se to v útoku protáčet, vymýšlíme různé způsoby, ale pořád to není ono. I. B třída je kvalitnější soutěž než okresní přebor. To, co klukům stačilo v okrese, je tady málo. Problém je taky v tom, že se nám ve třetím zápase zranil rozdílový ofenzivní hráč Lukáš Frank, který už ve zbytku sezony nenastoupil,“ mrzelo Mrkvicu.

V posledním podzimním mistrovském utkání zvítězil MFK Vyškov B (modré dresy) nad Valticemi 2:0.
Valtice se na podzim proměnily v lazaret. Třináct bodů? Zázrak, říká trenér

Přesto nováček nejnižší krajské soutěže obral o body i ostřílené týmy. Na domácím hřišti remizoval s prvními Vnorovy, venku si zase dokráčel pro vítězství proti druhým Uhřicím. „Utkání proti silným soupeřům nám sedí. Je lepší hrát s prvním než s posledním. Nemusíme pak tolik tvořit, naopak hrajeme odzadu. Kluci se v takových duelech víc hecnou. Proti slabším soupeřů jsou zápasy víc ubojované,“ popsal asistent trenéra, který je zároveň jednatelem klubu.

Stejně jako ostatním celkům napříč krajskými soutěžemi, se ani Velkým Němčicím v první polovině sezony nevyhnula zranění. „Máme sedmnáctičlenný kádr a třeba do Kyjova jsme museli jet s osmi fotbalisty z áčka, které doplnili hráči z dorostu a rezervy. Zapojili se kluci z béčka, které by ani nenapadlo, že si ještě někdy v I. B třídě zahrají,“ řekl s trpkým úsměvem Mrkvica.

Těšit ho může fakt, že díky kvalitní základně mají Němčice odkud brát. „Postup v loňské sezoně vybojovali odchovanci němčického fotbalu. Kluci, kteří mužstvo před sezonou posílili, jsou původem taky od nás. V okolí pak máme další odchovance, které chceme v létě stáhnout domů,“ plánoval Mrkvica, který si v devadesátých letech sám zahrál v dresu Němčic I. B třídu.

Desetitisíce fotbalových fanoušků se vrátily na stadion za Lužánkami v roce 2015.
KVÍZ: Mistrovský titul i rekordy. Za Lužánkami hrálo Brno naposledy před 20 lety

Přes zimu změny v kádru nechystá. „Pravděpodobně nikdo nepřijde a neměl by ani nikdo odejít. Změny v kádru nás čekají až v létě. Je potřeba tým posílit a omladit, protože momentálně v něm máme několik čtyřicátníků,“ přiblížil zkušený stratég.

Jaké jsou cíle pro jarní část sezony? „Myslím, že díky bodovému zisku z podzimu jsme zachráněni. Teď si přeju, ať zapracujeme na herním systému,“ objasnil Mrkvica.

Zimní přípravu by rád odstartoval v polovině ledna. Přiznává však, že je situace kvůli sílící pandemii koronaviru nejistá. „Přípravu pořád řešíme a samozřejmě musíme zohlednit i situaci okolo koronaviru. V březnu jezdíme pravidelně na soustředění, ale v tuto chvíli nevíme, jestli nás omezení někam pustí. Uvidíme, jak to dopadne,“ dodal.