„Bylo to jedno z nejsložitějších a nejtěžších rozhodování. S něčím takovým se nepotkáváme každý rok. Vzali jsme v úvahu všechny výpovědi, zápis o utkání, zprávu od delegáta, zkrátka všechny materiály, které byly k dispozici. Chtěl bych poděkovat všem členům disciplinární komise za jejich přístup k projednávání této kauzy. Bylo to dost náročné. Rozhodnutí bylo jednomyslné,“ říká předseda disciplinární komise okresního svazu Praha-západ Martin Opatrný.

Aféra se táhla téměř pět měsíců. „Bylo to přerušené a předané organům činným v trestním řízení. To ani nekomentuji. Pozvali si jen určité lidi, ani ne rozhodčí, nikoho z nás nekontaktovali. Čekali jsme, že se něco dozvíme, ale nakonec jsme přistoupili k přijetí vlastních opatření podle fotbalových norem a disciplinárního řádu,“ pokračuje Opatrný. 

Horoměřice, fotbalový areál. Místo, kde došlo k nepříjemnému incidentu s vulgárním napadením Ukrajince
Skandál v české armádě: Voják napadl fotbalistu z Ukrajiny, věc řeší policie

Čím konkrétně se pětapadesátiletý funkcionář provinil? Na adresu hráče Horoměřic v závěru prvního poločasu podle zápisu o utkání pronesl: „Ty ukrajinskej zm… , místo abys válčil, tak tady hraješ fotbal, ty mr… ukrajinská“. Rozhodčí Jan Hruška za urážky následně udělil červenou kartu.

„Je to velká ostuda. Každý jsme zodpovědní za své činy. Slovní urážky jsou někdy pro soupeře mnohem horší než ty fyzické. Apelujeme na kluby, aby všichni byli na rozhodčí i protihráče slušní,“ pronesl těsně po incidentu Jan Rajnoch, šéf fotbalového svazu okresu Praha-západ.

Padl by i vyšší trest

Příslušné fotbalové orgány začaly situaci ihned řešit, ale vzhledem k tomu, že nešlo o běžný přestupek, jednání se protahovala, na disciplinární komisi dorazilo několik svědků. „Nechtěli jsme se ukvapit, museli vyčerpat všechny možnosti a dát prostor všem,“ poznamenal šéf DK Martin Opatrný.

Kotvas se všem nařčením bránil a odmítal je, nicméně disciplinární komise měla naprosto jasno a výpovědi svědků a dodané materiály stačily k vynesení trestu. „Padl by i vyšší, ale okresní svaz může fyzickou osobu potrestat maximální finanční pokutou ve výši 10 tisíc korun, udělili jsme tedy tu na maximální možné hranici,“ vysvětluje předseda disciplinární komise. Ta rozhodla také o trestu pro klub Sokol Velké Přílepy, a to ve výši 15 tisíc korun, jelikož Ján Kotvas se přestupku dopustil v roli vedoucího mužstva přímo na střídačce. 

Liga mistryň, 2. kvalifikační kolo: AC Sparta Praha – Eintracht Frankfurt 0:3 (0:3)
Žádná střela. Sparťanky se loučily s Ligou mistryň, na Letné slavil Frankfurt

„Disciplinární komise bude pod mým vedením tvrdě trestat jakékoliv výroky a projevy hrubého nesportovního chování vůči delegovaným osobám, divákům, hráčům i funkcionářům," vzkázal dalším potencionálním hříšníkům. „Bohužel brutalita ve fotbalovém prostředí stoupá,“ dodal Martin Opatrný s dovětkem, že trest pro Jána Kotvase je rekordním za poslední dlouhou dobu.

Už dříve uzavřela své vyšetřování i vojenská policie. Podle informací TNCZ byl Kotvasův případ v srpnu předán ke kázeňskému projednání veliteli Posádkového velitelství Praha, kde tento armádní podplukovník slouží jako zástupce velitele. Hrozit mu měl trest od důtky po snížení služebního platu až o 15 procent na dobu až půl roku.