Hádanka na úvod: zkuste si tipnout, kolik dětí si v rámci historie McDonald´s Cupu koplo do balonu.

Těžká otázka, přičemž odpověď vám rozhodně vyrazí dech. Organizátoři od roku 1997 došli k číslu, které dalece převyšuje jeden a půl milionu účastníků.

„Jsme velice rádi, že tyto statistiky každoročně rostou. Byli bychom rádi, abychom rekordem oslavili i letošní jubilejní ročník. Nejdůležitější však pro nás nadále zůstává radost z pohybu zapojených dětí, fair play a budování týmového ducha,“ prohlásila Lucia Poláčeková, PR manažerka společnosti McDonald’s ČR/SK.

Šéfkuchař Přemek Forejt se zdraví s fanoušky po exhibičním utkání při finálovém turnaji McDonald's Cupu 2023 v Uherském Hradišti.
Moc se mi líbí, jaký má McDonald's Cup obrovský úspěch, těší šéfkuchaře Forejta

Kromě nešťastného období během covidu měl turnaj rok co rok své místo na fotbalové mapě. Podporují ho funkcionáři z fotbalové asociace, ale také hvězdy z řad bývalých i současných fotbalistů. Pro letošní rok se ambasadorem stal Vladimír Šmicer (asi netřeba dodávat, že jde o vítěze Ligy mistrů s Liverpoolem).

Role patronů se tentokrát zhostí Klára Cahynová (reprezentantka hrající ve Španělsku) a Václav Černý (reprezentant hrající v Německu).

Mimochodem, právě do jeho Wolfsburgu vyrazí na podzim vítězné týmy. Za odměnu. Uvidí Bundesligu, potkají opravdové fotbalisty.

O trénink byl zájem

„Náš turnaj už je takovou tradicí, na účast v něm a reprezentaci své školy doteď vzpomínají ti, kteří jsou dnes už dospělí, vzpomínají na ni i ti, kteří jsou dnes třeba součástí české fotbalové reprezentace,“ dodala Polačeková.

Relativní novinkou je zařazení třetí kategorie: šanci znovu dostanou i děti z malotřídek (menších škol obvykle z vesnic, kde se v jednom ročníku potkávají děti různého věku). Učitelé navíc mohou požádat o radu skutečné experty, grassroots trenéry mládeže FAČR. Loni tuto možnost využila zhruba polovina škol.

24. ročník turnaje McDonald's Cup měl na programu krajské finále.
FOTO, VIDEO: Jsi Bůh, slyšel fotbalista Kliment od vítěze McDonald´s Cupu

Nejlepší z okresních kol se mohou těšit na krajská finále. A ti nejlepší z nejlepších postoupí na Svátek fotbalu, který se letos uskuteční 3. a 4. června v nové aréně v Hradci Králové.

Dorazí i Šmicer, který se nepochybně nebude zdráhat předvést své umění v kopačkách.

„Je moc fajn, že s holkama a klukama budu prakticky v předvečer velkého fotbalového Eura v Německu. Je symbolické, že 25. ročník McDonald’s Cupu si podá obrazně řečeno ruku s naším bronzem, který jsme jako český národní tým vybojovali před dvaceti lety v Portugalsku,“ usmál se někdejší reprezentant.

Čas na přihlášky
Jak se zúčastnit turnaje? Stačí vyplnit přihlášku na www.mcdonaldscup.cz. McDonald’s Cup uzavře registrační bránu v neděli 24. března. Krajská finále proběhnou v květnu, Svátek fotbalu je naplánován do Hradce Králové na 3. a 4. června. Deník bude samozřejmě u toho.