Neděle před polednem, horko k padnutí. K utkání 3. kola ČFL skupiny A nastupují hráči Admiry a rezervy Českých Budějovic. Když se zdraví s rozhodčím Michalem Patákem, rozhodně netuší, jaká tragikomedie bude následovat.

Co na tom, že tři body vybojovali domácí (vyhráli 2:1). Co na tom, že na papíře byl hrdinou teenager Radek Šiler (střelec úvodní branky). Z fotbalistů se stala jen stafáž. 

Zápas udělal někdo jiný. Hlavní rozhodčí. 

Rozhodčí Michal Paták před lety čelil ve Zlíně rozhořčeným fanouškům.
Lavina kolem skandálu rozhodčího Patáka. I experti volají: Ať „řezník“ skončí

V mimořádně dlouhém nastavení prvního poločasu se rozhodl odpískat pokutový kop. Penaltu, kterou viděl jen on. Žádný souboj, žádné provinění proti pravidlům. Buď se šeredně spletl, nebo to udělal úmyslně.

„Očekávám, že zodpovědné komise vyvodí nekompromisní závěry,“ vzkázal šéf fotbalové asociace Petr Fousek.

Stopy vedou do ciziny 

„Nabízí se, že šlo o sázky,“ zmínil trenér hostujícího celku Dušan Žmolík. Úvaha, která zřejmě není daleko od pravdy. Rozhodně šlo o peníze, mraky peněz. Na internetu se na tomto jediném utkání podle dostupných údajů protočily šílené sumy, které si hráči na této úrovni nevykopají možná za celou kariéru. 

U zahraniční společnosti Betfair se v průběhu prvního poločasu, za stavu 1:0, začalo dramaticky sázet na to, že padne druhý gól. Tak moc, že možnost byla vyřazena z nabídky. Tisíce eur se sází na první ligu, nikoliv na třetí.

Avšak údaje o nezvyklém chování na této "burze" jsou jen vrcholem ledovce. Kupříkladu bookmakeři z Unibetu, giganta z Malty, stáhli sázku na alespoň dvě branky v poločase ještě před jeho začátkem. 

Případ logicky zaujal i zahraniční publicisty a experty.

Hlavním trhem pro gamblery a mafiány je Asie, kde si lze vsadit skoro na jakýkoliv zápas a jakýkoliv možný i nemožný průběh. Zajímavost? Jedna menší společnost nabízela na poločasové vítězství domácího celku alespoň o dvě branky kurz 6,65:1. 

Tipsport pozastavil přijímání sázek

Přestože stopy nekalých praktik vedou do ciziny, pochybnosti mají i české sázkové kanceláře. Nejvíce se zlobí Fortuna, hlavní partner tuzemského fotbalu, jejíž jméno má ČFL v názvu. 

„Výkon sudích nelze označit jinak než jako podvod na fotbal a na všechny jeho fanoušky. Naprosto chápeme požadavky na doživotní distanc pro Michala Patáka,“ prohlásil mluvčí společnosti Petr Šrain.

Bookmakeři před zápasem snížili kurz na vítězství domácích - z 1,6:1 na 1,5:1. Nic dramatického. Ovšem to hlavní přišlo až v live sázkách - tedy sázkách, které jsou provedeny již během duelu.

Nic takového už se nikdy nesmí opakovat, říká šéf Dynama Vladimír Koubek k zářezu béčka Dynama na Admiře.
Šéf Dynama Koubek k vymyšlené penaltě: Nic takového už se nikdy nesmí stát

„Zaznamenali jsme atypické sázky a přijímání sázek jsme pozastavili. Ačkoliv nešlo o velké sumy, u takto nevýznamného zápasu to překročilo mez rizika,“ dodal mluvčí Tipsportu Václav Sochor s dovětkem, že takovou situaci neřeší každý víkend.

Je nabíledni, že případ teď začnou řešit i kriminalisté.

Fortuna se kvůli podezření z korupce rozhodla přikročit k dalšímu kroku. Podává podnět na ministerstvo financí a trestní oznámení. Fotbalová asociace se k Fortuně připojí.

„Osobně budu iniciovat podání podnětu také Etické komisi FAČR vzhledem k okolnostem a hrubému ovlivnění utkání. Také předpokládám, že případ posoudí Disciplinární komise ŘKČ včetně zápisů, zpráv, videí a dalších důkazů. Záležitost vzhledem k důležitosti případu každopádně také zařadíme na program nejbližšího jednání Výkonného výboru FAČR,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

Proč rozhodčí neuznal gól Dynama?

Zápas byl rozhodčím Michalem Patákem veden naprosto nestandardně. Fakt, že oproti standardům a pravidlům nebyl vysílán živě, také o něčem svědčí. Ve fotbalovém hnutí se rovněž začalo řešit, proč sudí zbytečně protahoval nastavení, když Dynamo v jeden okamžik první půle srovnalo, podle názoru hostů regulérně, na 1:1. Na tuto otázku však může být snadná odpověď. U takzvaně "prodaných" zápasů je zvykem, že je stanoveno několik možných scénářů. Až podle průběhu je posléze vybrán jeden, na nějž mafie nasází spoustu peněz.