Co když se liga nedohraje? Bez mistra i bez sestupu
Český fotbal řeší jeden otazník za druhým. A zdá se, že když se jeden podaří smazat, vynoří se zpoza rohu další dva nové. „Primárním cílem je tuto sezonu dohrát,“ opakuje vytrvale Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace (LFA). Shodl se na tom v pondělí i výbor organizace, která řídí české profesionální soutěže. Začít by se mělo od 25. května, kdy vláda povolí pořádání sportovních akcí. Konec sezony by se posunul do poloviny července.
Konec nejistoty? Kdeže! Tenhle plán má řadu úskalí. V první řadě ho musí schválit 12. května na grémiu samy kluby. Nadpoloviční většina hlasů v první lize, a pak i ve druhé, to je, oč tu běží. A že návrh projde, není vůbec jisté. Každý hájí pochopitelně především své zájmy. A ty se mohou podle postavení v tabulce zásadně lišit.
On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE.
Klubům hrajícím o záchranu v lize by se hodilo anulování ročníku. „Pokud by se ligu nepovedlo dohrát v kompletní podobě i s nadstavbou, nebyl by vyhlášen vítěz ligy ani sestupující,“ prozradil Svoboda včera pro Českou televizi.
Spojence mohou mít ohrožené kluby i ve Slavii, která s osmibodovým náskokem vede tabulku. Příznivci červenobílých sice prskají, že by oficiálně mistrem Slavia nebyla, ale nejvýhodnější místo v kvalifikaci Ligy mistrů a dostatečný odpočinek před předkoly zajímá vedení klubu logicky daleko víc.
To Sparta, která je v současnosti až devátá, nebo Plzeň, která Slavii nahání, budou mít přirozeně zcela jiný pohled. O tom, jak „nadšené“ by byly celky, které ve druhé lize bojují o postup, také není třeba polemizovat.
Strašák z UEFA
Ani předčasný konec navíc není bez otazníku. Češi musí dodržovat pokyny z UEFA a ty jsou jasné: soutěže mohou být ukončeny jen ve výjimečných případech například kvůli nařízení vlády (tak to dopadlo v Nizozemsku a nejnověji ve Francii). Jinak může přijít trest. Třeba ročník bez účasti v pohárech (a štědrých finančních bonusů). „To je strašák,“ ví Svoboda.
Pro jiné je zase strašákem natáhnutí sezony do července. Poslední červnový den totiž končí smlouvy s hráči, případně hostování. Příkladem může být sparťan Guélor Kanga. Nebo Karviná, jež by těsně před finišem přišla o osm borců, které má půjčené odjinud! Dalším problémem může být i prodloužení víz pro cizince…
A to ještě pořád nebyla řeč o tom nejdůležitějším, o zdravotních rizicích. Kdo bude platit testy, kterými by hráči před ligovým restartem měli projít? Co se stane, když bude někdo z fotbalistů nakažený?
„Velmi se inspirujeme manuálem pro německou bundesligu, protože se domnívám, že asi nic preciznějšího bychom nevymysleli,“ přiznal Svoboda. V Německu se hovoří o tom, že celý tým by šel do karantény až v případě většího počtu infikovaných. Jenže na to jsou potřeba testy. Hodně testů. A jsme zase u toho: Kdo je zaplatí?
UEFA chce od národních svazů vyjádření, co zamýšlejí s ligami, do 25. května. To už na všechny otázky musí být odpovědi. Podaří se to?