Fotbalové Euro v Německo poznamenalo diplomatické napětí a spor mezi pořadatelkou zemí a Tureckem. Když se prezident Erdogan dozvěděl o dvouzápasovém trestu pro dvougólového střelce v osmifinále proti Rakousku Meriha Demirala, který při oslavě předvedl gesto se zdviženým ukazováčkem a malíčkem symbolizující extrémně pravicové turecké hnutí Šedí vlci, zrušil plánovanou cestu do Ázerbájdžánu a vydal se do Berlína podpořit turecké fotbalisty.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijel do Berlína podpořit fotbalisty:
Jenže ani jeho přítomnost na čtvrtfinále s Nizozemskem nepomohla. Turci padli 1:2 a turnaj pro něj skončil. Po vypadnutí Erdogan obvinil UEFA, že trest pro Demirala byl politicky zaměřen na Turecko jako národ.
„Trest pro Meriha není proti němu osobně. Abych byl úplně upřímný, vrhlo to na šampionát velký stín. Je to nevysvětlitelné a čistě politické rozhodnutí,“ citoval Erdogana norský web Dagbladet s odkazem na agenturu DPA.
Před zápasem v německé metropoli, kde žije přes 200 tisíc lidí tureckého původu, se shromáždili fanoušci Turecka a předváděli vlčí pozdrav. V mnoha zemích zakázané gesto pak hromadně ukázali i v hledišti během státní hymny.
Předpojatost vůči cizincům
Proti trestu pro Demirala se před čtvrtfinále Eura oficiálně ohradilo turecké ministerstvo zahraničí. „Mezinárodní sportovní akce jsou organizovány s cílem sblížit komunity a země. Toto rozhodnutí, které vyvolalo hluboké zklamání pro všechny naše občany doma i v zahraničí, posílilo hodnocení, že tendence k předpojatému jednání vůči cizincům v některých evropských zemích narůstá,“ píše se v prohlášení.
Erdogan ocenil turecké fotbalisty, že se i přes nepřízeň nevzdali a bojovali. „Odpověděli velkolepým fotbalem a díky bohu to nemělo vliv na morálku a motivaci hráčů. Chci jim poděkovat, že nám dali tolik vzrušení,“ vzkázal prezident.