Ikona je ve sportu nadužívané slovo. Jenže v některých případech sedí. Lionel Messi je ikona fotbalu, jeho věrozvěst, postava z pohádek o míči kopaném.

Tomáš Škurek
Šéf českého fanklubu Barcelony: Blížil se bankrot, Messi měl jít do Anglie

Proto je přestup prťavého Argentince z Barcelony do Paris St. Germain žhavým tématem, které se nevyhýbá ani Česku. Například v úterý, kdy byl přesun do Francie ohlášen, bylo jeho jméno nejvyhledávanějším slovem na českých webech.

Triko za dva tisíce

„Je to hráč, který víceméně převyšuje svůj sport. Jako Tiger Woods v golfu nebo Michael Jordan v basketbalu,“ řekl pro list Daily Mail expert na fotbalové finance Kieran Maguire.

Opavdu, Messi, jenž má jméno zaregistrované pod ochrannou známkou, je mašina na peníze.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Kolik stojí Messi?Kolik stojí Messi?Zdroj: Deník

Důkaz se objevil hned první dny po podpisu nového kontraktu ve francouzském velkoklubu. Během prvních sedmi minut se prodalo 150 tisíc jeho dresů. Za prvních 24 hodin jich bylo 832 tisíc.

Jedno triko vyjde v přepočtu na 2 233 korun, fanshop tak díky Messimu zkasíroval 1,9 miliardy.

To je pochopitelně rekord. Když přišel Cristiano Ronaldo do Juventusu Turín, za první den zájemci získali „jen“ půl milionu dresů.

Lionel Messi s dresem Paris St. Germain.
Chci vyhrávat trofeje a uspět v Lize mistrů. Paříž je ideální místo, řekl Messi

I to je se situací v Česku nesrovnatelné. Sparta letos přešla k novému výrobci vybavení. Místo firmy Nike obléká celý klub Adidas. Pro fanoušky to tedy byla jasná výzva zaútočit a nakoupit nové dresy. Klub si poté pochvaloval, že jich prodal 1500. Za první dva měsíce…

Dá se navíc očekávat, že horečka hned tak neopadne. Dres s číslem 30, s nímž útočník také hrál chvíli v Barceloně (na úplném začátku profesionální kariéry nosil devatenáctku, později desítku), půjde na dračku.

Procenta ze zisku

Kolem Messiho pracovního oblečku se však točí ještě jedna zásadní otázka. Kolik vlastně klubu připadne peněz z jednoho výrobku?

Přesná čísla v tomto konkrétním případě (ještě) neunikla, ale dají se objevit obecné informace. V případě většiny klubůto bylo sedm až deset procent, pouze Liverpool si před rokem „vydupal“ po podpisu se společností Nike dvacetiprocentní výdělek.

Cristiano Ronaldo je na sociálních sítí nejsledovanější sportovec světa
Ve Francii chtějí i Ronalda. Půjde za Messim? Portugalec poslal jasnou odpověď

Nejde však jen o dresy. PSG si pomohlo na všech frontách. Stalo se nejatraktivnějším týmem světa. Jen na Instagramu se mu zvýšil za první den zájem o 4,5 milionu sledujících.

I to umí Messi.

Narozeninový večírek
Ander Herrera, záložník PSG, slavil o víkendu 32. narozeniny. Na párty přišel takřka celý tým včetně Messiho, chyběl však Kylian Mbappé. Hvězdný francouzský fotbalista nedělní "dýchánek" zmeškal na rozdíl od prvního zápasu sezony: díky jeho příspěvku (1 gól a 1 asistence) slavil tým výhru nad Štrasburkem. Messi byl jen na tribuně.