Fotbalisté Novosedel už nebudou jediným zástupcem Břeclavska v nejvyšší krajské fotbalové soutěži. Po pěti letech se do ní vrací hráči z Lanžhota. Ti sice v loňském ročníku I.A třídy skončili až na čtvrté příčce, týmy před nimi však postup odmítly. A tak se dostalo na tým vedený zkušeným Petrem Maléřem. Lanžhotští měli na rozhodování velmi málo času, přesto mimořádný postup přijali. „Je to pro mne i pro náš klub výzva," tvrdí předseda klubu Petr Balga.

Odmítnutí soupeřů

Že je bramborová pozice nešťastná? To neplatí pro fotbalový Lanžhot. Postoupil mimořádně až ze čtvrté pozice. Ratíškovice, Lednice i Velké Pavlovice posun výš odmítly, což se v kuloárech probíralo už před koncem soutěže. „Rozhodlo ekonomické hledisko. Nemáme zabezpečený rozpočet na další sezonu, nechtěli jsme zbytečně riskovat. Navíc někteří hráči zřejmě skončí," vysvětlil předseda Ratíškovic Petr Příkaský.

Podobně zareagoval i lednický Moravan. „Postup do krajského přeboru jako vítěze by pro nás byl povinností. I přes některá negativa bychom ho přijali. Hlavními důvody odmítnutí je ale nechuť platit poplatek čtyřicet tisíc korun za mimořádný postup z druhé příčky. To raději peníze dáme trenérům mládeže, která se nám rozrůstá a postupuje. A také se u nás plánuje hráčská generační obměna kádru," oznámil lednický předseda klubu Kamil Kasala.

Podle očekávání odmítly postup i třetí Velké Pavlovice. I u nich rozhodlo ekonomické hledisko a „nechuť" opustit pro týmy z Břeclavska ideální skupinu I.A třídy. Došlo tak na Sokoly z Lanžhota.

„Je to pořád trošku překvapení. Po podzimu jsme měli blíž ke dnu tabulky než ke špici. Ale na jaře jsme jen dvakrát prohráli, přesto jsme si dávali ze čtvrtého místa jen pětiprocentní šanci na postup. Nakonec jsem měl doslova pár hodin na to, abych to rozsekl. A i za cenu čtyřicetitisícového poplatku jsme to přijali. Pro nás funkcionáře i hráče to bude výzva, ale těšíme se," přiznal Balga, který oželí i ztrátu derby s Velkými Pavlovicemi, Břeclaví nebo Rakvicemi.

Hráči Lanžhota o postupu do poslední chvíle nevěděli. „Už jsme je s tím na schůzi seznámili, většina byla překvapená, ale samozřejmě se těší a chtějí si to vyzkoušet. Popravdě, myslím si, že Lanžhotu s jeho fotbalovým zázemím bude nejvyšší krajská soutěž slušet. Teď v ní hlavně neudělat ostudu, já osobně bych rád skončil v polovině tabulky," poznamenal předseda lanžhotského oddílu, kterého kromě oslovování možných posil čeká přes léto i shánění dalších peněz do rozpočtu.

Úspěšný kouč

Za vzestupem fotbalistů ze Šlajse jistě stojí i angažování bývalého ligového kouče Petra Maléře, pod jehož vedením začala spanilá jízda Lanžhota. Vytoužená druhá pozice z toho nakonec nebyla, přesto si mohou Na Šlajsi angažmá jednapadesátiletého trenéra pochvalovat. A není divu, že se s ním klub chce domluvit na prodloužení angažmá.

„Jsme předběžně dohodnutí, v nejbližších dnech to stvrdíme. Podle všeho by měla osa mužstva zůstat, ale několik nových hráčů přesto potřebovat budeme. Skončí Boya, do zahraničí má odjet Trčka a nemáme jasno o Hílkovi," naznačil Maléř, které hráče v lanžhotském dresu na podzim diváci pravděpodobně neuvidí. Naopak třicetibrankový sniper Petr Darmovzal zůstává a bude klíčovou osobností klubu, stejně jako kapitán Miroslav Bartoš.

Fotbalisté Lanžhota vyběhnou na trávník poprvé v úterý 14. července. Ve velmi krátké letní přípravě je čekají kromě tréninků dvě přípravná utkání a předkolo krajského poháru. A hned druhý víkend v srpnu začíná první kolo krajského přeboru. V tom působili fotbalisté Lanžhota naposledy v roce 2010, tehdy ještě pod názvem Podluží. Tým ale po roce sestoupil.

V nejvyšší krajské soutěži bude letos vůbec poprvé startovat rekordní počet sedmnácti týmů. Mutěnice totiž sestoupily z divize, ale žádný ze tří brněnských týmů (Bohunice, Moravská Slávia a Sparta) do divize nechtěly. Sportovně-technická komise tak připravila termínovou listinu, která čítá sedmnáct podzimních kol místo plánovaných patnácti. Každý klub bude mít jedno kolo volný los.

1. kolo krajského přeboru – 8. a 9. srpna 2015
Moravský Krumlov – Bosonohy
Sparta Brno – Ráječko
Ivančice – Rousínov
Mutěnice – Jevišovice
Bohunice – Novosedly
Vojkovice – Bzenec
Bystrc – MS Brno
IE Znojmo – Lanžhot
Boskovice – volno