Místo oslav výročí bude symbolický pohřeb. Už během zpackaného jara v I.A třídě, ve kterém fotbalisté Bořetic uhráli jen bod, bylo jasné, že je pro rozpadající se tým krajská soutěž příliš velkým soustem. Klub sice nejprve podal znovu žádost na I.A třídu, tu ale sám těsně před termínem uzávěrky stáhl. Kvůli časové tísni pak klub nestihl podat včas přihlášku alespoň do okresního přeboru. Reálný je podle zástupců Okresního fotbalového svazu už jen start v nejnižší IV. třídě. O tu ale klub zájem nemá.

Reálně teď hrozí úplný konec fotbalu v Bořeticích. Minimálně na rok. Klub totiž nepřihlásil do soutěže ani žádný mládežnický tým a dosavadní předseda klubu Jiří Kadlec rezignoval.

Fotbal v obci se teď snaží na poslední chvíli zachránit Luděk Gloza, někdejší hráč a rodák z Bořetic. „Minulé vedení stáhlo přihlášku z krajské soutěže na poslední chvíli, a než jsme se dohodli aspoň na okresním přeboru, bylo den po termínu. Přesto jsme to stihli tři dny před losovacím aktivem, což je podmínka soutěžního řádu. Okresní fotbalový svaz nám však nechtěl vyjít vstříc, že by musel soutěž rozšířit na patnáct týmů a přelosovat. Nabídli nám jen čtvrtou třídu. Jenže ta je pro staré pány, tu nechtějí ani fotbalisté a popravdě ani já," přiznal Gloza.

Bořetický Celtic se proti rozhodnutí o nezařazení do okresního přeboru odvolal do Prahy. Tuto situaci potvrdil i předseda Okresního fotbalového svazu František Stejskal.

„Bohužel, v Bořeticích neví pravá ruka, co dělá levá. Navíc tam chybí lidi se zkušenostmi vést klub. Přihlášku do krajského přeboru ani posílat neměli a měli se přihlásit rovnou k nám do okresu. Nebyl by problém. Takto už jsme obdrželi přihlášku pozdě, měli jsme hotové losy, museli bychom rozšířit soutěž, kluby by měli vždy jeden volný los, dvakrát by se muselo hrát i ve středu. To je na okresní přebor moc. Výkonný výbor to zamítl. Praha náš postup schválila, takže Bořeticím moc šancí při odvolání nedávám," vysvětlil zádrhely Stejskal, který Celticu nabídl jen nejnižší okresní soutěž. A na tu evidentně nemají současní hráči ani případní navrátilci chuť. Cítí nejistotu.

Gloza přiznal, že komunikace vázla delší dobu jak mezi starým vedením klubu a svazem, tak s hráči, a nyní i novým vedením. „Místní hráči první A třídu ani hrát nechtěli, přesto ji staré vedení přihlásilo. Tím nám nabourali plány, i ty časové. Určitě to ale šlo na losovacím aktivu vyřešit lidsky, ale mám dojem, že se nám to rozhodli teď spočítat se vším všudy. Potrestali tím ale zrovna nesprávné lidi," mrzí Glozu fakt, že jeho snaha sehnat hráče i podporu obce možná vyjde vniveč.

Pro zachování fotbalu v obci, kde žije třináct set obyvatel, je samozřejmě i obecní úřad v čele se starostou Františkem Petráskem. Obecní rada už s novým vedením jednala a byla pro stávající podporu oddílu.

„Obec má se Sokolem smlouvu, že se bude starat o sportovní areál, který je v majetku obce, bude zajišťovat dresy, jejich praní, a nějakou menší podporu dostanou žákovský mužstva. Víc už pro ně udělat nemůžeme. Nakonec asi ani to nebude stačit a obec asi bude rok bez fotbalu. Je to hrozná škoda, protože zrovna letos jsme měli slavit šedesátileté výročí vzniku klubu," poznamenal trpce starosta Petrásek.

Druhá nejvyšší krajská soutěž byla pro Bořetice, kde si na sklonku kariéry zahráli František Veselý, exligisté Jan Maroši, Pavel Šustr, Lambert Šmíd nebo Petr Baštař, historickým maximem. Postoupili do ní mimořádně v létě roku 2010. Vinařská derby se sousedními Velkými Pavlovicemi poté byla největším diváckým lákadlem na okrese.

Podobný osud potkal v roce 2010 tým Hrušek. Tým pod názvem Podluží hrál krajský přebor, pak rok ještě I.A třídu a nakonec sestoupil a rozpadl se. Po roční pauze klub začal od nuly ve IV. třídě. Loni už hrál znovu okresní přebor. To může být cesta i pro tým z Bořetic.