Ve fotbalové devatenáctce MSK Břeclav je jedním z adeptů na brankářský post Lukáš Polach. Věkem zatím patří mezi sedmnáctileté, určitě si zachytá v dresu osmnáctky MSK.

Od zimy je ale v přípravě celku Luďka Zlámala MSK Břeclav U19 a pochopitelně by se rád do brány postavil i v mistrovských zápasech jarní části dorostenecké divize. Konkurenci ale má ve stávajícím brankáři U19 Josefu Šťastném a v posile klubu, kterou je Lukáš Maňák (přichází z Veselí nad Moravou). Lukáš Polach začal s kopanou v desíti letech ve Slovanu Břeclav, kdy již většina jeho spoluhráčů za sebou měla tři, čtyři roky řízené přípravy.

Jeho prvními trenéry v základně Slovanu byli pánové Hruška, Horčička a Lukášek, z nichž každý do tréninku přinesl něco nového, což mladý fotbalista hodnotí jako velké pozitivum. První přípravný zápas v dresu Slovanu hrál v obraně, pak již ale trvale stál mezi třemi tyčemi, kde se cítí nejlépe. Rány se nebojí, proto si věří při zásazích na brankové čáře. Ještě by potřeboval zlepšit rozehrávku nohou, s výhozy rukou je spokojený.

Jeho vzorem je Petr Čech, který má dobrou kopací techniku, díky které umí poslat výkop přesně na hráče. Výborný je na brankové čáře a Lukášovi se líbí jeho styl chytání. Když se podívá trochu do minulosti, vybaví se mu jako nejúspěšnější zápas ten první, který jako nováčci druhé žákovské ligy hráli mladí fotbalisté Břeclavi s favorizovaným HFK Olomouc. Lukáš se blýskl celou sérií úspěšných zákroků a k výhře družstva přispěl gólovou přihrávkou, když se po jeho výkopu dostal k míči útočník Břeclavi a šanci proměnil.

„Lukáš je lepší na čáře, než na výbězích, což se jistě zlepší, až nabere více zkušeností. Problémy má i s rozehrávkou, což souvisí s kopací technikou. Je ale pracovitý, poctivý v přípravě, jistě se bude v budoucnu zlepšovat,“ tvrdí o jednom ze tří brankářů staršího dorostu šéftrenér dorostenců MSK Luděk Zlámal.

Lukáš je názorově vyhraněný i v osobním životě. Studuje druhý ročník elektrotechnického oboru na břeclavské průmyslovce a po maturitě by chtěl v tomto oboru pokračovat na vysoké škole v Pardubicích nebo v Brně. Ve fotbalu si konkrétní cíle nestaví, ale chtěl by u něho zůstat co nejdéle. Ve volných chvílích sedne na malolitrážní motocykl Yuki, s kamarády se projíždí po bočních silnicích a vychutnává si zejména zatáčky.

Podporu pro sportování od rodiny má. Otec v dorostu hrával také kopanou a nyní se snaží přijít na každý Lukášův domácí zápas. Starší bratr Filip sice aktivním sportovcem není, ale při studiu na vysoké škole pravidelně hraje badminton.

Lukáš Polach je připravený uchopit svou šanci při nasazení do brány devatenáctky za pačesy, určitě ale bude chytat i v dalších družstvech Břeclavi.