S omlazeným kádrem a novým koučem Vladimírem Michalem vstupují do své možná nejtěžší sezony fotbalisté MSK Břeclav. Stálý účastník třetí nejvyšší soutěže totiž letos bude spoléhat především na mladé pušky.

Odchod věčně zraněného Malára do Rakouska, ukončení kariéry stopera Doležala či přestup gólmana Václavíka. To vše snížilo věkový průměr mužstva o několik let.

„Samozřejmě si uvědomujeme, že jen s mladíky se tato soutěž hrát nedá. Pořád tu máme nějakých pět borců, kteří by měli předávat své zkušenosti těm mladším. Každopádně chceme naši hru postavit právě na dravosti a důrazu,“ vysvětlil trenér Vladimír Michal.

Ten bude v této sezoně sedět na dvou židlích. Už od prosince totiž zastával pozici sportovního ředitele, která mu zůstala. Břeclavský klub tak navazuje na model, který naposledy zažil před dvěma lety za vlády Radka Rabušice.

Klubu se podařilo přeměnit hostování opor v přestupy. Ať už jde o současné (Simandl), nebo ty nadcházející (Navrátil).

Pokud by se hledalo jediné slovo, které by označilo současný kádr mužstva, je to jednoznačně perspektiva.

Břeclav disponuje většinou mladých hráčů, kteří mají nejlepší fotbalová léta před sebou. I posily by měly skutečně pomoct. Do branky přišel už osvědčený Václav Hladký ze Zbrojovky.

Obranu má vyztužit exslovácký Vlastimil Polák, v záloze se dobře ukazuje Martin Pácl ze Šardic. Zvýšit konkurenci v útoku přišel Jiří Nevídal. Právě střelecká produktivita představuje nejpalčivější problém současné Břeclavi. Kromě Davida Bielčíka se tým nemůže spolehnout na prověřeného typického útočníka. Dokázala to i generálka s Vyškovem. Ze sedmi šancí nedala Břeclav jedinou branku. „Snad se David na podzim probudí a začne střílet branky. Ale zodpovědnost leží na každém z nás,“ má jasno záložník Ivan Dvořák.

A Břeclav čeká těžký začátek. Nejdřív jede do Olomouce na HFK, pak doma přivítá Opavu.

„Los máme opravdu složitý. Tato dvě mužstva bych favorizoval na celkové vítěze soutěže. Ale budou tam určitě i další. My chceme hrát kolem šestého místa,“ tasil plány trenér.

Diváci, kteří stále nechodí na fotbal v ideálním počtu, zůstanou v letošní sezoně ošizení o tradiční jihomoravské derby. Hlavní rivalové z Mutěnic a Znojma se letos v soutěži neobjeví.

SOUPISKA
Brankáři: Lukáš Prokop (1989), Dušan Rückschlos (1988), Václav Hladký (1990), Daniel Hustý (1993).
Obránci: Marek Demjanovič (1981), Vlastimil Polák (1989), Ivo Michal (1985), Petr Schwarz (1983), Josef Chromeček (1991).
Záložníci: Petr Dolíhal (1988), Ivan Dvořák (1978), Juraj Jakubovič (1983), Kamil Koryčánek (1988), Pavel Simandl (1987), Martin Pácl (1987), Jaroslav Navrátil (1991), Jiří Paulík (1991).
Útočníci: David Bielčik (1988), Martin Ivančic (1989), Lukáš Svoboda (1985), Jiří Nevídal (1990).
Trenér: Vladimír Michal. Asistenti: Antonín Michálek, Jaromír Piták. Vedoucí mužstva: Vlastimil Struška. Předseda klubu: Jiří Kalužík.
Přišli: Polák (hostování Slovácko), Pácl (hostování Šardice), Nevídal (hostování Hodonín), Hustý (přestup Starý Poddvorov).
Odešli: Malár (přestup Hohenau), Doležal (ukončil kariéru), Menšík (hostování Tvrdonice), Šlancar (hostování Mikulov), Václavík (přestup Slovan Bratislava), Valent (hledá si angažmá).

Tři letní novinky
* trenérskou funkci převzal sportovní ředitel Vladimír Michal
* angažmá v klubu ukončili tři bývalí prvoligoví hráči
* tým disponuje čtyřmi brankáři, ani jednomu není více než 22 let

Tři otázky pro… záložníka Ivana Dvořáka

Z Břeclavanů, kteří prošli ligou, jste v týmu zůstal sám. Nemrzí vás odchod zkušených spoluhráčů?
Právě že docela dost a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé se s klukama známe už léta, s Karlem Doležalem vlastně odmalička. No a teď jsem od nich navíc převzal titul nejstaršího hráče v kabině. A to docela s velkým náskokem.
Břeclav má hodně mladý tým. Jaká je jeho kvalita?
Trenéři počítali věkový průměr mužstva a vyšlo jim třiadvacet let. Ale bez starších kluků jsme hráli celé jaro, takže se tým vlastně moc nezměnil. Rozhodně se nedá říct, že by byl slabší.
Nedaří se vám dávat moc gólů. Co se s tím dá dělat?
Šance si v pohodě vytváříme, ale neproměňujeme je. Musíme se s tímto nedostatkem poprat, zodpovědnost leží na každém z nás. Je třeba se o branky podělit. Útočník David Bielčík se na podzim určitě probudí a začne zase střílet góly.