„Výsledky mě mile překvapily, nečekal jsem, že budou tak vysoko,“ přiznává například útočník Vladimír Malár. Břeclavané se sice drží elitní trojky jen díky lepšímu skóre, které odsunulo rezervu olomoucké Sigmy, do karet jim ale hraje elán a nadšení.

Aby ne. Sil musí mít dostatek. Najít v sestavě hráče staršího pětadvaceti let dá práci i pozornému divákovi. Pravda, v týmu je jich hrstka. „Mládí se může projevit hlavně pozitivně. Když se daří, mladíci si hodně dovolí. Důležité je, že zůstal tvůrce hry Pavel Simandl. To týmu hodně pomůže,“ je přesvědčený zadák Marek Demjanovič.

Bývalý brankář David Galla přikyvuje. Nízký věkový průměr Břeclavi bude plus. „Jejich předností by měla být síla, kondice a bojovnost. A do karet jim bude hrát určitě psychika. Jsou v klidu. Neútočí na postup a hra o záchranu se jich netýká,“ tvrdí Galla.

Správně. Břeclavští do druhé ligy zatím nemíří a o setrvání ve třetí lize si to rozdají jiní. „Je to ideální situace, která jim vyhovuje. Budou sbírat zkušenosti,“ doplňuje Malár.

Solidní kádr

Na rozdíl od něj ale Galla podzimní výsledky čekal. O překvapení podle něj nemůže být řeč. „Kluci zvládají soutěž velice dobře. Mají solidní kádr, v němž někteří působí delší dobu,“ pokračuje gólman.

Zároveň však poukazuje na snižující se kvalitu druhé a třetí ligy. Týmy oslabují. A příčina? Peníze. „Je to jedno s druhým. Ubývají diváci i peníze. Platí to pro sport celkově. Břeclavi to ale může pomoct k lepšímu umístění,“ zamýšlí se Galla.

Všichni tři se shodují, že i kdyby mladíci v modrobílých dresech zářili sebevíc, více fanoušků přitáhnou na tribunu jen stěží. „Z toho mám obavy. Je to dlouhodobý problém v celé zemi. Těžko se odbourává. Břeclav hraje o špici a lidi stejně nechodí. Každopádně jim přeji, aby se to změnilo,“ vzkázal Malár na dálku.

Je to paradox. Jde o klub, který hraje třetí nejvyšší soutěž v Česku, sídlí v největším městě břeclavského regionu a mužstvo střílí spoustu branek. Jenže reakce? Na podzim maximálně dvě stě platících diváků. Bída.

Břeclavští momentálně pilují hru v přátelských duelech. Připisují si výhry, stejně tak ale odchází do kabin poražení. Blýskli se zejména šestibrankovým přídělem, který udělili slovenskému celku Rača. Naopak druholigový Sokolov uštědřil svěřencům trenéra Milana Valachoviče čtyřbrankový výprask.

K nápravě mají čas. První jarní utkání je čeká čtyřiadvacátého března, kdy na domácím trávníku přivítají rezervu brněnské Zbrojovky.

Více čtěte v sobotním vydání Břeclavského deníku