Nekamarádí se jen s fotbalovým míčem při klasické kopané, ale paralelně provozuje malou kopanou a futsal. Nevidí v tom žádnou překážku, protože fotbalové povinnosti tím nenarušuje.

Hraje druhou futsalovou ligu a brněnskou městskou ligu v malé kopané, obvykle přes týden v pozdních večerních hodinách.

Naopak zejména futsalu vděčí za zkvalitnění své práce s míčem. Rodák z brněnských Kohoutovic začínal s kopanou v šesti letech v Brně-Žebětíně, kam to měl pár zastávek linkou MHD. Hrál tam jeho o sedm roků starší bratr Vlastimil, tak bylo přirozené, že ho následoval.

Ve Zbrojovce Brno

Po dvou letech ale již byl ve fotbalové přípravce v Kohoutovicích, hrál městské soutěže, i proti kvalitním celkům Zbrojovky a Líšně.

Asi na sebe svými výkony upozornil, protože v desíti letech již byl členem Zbrojovky a začal chodit do sportovní třídy.

Ve Zbrojovce okusil nejvyšší soutěže v žákovských i dorosteneckých kategoriích a zahrál si za městské a krajské výběry mladých fotbalistů. Na podzim 2008 nastoupil v juniorce Zbrojovky, tam ho stejně jako předcházející dvě sezóny trénoval dnešní sportovní ředitel kopané MSK Vladimír Michal.

Na jaře 2009 hostoval v divizní Třebíči jako stoper, pak si ho Brno stáhlo zpět. Pokračoval v juniorce a trenér áčka Beránek ho pětkrát povolal k prvoligovým startům.

Další sezónu již začínal pod trenérem Večeřou jako hráč áčka Zbrojovky a omezil jiné sportovní aktivity. Zbrojovka ale hrála o záchranu, David byl přeřazen do béčka, na jaře byl uvolněný do Líšně a k malé kopané a futsalu se zase vrátil.

Od léta 2011 nastoupil na roční hostování v Břeclavi, kde hledali hráče jeho typu pro obsazení místa defenzivního záložníka, protože Pavel Simandl a Jaroslav Málek jsou záložníky s převážně ofenzivními choutky.

Právě po prvních čtyřech kolech třetí ligy, když celek MSK hrál pohledný fotbal, ale ztrácel body, přistoupil trenér Milan Valachovič k radikální změně rozestavení hráčů, při němž měla role defenzivního záložníka klíčovou roli.

Cupák si věří v hlavičkových soubojích, rozehrávce, je technicky zdatný na míči, k čemuž mu hodně pomáhá futsal. Zlepšit by chtěl výbušnost – start na míč a rychlé první tři kroky.

„David se stal nezbytnou součástí družstva, hraje na důležitém postu defenzivního záložníka. Výborně čte hru, skvěle hraje tělem. A s Jardou Málkem jsou nejhezčími kluky v družstvu,“ dává svůj pohled na hráče základního kádru trenér Valachovič.

Jako Mascherano?

David vystudoval elektrotechnickou průmyslovku, nyní pokračuje ve vysokoškolském studiu na Masarykově univerzitě v Brně.

V oboru trenérství je jeho spolužákem Lukáš Prokop, brankář MSK.

Dvaadvacetiletý záložník patří k osobám s nadprůměrnou vitalitou. Kromě zmíněných sportovních aktivit brigádničí při rozvozu mutěnického vína po Brně, pomáhá v obchodu s fotbalovými potřebami otci své přítelkyně a vede internetové stránky futsalového klubu Helas.

Fandí Juventusu Turín, jako mladík měl za vzor Tomáše Hübschmanna, nyní se mu líbí hra Javiera Mascherana z Barcelony.De­fenzivní záložník nesmí kazit. O to se David Cupák snaží v dresu MSK Břeclav.