Nejčernější dny v historii dědického fotbalu. Absolutně nečekaná věc hrozivě zasahující klub, který se ještě na konci minulého kalendářního roku pyšnil pozicí lídra krajského přeboru. Vše je ale ztraceno, přišel konec působení v nejvyšších patrech jihomoravské kopané.

Vypadá to, že pověrčiví fanoušci z Vyškovska nejpopulárnější kolektivního sportu na světě začnou věřit na prokletí písmene D. Je to jen několik let, co se museli otřepávat z úpadku a seskoku Drnovic z první ligy až do čtvrté okresní třídy a přišel další šok, tentokrát s názvem Dědice.

„Končíme, minulý čtvrtek jsme se odhlásili z krajského přeboru,“ zpečetil osud Sokola šéf klubu Stanislav Novotný. Zdůvodnění je pak docela jednoznačné. „Nemáme hráče. Sezonu máme finančně zajištěnou, ale nemáme ji s kým hrát. K dispozici jsme papírově měli sedmnáct hráčů, ale na tréninky nikdo nechodil, i když předtím byla většina pro to, abychom sezonu začali. Pak to tedy nemá smysl,“ vyhlásil Novotný.

Situace byla nejen podle jeho slov neúnosná. Samozřejmě existovala šance, že by mužstvo svoji účast v přeboru neodřeklo a pokusilo se během prvních kol o nápravu, ale šance, že by se to povedlo, se prý blížila nule. Za velký risk díky hrozbě obrovské pokuty kvůli „skrečování“ sezony v jejím průběhu to nestálo. „Dopadli bychom jak Mokrá nebo jiní, kteří to zkusili a nezvládli to. Neocitli jsme se v situaci, která by se zlepšila ze dne na den. Tak jsme se rozhodli pro tuto šílenou, ale jedinou možnou cestu,“ zdůvodnil sekretář oddílu Vladimír Šustek.

Smutek z konce velkých nadějí celku na další vylepšování své těžce vybudované pozice zavládl i v duši trenéra Jiřího Štěpána. Ambice na další růst mužstva měl. „Je mi to moc a moc líto, velká škoda. Ale rozhodlo se tak a asi je to správně, bohužel,“ vyjádřil se kouč. Přiznal, že krizový scénář trval prakticky celé přípravné období. „Měli jsme opravdu zásadní problémy odehrát přátelská utkání, která jsme naplánovali. Například minulý týden v Ivanovicích se skončilo už po prvním poločase. Přišlo zranění a najednou jsem tam neměl koho poslat,“ popsal Štěpán.

Co to tedy všechno znamená? Doposud třetí nejlepší klub na Vyškovsku bude od příštího týdne figurovat pouze v nejnižší soutěži, tedy okresní čtvrté třídě. Aniž by totiž věděl, jak se nakonec vše vyvine, dohodl se už o něco dřív s týmem Hamilton, že se spojí a budou společně vystupovat jako Dědice B.