Je to již téměř dva roky, co v hlavách několika hrušeckých starousedlíků a bývalých fotbalistů z této obce uzrála myšlenka znovu vzkřísit v Hruškách kopanou, a navázat tak na předchozí tradici o nejrozšířenějšího sportu.

V předvánočním čase před dvěma roky, kdy všichni lidé žijí přípravou Vánoc a chystání dárků, se sešla pětičlenná skupinka fotbalových fandů s jediným cílem. Chtěli obnovit přerušenou tradici kopané v Hruškách. Myšlenka to byla jistě dobrá, ale k realizaci bylo potřebné znát názor těch, kteří by nastoupili na hřiště s nápisem Sokol Hrušky na svých dresech.

Je s kým hrát

K překvapení všech se na zasedání výboru v únoru loňského roku sešlo třináct hráčů ochotných hrát za Hrušky a ještě sami navrhli dalších šest jejich kamarádů, kteří by připadli v úvahu. K mladým hráčům se přidali i ostřílení fotbalisté jako Boris Koníček nebo Petr Šůlava. Kostky byly tím pádem vrženy. Práce výboru kopané pod vedením zvoleného předsedy Františka Ventrči se od této chvíle mohla rozjet na plné obrátky.

Jeho práce spočívala na jedné straně v záležitostech spojených s administrativní legislativou a na druhé straně bylo potřeba vytvořit technické zázemí se vším všudy, co k fotbalu patří. A to včetně trenérského a realizačního týmu. Vše ale nabralo rychlý spád. Od myšlenky znovuoživení kopané v naší obci uplynuly sotva tři měsíce a již 1. března 2011 se konal první trénink hráčů.

Celou dobu těchto příprav se však jako červená nit táhl jediný problém, zato klíčový. A nebyly to finance. Šlo o kabiny hráčů. Stávající zděné kabiny, před mnoha lety postavené ještě v akci „Z", byly takzvaně odkloněné pod Sokol Podluží. Nástupnickému fotbalovému oddílu Sokol Hrušky nebyly kabiny ani bezúplatně předané, ani nebyly kabiny nabídnuté novému klubu k pronájmu, ač o to Sokol na společném zasedání v červnu loňského roku zažádal.

Vyřešení tohoto stěžejního problému však nabídlo vedení hrušecké obce v čele se starostou Josefem Trechou. Pro začínající hráče nakoupilo osm kusů upravených stavebních buněk. Tyto byly po převezení a usazení v areálu fotbalového hřiště za součinnosti sponzorů a občanů opravené a vybavené natolik pro potřeby hráčů.

V současnosti se na nich provádí dokončovací práce tak, aby na zahájení prvního podzimního mistrovského kola sezony 2012/2013 byly kabiny plně k dispozici. Celé zařízení tak bude mít po dokončení prací kabiny pro domácí a hostující hráče, fungující toalety včetně sprch, kuchyňku, místnost pro rozhodčího, sklad, bufet a zasedací místnost pro jednání oddílu. Tímto se vyřešil stěžejní a zcela zbytečný problém okolo zázemí na hrušeckém fotbalovém hřišti.

Činnost výboru a vedení mužstva se tak mohla konečně zaměřit souběžně i na fotbalový růst nového mužstva. V červnu 2011 byl vytvořený stávající realizační tým. Funkci hlavního trenéra převzal Pavel Sopko, vedoucího mužstva Vlastimil Mrákava a asistenta převzal Josef Konečný.

Po odehraných přípravných zápasech před podzimem 2012 nastoupily Hrušky na hřišti v Moravské Nové Vsi proti Sokolu Ladná. Tento zápas sice hrušecký Sokol prohrál 3:1, ale na konečného vítěze celé skupiny na straně jedné a nováčka na straně druhé, to byl důstojný výsledek. Podzimní kolo přineslo také pěkné a napínavé utkání tak například se Sokolem Bulhary, kdy už Hrušky prohrávaly 1:3, ale dokázaly zápas otočit na 5:4. Za zmínku však stojí i zápas s MSK Břeclav C, kdy jsme prohráli gólem v 15. minutě přesto, že všech zbývajících 89 minut se hrálo před brankou soupeře. Získaných 21 bodů v podzimním kole a místo v horní polovině tabulky naznačilo správnou cestu hrušecké kopané.

Ideální jaro

A na jaře 2012 to bylo ještě lepší. Vše odstartovala vysoká výhra 9:0 s posledními Horními Věstonicemi a nebyl to aprílový žert, ale skutečnost. Po tomto zápase ještě nikdo nečekal, že fotbalisté Sokola budou vyhrávat zápas od zápasu. Tak například s Milovicemi vyhráli 5:0, s Moravským Žižkovem B 4:0, Velké Bílovice padly 5:0, Tatran Poštorná prohrál 6:1 a Zaječí B dokonce 6:0. Na jaře hrušečtí hráči poznali jen jedinou prohru se skóre 46:9.

V hrušeckém dresu při prvním zápase stojí zleva Michal Julínek, Tomáš Cupal, Libor Filipovič, Petr Straka, Zdeněk Nešpor, Lukáš Bradávka, Jakub Říha a Tibor Pavůček. Zleva dole pak klečí Filip Šoška, Filip Číž, Roman Janulík, Jiří Flamík a Martin Mlýnek.

Na tomto místě je nutné vyzvednout výkony útočníka Jaroslava Petříka, který byť nehrál pro zranění poslední tři kola, byl se svými devatenácti brankami nejlepším střelcem mužstva. Nebyl však sám, poděkování za postup až na druhé místo v tabulce hned za Sokol Ladnou patří všem hráčům a realizačnímu týmu mužstva.

Tímto bylo splněné a vyslyšené přání výboru kopané Sokola Hrušky a samotného vedení obce, aby hrušecký fotbal nezanikl, ale naopak ukázal, že v Hruškách hráče tento sport baví a umí se pro něj i obětovat.

ZDENĚK KRYSTIÁN
autor je členem revizní komise fotbalového oddílu Sokol Hrušky

Cíl? Postup. Možná i s Malárem

MARTIN DANEŠ

Hrušky – Letos to ještě nevyšlo. Ale příští rok? Už musí. V Hruškách mají smělé plány. V sezoně 2012/2013 chtějí dosáhnout na postup do III. třídy. Pro obec, kde se ještě před několika lety hrával krajský přebor, je IV. třída opravdu málo.

Zato ty derby stojí zato. Každý zápas s céčkem Břeclavi, Ladnou, nebo béčky Moravského Žižkova nebo Kostic.

Přesto chtějí výš. „Kdybychom prvenství vybojovali už v loňské sezoně, bez váhání bychom do třetí třídy postoupili. Ale nepovedlo se. Sportovní cestou postoupila Ladná, takže musíme udělat vše pro to, aby se nám to povedlo letos," říká člen revizní komise Sokola Hrušky Zdeněk Krystián.

Podle něj jsou v oddíle práce na sportovní stránce v plném proudu. I proto už shánějí posily, kde se dá. Hráči se prý hlásí sami. Někteří už do Hrušek dobrovolně přestoupili.

„Chceme výš, to je jasné. Navíc postoupila Ladná a nikdo ze shora nespadl. Jen nám přibylo béčko Ladné. Takže jsme přišli papírově o nejsilnějšího soupeře. Vždycky se ale může zjevit někdo další, kdo zazáří," ví Krystián.

A co na to nejznámější hrušecký fotbalista Vladimír Malár? Má zájem hrát pomoci klubu, kde vyrostl? Odpověď zní: Ano. Trefa do černého!

„V Hruškách jsme shodou okolností jednali o mém příchodu. Na hraní vyšší soutěže už mi chybí volný čas. Jsme teď ústně dohodnutí, že Hruškám v podzimní části pomůžu. Papírově se ale musí ještě dořešit můj přestup s Lanžhotem. Mělo by to být hotové snad během týdne," překvapil svou odpovědí šestatřicetiletý útočník, který nastupoval naposledy zabořetický Celtic v I.A třídě.