V sobotu od 15 hodin čeká na břeclavské mužstvo domácí generálka proti diviznímu celku Třebíče. Jak už je pomalu tradicí, mužstvo prošlo v zimní přestávce mnoha změnami.

„Je to logické. Daleko větší prostor na experimentování je v zimě. Mužstvo prochází za pochodu generační výměnou. Sice jsme tým omladili, ale věřím tomu, že jsme i posílili,“ začal rozpravu o změnách v Břeclavi sportovní manažer a trenér A-týmu v jedné osobě Vladimír Michal. Tomu navíc na jaře přibude na lavičku pomocník v podobě asistenta Michala Valachoviče, který vedl na podzim Mikulov.

Dlouhá příprava

„Změn je opravdu hodně, bude chvíli trvat, než si ta sestava sedne. Proto jsme zvolili i množství přípravných zápasů, ve kterých jsme zkoušeli spoustu nových hráčů. Výsledky v přípravě i proto nebyly nijak oslnivé, soupeři nás ale rozhodně prověřili. Hráli jsme hodně zápasů na umělé trávě, příprava trvala netradičně deset týdnů,“ komentoval Michal fakt, že letos byla pauza extrémně dlouhá.

„Připravovali jsme se v domácích podmínkách, soustředění na horách jsme nakonec odvolali, stejně nebyl sníh. Naštěstí nebyly ani žádné kalamity, počasí nám docela přálo. Teď už máme o sestavě z 95% jasno. Bude záležet hlavně na tom, aby se žádný hráč nezranil,“ věří trenér A–týmu v to, že měl ve výběru posil a jejich skládání do týmu úspěšnou ruku.

V průběhu zimy odešlo devět hráčů, stejný počet jich do Břeclavi přišel. Navíc mohou trenéři sáhnout i do břeclavské rezervy nebo i do nejstaršího dorostu. Jak sportovní ředitel uvedl, všechny transfery už jsou víceméně dohodnuté. Většinou klub zvolil u nových tváří formu hostování s následnou opcí. Pokud by se tedy hráč osvědčil, mohl by ho klub třeba už v létě koupit.

„Samozřejmě jsme nebyli spokojení s herním projevem týmu. Hlavně v domácích zápasech bylo vidět, že jsme byli bez šťávy a nešli jsme vítězství naproti. Já říkám, že jsme měli na hřišti moc hodných typů. Chyběl nám Ivan Dvořák, který se teď uzdravil, nebo Petr Filip. To jsou typy fotbalistů, kteří neradi prohrávají. Mělo by to přinést důraz a agresivitu do našeho projevu. Nejvíce nám ale chyběly góly. Chtěli bychom na jaře vyzkoušet i trošku jiné rozestavení. Už proti juniorce Brna jsme ho praktikovali, a pokud zůstanou všichni zdraví, mělo by nám to sedět. Mužstvo je navíc mladé, je tam pořád nějaká perspektiva,“ popisuje Michal, co by chtěl na jaře změnit.

Odměny na hřišti

Na třetí ligu tu máme slušné podmínky. Máme rozhodně na víc než je současné dvanácté místo. Nikdo určitě nechce hrát o záchranu, navíc ve druhé lize je na tom zatím pořád špatně Znojmo a Hlučín. Tedy dva moravské kluby. Raději bychom se těmto záchranářským starostem úplně vyhnuli. Pokud bychom se dostali do klidného středu tabulky, mohli bychom dávat více šancí i našim mladším hráčům.

Ředitel zabrousil ale i k otázce financí. „Do dnešního dne nikomu nic nedlužíme. Krize je všude, rozhodně nemůžeme rozhazovat a snažíme se šetřit. Máme v kádru áčka devatenáct hráčů včetně dvou brankářů, ale někteří budou určitě hrávat určitě i za béčko, pokud budou všichni zdraví. Sponzoři i město zatím plní své závazky tak, jak byly nasmlouvané. Hráči sem určitě nepřišli za větším výdělkem, než by měli jinde. Naopak, trošku jsme jim poupravili smlouvy tak, že se jim motivační složka trošku zvětšila na úkor stabilní odměny,“ potvrdil Michal to, že hráčům budou odměny více ležet na hřišti.

MSK začíná jarní část doma 26. března v 15 hodin s juniorkou Slovácka. V té době bude právě reprezentační přestávka, takže je možné, že soupeř přijede posílený o hráče Áčka.

Sestava MSK Břeclav (jaro 2011)

Brankáři: Lukáš Prokop (1989), Martin Matiášek (1991)

Obránci: Ivo Michal (1985), Josef Chromeček (1991), Ondřej Lysoněk (1986), Ladislav Kirschner (1992), Juraj Jakubovič (1983), Petr Filip (1989)

Záložníci: Martin Ivančic (1989), Radim Diviš (1989), Ivan Dvořák (1978), Pavel Simandl (1987), Jaroslav Navrátil (1991), Ondřej Crla (1988), Petr Kobler (1988).

Útočníci: David Bielčik (1988), Boris Hesek (1984), Martin Pulkert (1984), Jiří Nevídal (1990)

Trenér: Vladimír Michal, asistenti M. Valachovič a J. Piták

Přišli: Petr Kobler (hostování Slavia Praha), Ladislav Kirschner, Ondřej Lysoněk a Ondřej Crla (všichni hostování Slovácko), Martin Matiášek, Petr Filip (oba hostování Jihlava), Martin Pulkert (hostování Olomouc), Boris Hesek (přestup Myjava), Radim Diviš (hostování Karviná), Jiří Nevídal (z B-týmu), Jaroslav Hromek, Tomáš Pospiš a Roman Vejvančický (z dorostu MSK)

Odešli: Petr Schwarz (přestup do Bořetic), Dušan Rückschloss (Rakousko), Vlastimil Polák (konec hostování), Lukáš Svoboda (přestup do Hodonína), Marek Demjanovič (Rakousko), Tomáš Mica (angažmá na Maltě), Václav Hladký (konec hostování), Martin Pácl (konec hostování), Jan Veselý (konec hostování)