Nejvyšší ocenění si z „galavečeru okresního fotbalu" odnesl brankář třetiligového MSK Břeclav Lukáš Prokop, který převzal pomyslné žezlo po svém oddílovém spoluhráči Pavlu Simandlovi. Z okresních soutěží se nejvyšších poct za rok 2012 dostalo vrbickému Kamilu Kadlecovi.

Veřejnost možná čekala, že bude v ideální jedenáctce okresu šitbořický rodák Jaroslav Navrátil, třetí nejlepší střelec třetí ligy, který bude od jara působit v Holandsku. Ten sice byl mezi nominovanými, ve vyhodnocené nejlepší jedenáctce výborem Okresního fotbalového svazu ale chyběl. Soška přesto zůstala v Břeclavi, když se jí za povedené jaro i podzim dočkal třiadvacetiletý gólman Lukáš Prokop.

„Od spoluhráčů, kteří byli v anketě loni, jsem tušil, o co půjde. Před třemi týdny jsem se dozvěděl, že jsem mezi nominovanými, ale naděje na nějaké umístění jsem si nedělal. Byl jsem napjatý skoro až do poslední chvíle. Byla to snad druhá sezona, co jsem mezi muži odchytal většinu zápasů, a hned byla celkem úspěšná. Na jaře se nám dařilo vyhrávat, dvanáct zápasů jsme nedostali gól. Nemyslím si ale, že by to byla jen má zásluha, dařilo se celému týmu," ohlíží se za povedeným rokem opora Břeclavanů mezi třemi tyčemi. Také na podzim má Břeclav třetí ligu dobře rozjetou a Prokop opět patří mezi stálice v brance.

Taková cena určitě neunikne ani pozornosti spoluhráčů. Ti mu už za týden na společném tréninku připomenou příspěvek do kasy. Prokop však zůstává klidný. „Kluci můžou zkusit něco navrhnout, ale pokladníkem v kabině jsem já (smích). Něco menšího do pokladny ale asi budu muset přispět," přiznává Prokop.

Pokud v republikových a krajských soutěžích vládl na trávníku Prokop, v okresních soutěžích na Břeclavsku se dočkal ocenění čtyřiatřicetiletý útočník Kamil Kadlec. Bývalá opora bořetického Celticu v I.A třídě přestoupila na podzim do nedaleké Vrbice, která hraje III. třídu a po podzimu si drží druhou příčku za Zaječím.

„Bylo to pro mě velké překvapení a samozřejmě mě to potěšilo. Je to silný impuls do dalšího fotbalového snažení. Snad mi vydrží zdraví," tvrdil Kadlec. Jak sám přiznává, ve Vrbici je prakticky nováčkem. „Ocenění mě těší, je to ale pocta celé partě vrbických fotbalistů i našim trenérům. Nejsem ani nejlepší střelec, ale snažím se hrát týmově a na góly nahrávat," říká autor desíti podzimních tref.

Již potřetí se v Boleradicích vyhlašovala i ženská kategorie. V té si cenu odnesly hned dvě fotbalistky, Michala Konečná z Podivína a velkopavlovická Naďa Slámová.

Pořadatelé nezapomněli samozřejmě ani na ty, kteří celou sezonu své svěřence dirigovali ze střídaček. Oceněnými trenéry se stali v rámci I.A třídy Antonín Michálek z Lanžhota a jeho kolega z Rakvic Stanislav Suský. Okresní fotbal pak zastupoval trenér Moravského Žižkova Zdeněk Mácsai.

Za cenu pro trenéra loňské sezony se rozhodl rakvický kouč poděkovat hráčům. „Jsem rád, že byla moje práce takto oceněná, i když ji nedělám dlouho. Celkem mě to potěšilo. Je to ale zásluha hráčů na hřišti, ti dělají trenéra, ne naopak," přiznal skromně Suský, kterého musela těšit i přítomnost jeho svěřence Kamila Prachaře mezi ideální jedenáctkou okresu.

Fotbalista roku 2012 – přehled vyhodnocených (seřazení abecedně)

Nejlepší fotbalová jedenáctka okresu:

Bartoš Miroslav – Sokol Lanžhot

Holec Jan – Sokol Perná

Kadlec Kamil – FK Vrbice 1959 – nejlepší hráč z nižších (okresních) soutěží

Kočíř Pavel – Sokol Ladná

Masařík Zdeněk  – Sokol Charv. Nová Ves

Navrátil Milan – Velké Hostěrádky

Očenášek Zdeněk – Slavoj Podivín

Prachař Kamil – SK Rakvice 1932

Prokop Lukáš – MSK Břeclav – nejlepší hráč z vyšších soutěží

Sýkora Miroslav – Dynamo Drnholec

Šabata Jakub – Slavoj Velké Pavlovice

Dorost:

Kunický Dominik – MSK Břeclav

Vintrlík Vojtěch – Velké Němčice-Křepice

Wunsch Erik – Moravská Nová Ves

Žáci:

Borýsek Vojtěch – FC Hustopeče

Kristoň Matěj – MSK Břeclav

Růžička Rostislav – FC Pálava Mikulov

Rozhodčí:

Janíček Jiří – Sokol Přibice

Ženy:

Konečná Michala – Slavoj Podivín

Slámová Naďa – Velké Pavlovice

Trenéři:

Mácsai Zdeněk – Moravský Žižkov

Michálek Antonín – Sokol Lanžhot

Suský Stanislav – SK Rakvice 1932

Funkcionáři:

Bartoš Jiří – Sokol Kostice

Gajdoš Jaroslav – Sokol Perná

Horák Bohuslav – FK Vrbice 1959

Kadlec Antonín – Sokol Starovice

Novotňák František – Sokol Boleradice

Polách Zdeněk – Moravská Nová Ves

Říha Josef – Sokol Lanžhot