Nejvýše postaveným klubem z Břeclavska je tradičně MSK Břeclav. Při pohledu na tabulku MSFL jej najdeme na dvanáctém místě se ziskem osmnácti bodů. Stejného výsledku dosáhl MSK i loni po podzimu, to měl ale na sestupové vody vyšší náskok, než jen aktuální tři body. Představy o umístění po polovině sezóny byly v Břeclavi určitě jiné. „My chceme hrát kolem šestého místa,“ tasil plány před začátkem sezóny trenér Břeclavi Vladimír Michal. Průběh podzimní části však nezastihl MSK v ideální formě. Tým se musel prakticky celou sezónu potýkat s rozsáhlou marodkou.

Nejvíce chyběl určitě klíčový hráč Ivan Dvořák. Část podzimu se Břeclaváci trápili také střelecky, vstřelili jen dvanáct branek, z toho pět měl na svědomí David Bielčik. Přezimovat v klidných vodách středu tabulky se tedy Břeclavi nepovedlo. „Naši hráči v útoku nemají formu a je vidět, že se kádr musí o zimní přestávce obměnit, na čemž už pracujeme,“ dodal po posledním zápase břeclavský kouč a sportovní ředitel v jedné osobě.

Novosedly tápou

V krajském přeboru má Břeclav jen jediného zástupce v podobě Sokola Novosedly. Ani tam nemohou být s momentální situací spokojeni. „Před sezónou jsme chtěli minimálně patnáct bodů. Máme jich o dva více, ale naše představa o umístění v tabulce byla trošku jiná, než je momentální třináctá pozice. Hlavně v domácím prostředí se nám nedařilo naplňovat očekávání, což vyvrcholilo prohrou s posledními Židenicemi. Také proto jsme se s vedením klubu dohodli, že naši spolupráci nyní ukončíme a na jaře povede kluky nový trenér. Když jsem se v kabině loučil, bylo na klucích vidět, že sami nejsou spokojeni a že na jaře chtějí zabojovat,“ hodnotil zpětně podzim odcházející trenér Radovan Zeman. Jeho nástupce nyní Novosedly hledají.

V I.A třídě už je pohled na tabulku pro kluby z Břeclavska mnohem příznivější. Skupinu A vede po podzimu Mikulov, dva body před Slavojem Podivín. Mikulov se letos vydal cestou omlazení a stabilizování kádru a celý podzim nenápadně střádal bod za bodem. Přestože podle slov trenéra Milana Valachoviče letos nechtějí Mikulovští postupovat, kolo po kole stoupali v tabulce a v posledním kole využili první prohry Podivína k tomu, aby se vyšvihli na čelo tabulky. Kromě brilantní obrany se mohou Mikulovští spolehnout především na kanonýra Vaculíka, který má po podzimu na svém kontě už deset branek.
A ofenziva je i zbraní podivínského Slavoje. Letošní nováček I.A třídy si držel neporazitelnost dlouhých třináct zápasů a od začátku ligy se držel na špici. Až v posledním podzimním kole padl na půdě třetího Slovanu Brno. Přestože v létě Podivín téměř vůbec neposílil a hraje s úzkým kádrem většinou podivínských hráčů, dokazuje, že mezi I.B a I.A třídou není tak veliký výkonnostní rozdíl.

Ve druhé skupině I.A třídy najdeme hned šestici týmů z Břeclavska. Některým se podzim povedl, jiným vůbec. Na třetím místě přezimují fotbalisté Velkých Pavlovic. Svěřenci trenéra Jaromíra Pitáka celý podzim bojovali s Kyjovem a Mutěnicemi o čelo, na třetí místo je odsunuly až dvě remízy s Tvrdonicemi v posledních dvou kolech.

„Z pohledu předsezónních cílů se nám podzimní část vydařila. Zisk 32 bodů a třetí místo je určitě úspěchem. Zabudovali jsme pět nových hráčů do základní sestavy, těší mě také nejlepší obrana v soutěži a aktivní hra na hřištích soupeřů. Celkově v klubu panuje spokojenost. Naše cíle nebyly a nejsou postupové, ale třetí místo a bodový zisk nás zavazuje v jarní části podávat kvalitní výkony. Budeme se snažit držet krok s Kyjovem a Mutěnicemi a znepříjemníme jim cestu za postupem,“ hodnotil podzim trenér Slavoje Piták.

Už s osmibodovou ztrátou jsou čtvrté Bořetice. Klub plný známých jmen a zkušených fotbalistů měl výborný start do sezóny, prostřední část plná nevyrovnaných výkonů vyvrcholila vysokou porážkou 1:7 od Mutěnic. V závěru se sice výsledky zlepšily, ztráta na čelo tabulky je však velká.

Znovuzrození

Výborného pátého místa dosáhl i klub z Lanžhota, přestože to na začátku sezóny vypadalo, že se ho budou týkat spíše boje o záchranu. Dlouho byl poslední, až v sedmém kole se podařilo Lanžhotským poprvé vyhrát. Za zlepšenými výkony snad stála i trenérská rošáda, Dalibora Jančálka nahradil na postu hlavního trenéra Antonín Michálek. Páté místo se však nesmí přeceňovat, tabulka skupiny B je letos velmi vyrovnaná a mezi pátým Lanžhotem a předposledním béčkem Břeclavi je pouze šestibodový rozdíl. Tým táhne za lepšími výsledky kanonýr Petr Darmovzal s deseti přesnými trefami.

Podzimní část sezóny se nevydařila podle představ devátým Tvrdonicím, jež stihly vyměnit trenéra, ani rezervě MSK, která doplatila na častý pohyb hráčů do A–týmu a nedostatek vstřelených branek. Ještě hůře jsou na tom poslední Kostice, které trápí úzký kádr a průměr dvou a půl obdržených branek na zápas.