Naposledy utrpěl nejtěžší porážku posledních let, je předposlední a hrozí mu sestup. „Akcionáři pověřili řízením a vedením Městského fotbalového klubu Břeclav současného výkonného ředitele Martina Maťašovského," stojí v prohlášení, které představitelé klubu zveřejnili ve středu.

Podle zákulisních informací je za třeskem i svár mezi odvolanou dvojicí a lidmi okolo ředitele Maťašovského. „Vztahy a komunikace nebyly nějakou dobu ideální, to přiznávám. Akcionáři v úterý večer rozhodli, že pánům Valachovičovi a Volfovi poděkují za dosavadní práci a od středy se s nimi rozloučí. Takový je fotbalový život," oznámil Maťašovský.

Břeclav navíc každoročně zápolí se snižujícím se rozpočtem a odchody opor. Peníze proto do klubu vložil také bývalý kouč Valachovič. Tvrdí to v obsáhlém rozhovoru pro Břeclavský deník Rovnost. „Za poslední rok a půl jsem se s kolegou Snopkem stal jedním z největších sponzorů klubu. Z našich soukromých peněz, vydělaných zcela mimo fotbal, jsme v roce 2013 nakupovali pro hráče áčka sady dresů, teplákové soupravy, trika nebo míče," říkal Valachovič.

Raději nižší soutěž

Ten uvedl, že z vlastní kapsy přispíval také na mzdy některých opor. „Vytáčí mě nařčení v internetových diskuzích, že jsme klub rozkrádali. Nikdy jsem neměl přístup k penězům v klubu. Naopak, máme v něm vlastní peníze z podnikání, a ne málo. Za necelých dvě stě tisíc, co jsme do něj za rok vložili, jsme mohli ležet měsíc někde v Karibiku," zdůraznil Valachovič.

Zároveň ocenil, že po nástupu nového vedení před více než rokem, se podařilo klub oddlužit. Výplaty chodily včas hráčům i trenérům, což byl v minulosti problém. Klub přesto doplácí na mizivý zájem fanoušků a tím pádem nízkých příjmů ze vstupného. Co se stane v létě, je momentálně nejasné. Hlavním cílem je záchrana prvního týmu i rezervy v I.A třídě a obhájení statutu Sportovních center mládeže. Další budoucnost záleží na výši nového rozpočtu.

Situací se zabývají také břeclavští politici. Místostarosta Richard Zemánek uvedl, že vedení města se změnami v klubu souhlasí. „Pokládáme je za logické," poznamenal.

Panuje vzácná shoda. Politici se přiklání k možnosti, že v budoucnu by měl A tým hrát nižší soutěž s větším počtem odchovanců. „Když vidíte, že do klubu plynou peníze z regionu a města, je divné, když za ně hrají cizinci. Pokud dostanou příležitost odchovanci a lidé z Břeclavi, a to i za cenu nižší soutěže. Bude to podle mého lepší," konstatoval Zemánek.

Opoziční zastupitel Zbyněk Chlumecký je přesvědčený, že tím stoupne i zájem diváků.