Výhru si v sobotu večer odvážel tým žen z Podivína, mezi muži v neděli kraloval výběr Los Posluchov. Účast letos byla opravdu rekordní. „Začínali jsme před pěti lety s šestnácti týmy z okolí. Letos jsme měli 68 mužských týmů a osm ženských, což z nás dělá třetí největší turnaj v republice. Ještěže máme tak velké hřiště. Pomalu tak doháníme Čučo Cup, největší Quanto Cup má ale přes sto účastníků. Oba jsou ale v Čechách. Kromě místních týmů k nám jezdí skupiny ze Slovenska, Českých Budějovic nebo Liberce," pochlubil se hlavní organizátor turnaje Lukáš Machala, zkušený sniper a kapitán fotbalistů z Horních Věstonic.

Ve sportovním areálu tamního klubu, jenž hraje nejnižší soutěž na okrese, se v zápasech hraných na 2×12 minut setkávají pětice fotbalistů. „Jsou tu hráči od třetí ligy po čtvrtou třídu. Jsou ale různě promíchaní, žádný tým tu není vyloženě silný. Ani tým trojnásobných vítězů Familia z Březí není neporazitelný. Navíc jsou mezi hráči i známé tváře, třeba tým hokejistů Znojma z EBEL ligy nebo celek Slimáků, hráčů Energie Karlovy Vary. Přivedl je sem hornověstonický rodák Milan Procházka, který jejich barvy hájil" vysvětluje Machala, jenž sám obléká barvy pořadatelského týmu Los Glgos.

O góly rozhodně není nouze. Během čtyřiadvaceti minut jich padne klidně i deset. V sobotu je pozornost zaměřená hlavně na ženský turnaj. Týmy mají úroveň, často jde o fotbalistky, které hrávají pravidelně. I proto není divu, že vítězí celek Laňek z Podivína.

Hornověstoničtí si zakládají na pohodové atmosféře. nehraje se o žádné peníze, ale o víno, pivo nebo třeba dárkové poukazy. Jde o utužení atmosféry a jak napovídá název turnaje, i o dobré jídlo a pití. Nechybí zásoba piva, v areálu se griluje sele, klobásy, hraje hudba a večer se konala diskotéka. Snad i proto některé týmy nejsou v neděli schopné zopakovat výborné sobotní výkony.

Akci navíc moderuje sám starosta pořadatelské obce Vladislav Moravčík. „Dělám to dobrovolně, je to obrovská reklama pro obec. Vždyť tu máme plnou kapacitu penzionů už do března. Další lidé pak nocují přímo v areálu," ukazuje rukou směrem ke stanovému městečku.

Organizátoři by příští rok chtěli přilákat ještě více dívčích týmů. Třeba prostřednictvím sociálních sítí. A začnou je vábit už po prázdninách. Ať se je zase na co dívat.

VÝSLEDKY LOS GLGOS CUP 2014

MUŽI: 1. Los Posluchov, 2. Boca, 3. Tuřany, 4. Rogalo Zbýšov. Finále: Los Posluchov – Boca 3:2

ŽENY: 1. Laňky z Podivína, 2. KMK Dynamo Brno, 3. Komety Brno