Že to s mikulovským fotbalem vypadalo ještě v minulém týdnu špatně? Zapomeňte. Pod Pálavou roste nová štika soutěže. S novým trenérem, sponzorem i kvalitním hráčským kádrem. Strůjce (možných) budoucích úspěchů je známý: Milan Valachovič.

Nebýt stopky v podobě zákazu postupu do divize, kterou svazoví funkcionáři vystavili jeho Bavorům, fotbal v Mikulově by skomíral. Nebyl trenér ani hráči. „Ještě pořád mě to mrzí. Nebylo fér, že nás nenechali postoupit. Byly to zákulisní intriky, o mládež vůbec nešlo,“ vzpomínal ještě s hořkostí v hlase Valachovič.

Teď se ale musí soustředit na jiný úkol. Zmrtvýchvstání mikulovského fotbalu. Minulé pondělí jej vedení klubu oslovilo, a po čase na rozmyšlenou přijal. „Přijde se mnou i sponzor, ale toho zatím neprozradím. Jeho jméno ale bude na dresech, všichni se to dozví,“ vysvětlil nový trenér.

Ten bude působit zároveň v roli sportovního ředitele, bude tedy mít pod palcem podstatnou část dění v klubu. Valachovič neztrácel čas. Už den poté, co si s FC Pálava plácli, mohl potvrdit příchod sedmi hráčů. Tyto posily udělají z mikulovského týmu hlavního favorita A skupiny I.A třídy.

Z pražské Slávie přestoupil Peter Hrubina, kterého v minulé sezoně vedl coby hráče Palavanu. Další hráči jdou na hostování. Bývalí „Bavoráci“ Jaroslav Šuráň, Zdeněk Šlancar a Ondřej Pokorný. V Lanžhotě, resp. Podluží hrál na jaře Petr Vaculík. Z Rakouska přijde dvojice Brňanů Tomáš Němec a brankář Tomáš Kučerňák. „Nám ale teď nepůjde o to okamžitě postoupit. Potřebujeme dát klub trochu do pořádku, protože je jaksi zanedbaný. To není pomluva, ale fakt,“ hlásí Valachovič.

Prioritou je návrat důvěry. Podnikatelů z Mikulova či okolí, kteří budou ochotni spojit své jméno s fotbalovým klubem. Diváků, kteří si kdysi na fotbal cestu našli. V posledních letech to však neplatilo ani zdaleka. „Taky potřebujeme zapracovat na zlepšení atmosféry v mikulovském fotbalu. Je tu velká mládežnická základna, ale dospělí tu mají zvláštní syndrom. Jak mohou pětadvacetiletí kluci končit sami od sebe s fotbalem?“ ptá se bývalý kouč Bavor či Hrušovan.

Ve své nové dvojroli se bude věnovat i sledování mládeže. Ty nejtalentovanější hráče se pokusí zabudovat do prvního mužstva. Byla by chyba nevyužít obrovské základny, který má Mikulovský fotbal v mládežnických kategoriích. Fotbal v Mikulově ale tak jako tak bude nabývat na důležitosti.

Třeba v úterý 10. srpna na hřiště Pálavy přijede brněnská Zbrojovka, aby v přátelském zápase vyzvala Panionios Athény. V sestavě s Martinem Latkou, Boško Balabanem či Ricardem Vaz Te.