Jakub Petr je s kolegou Svobodou podepsaný pod titulem vicemistrů světa z Finska, oba trenéři ve funkcích u osmnáctky pokračují i nadále. „Letošní skupina hráčů je připravená velmi dobře, má svoji kvalitu. Ale až zápasy ukáží, jak na tom jsme. Zatím jsme jen trénovali a hráli modelové zápasy. Nechyběl náboj, ovšem klasickým zápasům se to ještě nevyrovnalo," konstatuje Petr.

Stejně jako před rokem by i tentokrát rád nasadil nejsilnější možný výběr. Stejně jako soupeři. Ovšem to se nepovede. V širší nominaci 27 hokejistů nechyběl liberecký talent Pavel Zacha, nicméně účastník posledního šampionátu dvacetiletých se v Břeclavi neobjeví. „Se Zachou jsme počítali, ale teď víme, že hrát nebude. Omluvil ho agent Michal Sivek," konstatuje hlavní kouč. Velká česká naděje pro příští draft NHL už se dohodl v kanadské juniorské soutěži a brzy odejde za moře.

PROGRAM MIH 2014:

Přípravné utkání:

Sobota 9. srpna

18:30 ČR – Kanada

Program turnaje:

Pondělí 11. srpna:

15:30 Finsko – Rusko

19:00 ČR– USA

Úterý 12. srpna:

15:30 Rusko – USA

19:00 ČR – Finsko

Středa 13. srpna:

15:30 USA – Finsko

19:00 ČR– Rusko

Pátek 15. srpna:

15:30 utkání o umístění

19:00 semifinále

Sobota 16. srpna:

17:00 finále nebo o 3. místo

vstup: 60 Kč na hrací den
Trenéři každopádně chystají tým i bez další z předpokládaných opor. „Stav Michaela Špačka, který podstoupil zdravotní zákrok, není dobrý. Jeho start nevypadá pravděpodobně," reaguje Petr. Pardubický mladík už nahlédl do dvacítky, jeho případná neúčast v osmnáctce by byla mrzutá.

Přednosti letošního výběru by měly být podobné jako u toho loňského. Sázka na kolektiv, výkon brankářů.

Pomoci by měly i dvojfázové tréninky během břeclavského soustředění, stejně jako vítězný zápas s juniorkou Zlína (4:1). „Dopoledne pracovali po skupinách, zařadili jsme i speciální věci pro obránce. Odpoledne probíhaly činnosti zaměřené na herní koncept a dodržování systému, který chceme uplatňovat," přibližuje Petr.

Kádr má kouč Petr zatím širší. Když pomineme Zachu a Špačka, jarní úspěch ve Finsku pamatují brankář Vladař, obránce Zbořil a útočníci Kaše s Chlapíkem. Konečná dvaadvacítka vyvolených bude zřejmá až po utkání s Kanadou.

„Je to soupeř, kterému se na Memoriálu Ivana Hlinky daří. Kanaďané vyhráli šestkrát za sebou, snad se ani nevyrábějí jiné štítky pro vítěze. Jsme každopádně rádi, že můžeme nastoupit proti tak kvalitnímu mužstvu. Bude to důležitá prověrka, která nám leccos napoví," uzavírá Petr.

NOMINACE ČESKÉ OSMNÁCTKY:

Brankáři: Daniel Vladař (Kladno), Jan Růžička (Ml. Boleslav), Aleš Stezka (Liberec).

Obránci: Jakub Zbořil, Libor Hájek (oba Kometa Brno), Daniel Krenželok (Vítkovice), Martin Weinhold (K. Vary), Lukáš Doudera (Třinec), Petr Kalina (Sparta Praha), Lukáš Kaňák (Plzeň), Josef Zajíc (Kladno).

Útočníci: David Kaše, František Wágner (oba Chomutov), Filip Chlapík (Sparta Praha), Michael Špaček (Pardubice), Tomáš Šoustal (Olomouc), Ivan Ďurač (Ml. Boleslav), Lukáš Anděl (Jihlava), Šimon Stránský (Vítkovice), Roman Dymáček, Filip Dvořák, Jan Dufek (všichni Kometa Brno), Lukáš Jašek (Södertälje, Švédsko), Filip Suchý (Plzeň), Michal Gago (Zlín), Radek Koblížek (Oulu, Finsko).

Trenér: Jakub Petr. Asistent: Petr Svoboda. Manažer: Milan Hnilička

VÁCLAV JÁCHIM

MARTIN DANEŠ