V časných ranních hodinách vyrazilo na cestu do Plzně třináct hráčů čtrnáctky MSK doplněných o čtyři o rok mladší adepty fotbalového míče, s trenéry Karlem Bečkou a Martinem Martákem.

V deset hodin již byla výprava na místě a o hodinu později mohla sledovat předzápasový trénink fotbalistů Viktorie. „S ním bylo spojené fotografování a také autogramiáda, hráči Plzně byli v tomto směru hodně vstřícní. Již tato část programu přinesla našim hráčům zážitky, viděli jak jsou borci nejvyšší úrovně ukáznění v přípravě, což se pak ve večerním zápasu odrazilo v jejich výborném výkonu," tvrdil Karel Bečka.

Debakl? Nevadí…

Odpoledne došlo k měření sil žáků U14 Plzně a Břeclavi v přátelském zápase. Hrálo se třikrát 25 minut a výsledkem byla zřetelná výhra Viktorie 18:2 (2:0, 5:1, 11:1). Domácí poslali do boje hned 27 hráčů, tak širokou mají základnu, každou třetinu tak nastoupily v dresu Viktorie čerstvé síly.

„To se projevilo hlavně v závěrečné třetině, kdy nám po náročném dnu ubývaly síly a čerstvá sestava Plzně toho náležitě využila," poznamenal šéftrenér žáků MSK s tím, že za MSK stříleli branky za stavu 5:0 Matěj Kristoň a při stavu 13:1 snižoval Matěj Balga.

A pak přišel zlatý hřeb středeční akce, sledování zápasu českého a estonského mistra. „Měli jsme dobré místo za brankou Estonců, do níž ve druhém poločasu padlo pár hezkých branek a k vidění byly tyče, břevna a další rušné momenty. Kluci si to užívali, vydatně Plzni fandili, bylo je v tom kotli slyšet," pochvaloval si Bečka průběh zápasu.

A není pochyb o tom, že si členové čtrnáctky MSK přišli také na své, což potvrzují slova jednoho z nich, Michaela Kabáta. „Byl to pro nás super zážitek, za který musíme poděkovat panu trenérovi, jenž nám vše zorganizoval. Prostředí na stadionu bylo fantastické, lidé křičeli, viděli jsme góly. Musíme pro fotbal více dělat, abychom jednou hráli jako mistři z Plzně," měl mladý fotbalista MSK jasno.

I přesto, že se břeclavští mladíci dostali do postelí až ke třetí hodině ranní, určitě to stálo za to. „Kluci měli možnost vidět nejlepší aktuální český celek v akci, navíc se zápas vydařil i co do výsledku. Organizace tréninku, přístup špičkových fotbalistů k povinnostem, to by měla být další motivace pro naši mládež, jak se dostat k vyšší úrovni sportovní výkonnosti. Že nestačí přijít jen dvakrát týdně na trénink," hodnotí smysl středeční akce trenér Bečka.

Dovolená či trénink

Hodně ale záleží i na přístupu rodičů. „V Plzni má čtrnáctka za sebou přes měsíc přípravy, u nás budeme v plném stavu až začátkem září. Zatím některé rodiny dávají přednost víkendovým rodinným akcím a dobírají si letní dovolené. To bych chtěl v myšlení lidí do dvou let výrazně změnit, vždyť již v srpnu začínají mistrovské soutěže," dodává zkušený trenér.

I prostředí Plzně a Břeclavi je v jeho pohledu hodně odlišné. „Plzeň je městem fotbalu zaslíbeným a o příliv talentů zde nemají nouzi. Po zápasu s MSK budou kádr zužovat, všichni se do výběru nemohou vměstnat. To jim jen můžeme závidět, ale je to pochopitelné. Když se v Plzni hraje špičkový fotbal mezinárodní úrovně, chce se mu místní mládež přiblížit, v budoucnu převzít štafetu. Ale i pro nás byla cesta do Plzně užitečná, určitě přispěla ke zvýšení motivace k usilovnému tréninku našich hráčů. Proto budeme s podobnými akcemi pokračovat i v budoucnu," dodává Bečka.

Ať již to budou vlastní pořádání mezinárodních turnajů, účasti na kvalitních turnajích mládeže v blízkém zahraničí nebo sledování dostupných zápasů reprezentace nebo předních klubových družstev. Jistě jsou jeho předsevzetí a plány chvályhodné a nepochybujeme o tom, že nezůstanou jen na papíře.