Jak vypadá prvoligový trénink? To si vyzkoušeli fotbalisté jihomoravských Hrušek. A nebylo to poprvé. Jejich koučování se tentokrát ujali trenéři prvoligové Zbrojovky Brno. A že to nebude procházka růžovým sadem, poznali amatérští hráči záhy.

V malebné vinařské obci Hrušky panoval klidný podvečer. Na místním fotbalovém hřišti je však rušno. Chystají se dresy, nafukují se míče, přicházejí dokonce fanoušci, což není na trénink mužstva z okresního přeboru vůbec obvyklé. Hráčů je tu také mnohem více, než bývá zvykem.

Trénink tentokrát totiž nebude obvyklým dostaveníčkem pár místních chlapů, kteří se chtějí po práci vyvětrat. Tentokrát se bude makat. Přijíždějí totiž kouči brněnské Zbrojovky, a to díky projektu pivovaru Gambrinus – Kopeme za fotbal, do kterého je tým z Hrušek od počátku zapojený.

„Na co čekáte? Koukejte se rozcvičit!" začínají trenéři zostra. Po úvodním zahřátí přicházejí první technická cvičení, která nejednomu hrušeckému hráči motají hlavu. „Naznačíš pohyb, přihráváš, jdeš na jeho místo. Je to jasné?" rozdává instrukce hlavní kouč Brna Václav Kotal, který byl v Hruškách už na podzim. V listopadu jeho prvoligový celek rozstřílel amatérské fotbalisty 14:1. Šlo tehdy ale hlavně o zážitek pro hráče Hrušek. Ostatně teď to není jiné.

Zároveň ve chvíli, kdy mužstvo Hrušek začíná pilovat technické dovednosti, si bere trenér brněnských brankářů Luboš Přibyl do parády místního strážce kasy k individuálnímu tréninku. A dává mu pocítit, že jeho fyzička má rezervy.

Hrušky už zažili trénink pod koučem ostravského Baníku, takže věděli, co je čeká. „Prvoligové tréninky jsou obdobné, bylo to opět hodně intenzivní, vše v rychlosti, nečekat s balonem na noze, ale hrát ideálně na jeden dotyk. Dostali jsme zabrat mnohem více, než na klasickém tréninku. A to si myslím, že pro nás trenér Kotal ještě volil jednodušší věci," uznal záložník Hrušek Libor Filipovič.

Na konci tréninku je na hráčích patrné vyčerpání. Fotbalisté se však se svými dočasnými trenéry rozcházejí v dobrém. Nechybí přátelské pozdravení, všichni se smějí. „Chlapi, dobrá práce," chválí trenéři své svěřence.

„S projektem Kopeme za fotbal to byla naše třetí akce. Určitě bych všem malým klubům doporučil, aby se zapojily. Je to zajímavé zpestření," uzavírá záložník Hrušek Libor Filipovič, který přiznal, že největší rezervy má on i spoluhráči v technice, na kterou měl brněnský kouč vysoké požadavky.