Rok a půl byla hlavní devízou třetiligových fotbalistů MSK Břeclav sehranost způsobená stálostí kádru. Na to už se ale po zimní přestávce svěřenci trenéra Milana Valachoviče spolehnout nemůžou. Více než polovina základní sestavy je totiž na odchodu. Na vině jakou jak pracovní a studijní povinnosti, tak zájem klubů z vyšších soutěží.

Odchody z Břeclavi se týkají konkrétně těchto jmen: Lysoněk, Michal, Crla, Šilinger, Navrátil a Málek. Nejisté je i další angažmá náhradního gólmana Kreizla. Tým tak oslabil hlavně v obraně, která se prakticky rozpadla.

Z podzimní obranné čtveřice zůstal jen Petr Filip, a také jeho prodloužení hostování z Jihlavy ještě není jisté. „Jsme s Petrem v denním kontaktu, pokud by nedostal nabídku z vyšší soutěže, ještě aspoň půlrok by u nás odehrál," doufá Valachovič v udržení opory zadních řad.

Aby změn nebylo málo, v novém roce břeclavský klub vyměnil i sportovního ředitele. Vladimír Michal odešel do Slovácka a nahradil ho Milan Volf.

„Beru to, jak to je. Je to podobné, jako když jsem do Břeclavi přicházel. Tehdy jsem musel nahradit snad deset hráčů. Šanci dostali mladí a šlo to. Za rok a půl jsme je vychovali pro vyšší soutěže. Teď máme za sebou výborný půlrok, máme dost bodů, takže můžeme s klidem budovat kádr pro jarní část ligy. Máme na to skoro tři měsíce," je smířený se současným stavem kouč MSK.

Ten sleduje, jak jeho práce přináší ovoce. O senzačním přestupu Jaroslava Navrátila do Heracles Almelo, do první holandské ligy, už se psalo snad všude. Šitbořický rodák už se zapojil do přípravy holandského týmu a odehrál i poločas přátelského zápasu.

Druhým, kdo zamířil výš, je záložník Jaroslav Málek. Ten v zimě přestoupil z Jihlavy do MSK, ale zájem o něj však projevila druholigová Viktoria Žižkov, se kterou se od začátku ledna připravuje. Pokud by se v lednu neprosadil, bude pokračovat v MSK.

Do dalšího špičkového klubu druhé nejvyšší české soutěže zase zamířil Dominik Šilinger. Tomu skončilo v MSK hostování z Hevlína a rychlonohého mladíka si vyhlédl podzimní vicemistr druhé ligy ze Znojma.

„Trošku se mi nepozdává jednání pana Kohoutka (ředitel znojemského klubu – pozn. red.), který obvolával bez našeho vědomí několik našich hráčů. Včetně Šilingera. S Dominikem jsme přitom byli domluvení na pokračování u nás, ale nakonec dal přednost vyšší soutěži. Já to chápu a nemůžeme mu bránit. Jen mě mrzí, že jsme ho vychovali pro vyšší soutěže a MSK z toho prakticky nic nemá," kroutí hlavou pětačtyřicetiletý trenér, kterého ale bude víc trápit sestavení nové obranné čtveřice.

Stoper Ivo Michal totiž ukončil své působení v Břeclavi kvůli pracovním povinnostem, krajní bek Ondřej Crla se zase vrací za studijními povinnostmi do Kanady. Ze zdravotních důvodů v Břeclavi skončil i další defenzivní štít Ondřej Lysoněk ze Slovácka, které si také stáhlo z hostování útočníka Radka Sasína. U něj je ale příslib, že pokud se ve Starém Městě neprosadí, vrátí se zpět do MSK.

Brankářská dvojka Břeclavanů Martin Kreizl se na jihu Moravy výrazněji přes Lukáše Prokopa neprosadil, ale pokud do konce ledna nedostane lepší nabídku, mohl by podle Valachovičových slov v Břeclavi pokračovat. Šanci mezi třemi tyčemi ale dostanou minimálně na začátku zimní přípravy i domácí brankáři, osmnáctiletí Lukáš Polach s Davidem Fibingrem.

Z podzimního kádru tak zůstali vlastně jen brankář Prokop, obránci Krejčí a Levčík, záložníci Dobšíček, Simandl a Cupák plus útočníci Nevídal s Pospišem.

Otázkou zůstává, kdo velké mezery v sestavě zacelí. Stejně jako v posledních letech klub znovu vsadí na mládí. „Od nás z dorostu s námi budou od začátku v zimní přípravě defenzivní záložník Jan Slunský a útočník David Ferbar. Dále očekáváme příchod dvacetiletého útočníka Romana Kotola z divizních Bohunic a dalších dvou hráčů ze Sparty Brno," přibližuje břeclavský kouč, koho na první tréninku v pondělí 14. ledna odpoledne přivítá.

Nenechal si pro sebe ani informaci, že v únoru přiletí na zkoušku dva Brazilci. Defenzivní Wagner Silva dos Santos už v MSK na podzim působil a přiletí s ním i jeden vytáhlý útočník.

Břeclavský klub má navíc příslib spolupráce se Slováckem, které by mělo v průběhu zimní přípravy poslat do Břeclavi dva hráče, kteří se nevejdou do širšího kádru áčka," dodal informace k novým posilám Valachovič.