Uplatnit se v soutěžích staršího dorostu je poslední šancí mladých fotbalistů MSK Břeclav U19 před jejich přechodem do kategorie dospělých. Hrají vysokou soutěž, Moravskoslezskou dorosteneckou ligu, druhou nejvyšší v republice. Až v závěru podzimní části soutěže naznačili zlepšený výkon a v úplně posledním zápasu v Líšni dosáhli svěřenci Luďka Zlámala svého vůbec prvního vítězství. V předcházejících čtrnácti kolech dokázali jen pětkrát remizovat. „Naše výkony na hřišti přitom nebyly tak špatné," tvrdí Zlámal.

Jak hodnotíte podzimní výsledky vašich svěřenců?

Po letní přípravě jsem nepředpokládal, že po uzavření první poloviny soutěže budeme mít pouze jedno vítězství, a že budeme v tabulce Moravskoslezské dorostenecké ligy na posledním místě. Přitom herní projev družstva nebyl špatný. Vůbec se nám nepovedly jen první dva zápasy, doma s Líšní (0:3) a ve Vyškově (1:4) a pak ještě tři kola před koncem na hřišti Sigmy Olomouc U18 (0:12).

S čím jste byl tedy na podzim spokojený?

Podařilo se nám zabudovat do kádru hráče ročníků 1995, kteří budou tvořit osu týmu v příští sezoně. Stabilně hráli čtyři, pět z nich a nebyli jen do počtu. Svým starším kolegům se vyrovnali a v některých případech je i převyšovali. Dokonce dostali příležitost i dva hráči ze sedmnáctky, ročníky narození 1996. Z výsledků jsme podali velmi dobrý výkon ve Frýdku-Místku, kde nás o bod připravila vymyšlená penalta v nastaveném čase. Dobrou hru s výsledkem 2:2 jsme předvedli v Třinci, spokojený se hrou jsem byl i přes porážku 1:4 se Znojmem, skvělý byl náš první poločas se suverénem soutěže Karvinou a zlepšená výkonnost družstva se promítla ve výhře 2:1 v posledním kole v Líšni.

Jak se s úkoly vypořádaly jednotlivé formace družstva?

Brankáři David Fibingr a Lukáš Polach byli lehce nadprůměrní, mají své přednosti i nedostatky. Pomohlo by, kdyby při slabších výkonech družstvo podrželi, ale spíše se přidali. Obránci nebyli takticky na výši, nevyvarovali se chyb. Nakonec o tom nejlépe vypovídá skoro čtyřicet branek v naší síti. Hledali jsme optimální složení obrany, vystřídalo se v ní osm hráčů, stabilizovat se podařilo jen stoperskou dvojici Jan Slunský – Marek Vejvančický. Záloha byla naší nejkvalitnější řadou. Matěj Wallisch, Lubor Slunský a Dan Netopilík si udržovali dobrý standard po celý podzim, snad jen na levé straně zálohy jsme měli slabinu. Útok nemile překvapil svou nízkou produktivitou. Nastřílel jen dvanáct branek, a to přesně polovinu z nich zaznamenali záložníci. Šancí bylo dost, ale jejich proměňování vázlo.

Dali by se někteří jednotlivci vyzvednout nad průměr?

Přísné výkonnostní měřítko snesli za celý podzim obránci Jan Slunský a Marek Vejvančický a záložník Lubor Slunský.

Předpokládám, že ti se na trávníku objevovali nejčastěji?

Ve všech patnácti zápasech nastoupili Jan Slunský, Dan Netopilík a Pavel Jurčík, jen o jeden start méně měli Lubor Slunský, Jakub Sasínek a také Filip Šanda, který ale většinou jen střídal. Třináctkrát si zahrál Marek Vejvančický, dvanáctkrát David Ferbar.

Jaký je další tréninkový program devatenáctky MSK?

Do 14. prosince pokračují tréninky, ale jen třikrát týdně, z toho dvakrát na umělé trávě, jednou v posilovně s návazností na regenerační procedury. Pak dostanou hráči volno až do 15. ledna, kdy začne jarní část sezony. To již budeme trénovat pětkrát týdně, třikrát na hřišti, dvakrát v posilovně. Víkendy budou patřit přátelským zápasům a chybět nebude ani náš start na zimním turnaji mužů, který tradičně pořádá MSK.

Dojde v kádru k hráčským změnám?

Do přípravy A-týmu mužů přejdou Jan Slunský a David Ferbar, které by měli nahradit Vojtěch Hovězák a Tomáš Horčička z naší sedmnáctky. A pokud projde lékařskou prohlídkou, tak bude do družstva zařazený i Ivo Tetur.

Jaké cíle stavíte před hráče kromě úsilí postoupit v tabulce MSDL?

Cílem každého jednotlivce by mělo být pracovat na sobě ve snaze dostat se nejméně do áčka mužů MSK. Hráči ale musejí lépe vnímat, jak vysokou soutěž hrají, a co je nutné udělat pro to, aby v ní obstáli. K tomu patří i podpora rodičů a po přechodu do kategorie mužů to, jak s nimi bude dále pracováno. Nesmím zapomenout poděkovat klubům z regionu, které do MSK uvolňují talentované hráče, aby jim umožnily další sportovní růst v kvalitních soutěžích.

Na závěr osobní otázka. Jak strávíte Vánoce?

Jsem nacestovaný až až a pracovně jsem byl za toho půl roku tak vytížený, že budu rád, když posedím v klidu doma u rodinného krbu.