Shon kolem obou celků pyšnících se ve jméně Sokolem nezačne s prvním jarním zápasem. Dokonce ani se startem zimní přípravy. „Už teď potřebujeme pracovat na posílení kádru. Chtělo by to aspoň jednu posilu do každé řady. I brankáře," upozornil na kvalitu i šířku kádru lanžhotský kouč Petr Maléř.

Někdejšímu lídru defenzivy brněnské Zbrojovky zachraňuje body početná ekipa hostů z partnerského třetiligového Hlučína. „Ano, bez nich bychom se trápili. Možná bychom na tom byli podobně jako Jevišovice, které získaly jen tři body," přiznal Maléř, kterému k zimní spokojenosti chybějí tři body navíc. A menší počet obdržených branek.

V pevnosti obrany je Lanžhot třetí nejhorší. A jen o příčku líp je na tom druhý zástupce okresního fotbalu. Jejich problém je, že čas od času jim soupeř naloží pěkný ranec.

Do soutěže vstoupily „sedmičkou" v Bohunicích. „Naše zápasy jsou jako den a noc. Zapracovat musíme hlavně na psychické stránce našich hráčů. Křivánek dostal stopku na dvanáct zápasů," vzpomněl kouč Bohdan Ryšavý nevídaný výlev zkušeného stopera vůči rozhodčímu.

Jeho celek ale umí favority i zaskočit. Obral brněnskou Spartu nebo Bosonohy. A našel střelce. „To je pro nás nejlepší zpráva podzimu. Alois Svízela je šikovný, umí si najít prostor v šestnáctce soupeře. Doufám, že si teď dá přestávku a na jaře mu to zase začne střílet," ukázal Ryšavý na mladého snajpra, ještě nedávno čistokrevného obránce.

I v Novosedlech potřebují kádr zkvalitnit. Tradičně se poohlížejí v blízkém okolí, dbají i na výchovu mladých hráčů. „Někteří hráči mají pracovní povinnosti přes tréninky, jiní hrají dva zápasy za víkend. A proti nim nastupují borci, kteří hráli i v první lize, třeba Bosonohy mají takové čtyři. Chceme hrát z vlastních zdrojů, jenže scházejí zkušenosti," přiznává Ryšavý.

Na Šlajsi tyto starosti hasili už v rozjeté sezoně. Hlučínští hráči dojíždějí přes dvě stě kilometrů daleko. Jenže od léta se mohou dívat jen jako diváci. Svaz totiž projekt zakáže. „Proto nemůžeme čekat až na léto. Musíme to probrat brzy," urgoval Maléř jednání o nových posilách.

V jednom má jeho tým prvenství. Na žádný stadion v přeboru nechodí tolik lidí. V průměru víc než dvě stovky platících. „Je pozitivní, že jsme naší hrou dokázali diváky přilákat. Věřím, že je nezklameme ani na jaře," podotkl.

V Novosedlech je to jinak. Taky tam žije třikrát méně obyvatel než v Lanžhotě. „Jsme malá obec, hrajeme v sobotu, kdy jsou lidi ve vinohradě. Nejvíc diváků chodí, když hrajeme ve středu doma. To je paradox," usmál se novosedelský kouč.