Na mapě jižní Moravy se najde jen jediný klub, který letos slavil starší výročí založení klubu. Kulatou stovku slavili v Ivančicích. Do té Lanžhotským chybí ještě deset sezon. O víkendu totiž vzpomenou na rok 1922, kdy se Lanžhot poprvé objevil na fotbalové mapě. A slavit budou ve velkém, přestože fotbaloví pamětníci roku založení už v Lanžhotě nežijí.

Současný špičkový fotbalový tým z I.A třídy zažil vrchol své slávy v 50. letech, kdy hrál jednu sezonu celostátní ligu a rok poté i druhou nejvyšší soutěž.

„Vše začalo už silnou generací dorostenců v roce 1949, která vyhrála mistrovství České republiky a Moravy, byli pak druzí v celém Československu. Ti časem vyrostli a v letech 1955–1957 kopali druhou nejvyšší českou soutěž. Byli to z devadesáti procent místní hráči, mezi nimiž byl jeden hráč z Břeclavi a další z Tvrdonic. Potom ale přišel sestup, odchod hráčů i funkcionářů za lepším," vzpomínal na staré časy místopředseda oddílu Josef Říha.

Kraj by brali

Sestupování se zastavilo až v 70. letech v I.A třídě. Pak se Lanžhot opět dostal do krajského přeboru, který byl jeho maximem. A nic se na tom nezměnilo dodnes. „Jsme spokojení s tím, že hrajeme na špici první A třídy, ale myslím, že výkonnostním stropem by pro nás byl právě krajský přebor. Vše je to ale o penězích, na kterých to v Lanžhotě nikdy nebylo a není postavené," ví Říha.

Původním záměrem oslav 90. výročí klubu bylo, aby hrála zápas mužstva starých pánů. „Chtěli jsme to uskutečnit, ale jednak nás bylo málo, a když jsme navíc viděli ty vedra, říkali jsme si, že bychom odehráli maximálně dvakrát deset minut," směje se lanžhotský funkcionář.

Hlavní hvězdou tak budou místo místních „old stars" slavná jména spojená s Kubina Teamem. Podle předběžné sestavy by se kromě vítěze Stanley Cupu z roku 2004 Pavla Kubiny měli Na Šlajsi objevit hokejové osobnosti jako Vladimír Vůjtek, Tomáš Fleischmann, Filip Kuba, Jakub Štěpánek, Rostislav Olesz Jakub Voráček, Marek Malík, Miloš Holaň nebo Ondřej Pavelec. Z fotbalových celebrit na trávník vyběhnou třeba Pavel Kuka, Radoslav Látal, Pavel Srníček nebo Petr Samec.

„Kubina Team jsme domluvili prakticky ve vinném sklípku. Radek Látal, který teď trénuje Baník Ostrava, na jižní Moravu často jezdí na soustředění se tam setkal s naším předsedou Petrem Balgou. Už na podzim jsme se dohodli, že sem partu severomoravských celebrit dostane," těší Říhu.

Program oslav ale odstartuje jiný zápas. Od 13 hodin odstartuje oslavy měření sil béčka Lanžhota s Radošovcemi, partnerskou obcí ze Slovenska.

V patnáct hodin pak sehrají své utkání základny. Domácí tým bude hostit mladé fotbalisty ŠKP Děvín Bratislava.

A po páté odpolední vypukne již zmiňovaný vrchol večera. Áčko domácího Sokola se utkání v regulérním přátelském utkání s Kubinovým výběrem.

Na charitu

Toto utkání orámují další zajímavé akce. Před zápasem bude předaný šek na 50 000 korun zdravotně postiženému dítěti z Lanžhota.

„Konečný výběr byl přímo na Pavlu Kubinovi, my jsme mu jen navrhli tři alternativy, na co by peníze měly jít. Máme smělé cíle a věříme, že se nám tato částka vrátí na vstupném, které bude stát padesát korun a budou ho platit výjimečně i ženy," oznámil Říha s tím, že za cenu vstupného budou uvnitř areálu pro děti zdarma připravené atrakce jako skákací hrady nebo kolotoč.

V poločase pak oživí přestávku vystoupení mažoretek a po zápase by měla proběhnout autogramiáda hvězd Kubina Teamu.

Organizátoři připravili pro diváky také výjimečnou tombolu. V ní budou rarity jako originální dresy Jaromíra Jágra, Pavla Kubiny nebo Baníku Ostrava s podpisy a objeví se tam i televizor.

Celý program zakončí od 20 hodin posezení u cimbálové muziky Hudci.

A Kubina Team nebude posledním lákadlem, které do Lanžhota přijede. Na pověstný kvalitní lanžhotský trávník, který tam leží už od roku 1983, se poslední zářijový týden sjedou nejen čeští reprezentanti do 17 let, kteří Na Šlajsi odehrají dva kvalifikační zápasy. „Náš hospodář je člověk na pravém místě, věnuje se trávníku naplno. I přes své stáří ke kvalitní. Měly bychom se už ale ucházet o nějakou dotaci na jeho výměnu," dodal Říha.

PROGRAM OSLAV:

13:00 – 15:00 – Sokola Lanžhot „B" – Radošovce (Slovensko)

15:00 – 16:00 – základna Sokol Lanžhot – ŠKP Děvín Bratislava

16:50 – předání šeku

17:00 – 19:00 – Kubina Team – Sokol Lanžhot „A"

19:30 – losování tomboly

od 20:00 – přátelské posezení při cimbálové muzice Hudci