Tím zakončí svůj měsíční pobyt ve středu Evropy. „V katarském týmu sice nejsou žádní Evropané, přesto jsou tam zajímavé typy fotbalistů, třeba z Asie, kteří jsou pro českého fanouška hodně nečekaní a neokoukaní," slibuje Jan Lokaj, který dělá týmu Al-Ahlí průvodce.

Název týmu Al-Ahlí znají i fotbaloví fanoušci z Česka. Ty jsou ale dva, slavnější je ten ze Saudské Arábie. Ani katarský celek ale nepatří mezi ořezávátka.

V domácí Superlize skončil pátý a už má za sebou přípravné utkání se slovinským prvoligovým Mariborem, který porazil 3:1 nebo s týmem Al-Jazira ze Spojených arabských emirátů. „To je tým, ve kterém hraje třeba Farfan nebo Vučinič, bývalé hvězdy nejvyšších soutěží v Itálii nebo Německu. Ten byl nad jejich síly a Katařané prohráli 1:5," vysvětlil Lokaj.

KATAŘANÉ NA JIŽNÍ MORAVĚ
- středa 19. srpna od 17:15 h.: Zbrojovka Brno – Al-Ahlí SC (Sedlec u Mikulova)
- pondělí 24. srpna od 18:00 h.: MSK Břeclav – Al-Ahlí SC (Břeclav, stadion na Lesní)

Ten se už několik let zabývá pořádáním kempů pro saudsko-arabské, katarské nebo další exotické týmy z arabského prostředí. Pořádal už ale i přátelský tým Sigmy Olomouc s Laziem Řím nebo Manchesteru City U21 proti jejich vrstevníkům z Liberce. „Dříve jsem tuto práci dělal v Anglii, tak ale byla obrovská konkurence. V Rakousku to zatím není tak markantní. Třeba Katařané jsou na měsíční soustředění v Laa, takže se jako Čech snažím domluvit jim zápasy i u nás. Vždycky se najde nějaký tým, který vypadl z poháru nebo má chvíli volna k takovému přátelskému utkání. Je to divácky atraktivní," poznamenal český průvodce katarského celku.

Sezona na Arabském poloostrově začíná až v září. Katařané tedy odjíždějí v létě do Evropy za chladnějším počasí, v poušti je nyní kolem pětačtyřiceti stupňů ve stínu. Nejčastěji míří právě do Rakouska, Česka nebo oblíbeného Holandska. Ani tady se ale nyní paradoxně moc nezchladí. „Jsou zvědaví. Rádi se podívají na výletech třeba do Vídně, když mají delší pauzu, tak letí třeba do Paříže na otočku. Ale zajímá je i život na venkově," popisuje Lokaj, co fotbalisté dělají ve volném čase.

A že jsou s programem spokojení, je jasné. Do Rakouska se s Lokajem vrací už čtvrtým rokem. „S umístěním zápasů na Břeclavsko a jejich domluvou mi pomohl bývalý trenér Břeclavi Milan Valachovič. Měl přehled, kde se dá hrát a kdo má volno. Právě Břeclav a Sedlec jsou i jeho prací. V Sedleci je hezký areál, navíc to mají Zbrojovka i Katařané na půl cesty. Břeclav zase potřebovala vyplnit desetidenní mezeru mezi dvěma mistráky," vysvětlil Lokaj, proč padla volba právě na Břeclavsko.

Jak dopadnou?

Bude to zajímavé srovnání výkonnosti obou celků. Zatímco proti Brnu v Sedleci nenastoupí nejsilnější katarská sestava týmu Al-Ahlí, zápas v Břeclavi bude posledním testem před návratem do vlasti. „Určitě nelze čekat nějaký debakl, hráči se prostřídají a očekává vyrovnaný zápas. V týmu je maximálně pět hráčů, kteří jsou srovnatelní s českou špičkou. Přestože nejsou třeba tak technicky vybavení, jsou neskutečně rychlí. Je to úplně jiný styl fotbalu, než na který jsme v Česku zvyklí," láká na zápasy český průvodce katarského celku, v jehož kádru jsou kromě katarských reprezentantů třeba Íranci nebo reprezentanti Kon­ga.

Asijský tým profesionálních fotbalistů, které dříve trénoval i český trenér Milan Máčala, má samozřejmě pro svůj evropský pobyt i specifické požadavky. Protože jsou fotbalisté muslimové, vozí si sebou vlastního kuchaře a Lokaj musel shánět i řezníka, který by dokázal připravit halal pokrm (speciální rituální porážka dobytka – pozn. red.). Také se musí pravidelně modlit, poprvé už před čtvrtou ráno. Podle toho jim chorvatský trenér Zlatko Kranjčar skládá i tréninky, které nesmí kolidovat s jejich vírou.