Druhým brankářem třetiligového celku fotbalistů MSK Břeclav je teprve devatenáctiletý Martin Kreizl. Rodák z dalekých Velkých Losin si cestování užije do sytosti.

Má totiž před maturitou na strojnické průmyslovce v Brně, odkud denně dojíždí na tréninky do Břeclavi. V sobotu pak sedí na lavičce áčka MSK Břeclav a v neděli bývá strážcem branky rezervního týmu MSK v I.A třídě. Stává se proto, že do Velkých Losin k rodičům dorazí v pátek večer a v sobotu ráno je již zase na cestě zpět na jih Moravy.

Kreizl začínal s kopanou až v devíti letech ve Velkých Losinách a od začátku našel své místo v sestavě mezi třemi brankovými tyčemi.

„V přípravce jsem hrál v okresních soutěžích, v kategorii žáků jsem oblékal dres Šumperku v krajských soutěžích. S dorostem Šumperka se nám pak povedlo postoupit do divize. V nějakém zápase v Brně jsem pak padl do oka vyhledávačům talentů, tak mě vyzkoušeli v Brně. No a posledního jeden a půl roku v dorostu už jsem chytal v Brně,“ ohlíží se zpět mladý brankář.

Z jihomoravské metropole už vedla jeho cesta na hostování do MSK Břeclav, kde je od loňského léta. V brance zabere svou vytáhlou postavou (190 centimetrů) kus místa. Věří si hlavně na brankové čáře a ve čtení hry a odhadování úmyslů útočníků.

„Zlepšit bych chtěl hru nohama. Líbí se mi, jakým způsobem si vedou špičkoví brankáři Hugo Lloris z Lyonu nebo Iker Casillas v Realu Madrid. Samozřejmě bych rád chytal pravidelně třetí ligu. Může to být v Břeclavi, nebo také v Šumperku, který má do třetí ligy z divize každý rok hodně blízko. A třeba se mi někdy podaří okusit atmosféru první ligy,“ přeje si Kreizl.

Kreizl se domů v sezoně příliš často nedostane. Ve sportování má ale podporu. Jeho otec Dušan Kreizl je také oddaný sportu, ale provozuje ho jen na amatérské bázi. V létě jezdí delší trasy na kole, v zimě si obouvá běžky. To ho občas při vytrvalostní zátěži doprovází i syn, když v zimě není tak vytížený ve fotbalu.

„Jinak se moc s volným časem nepotkám. Škola a fotbal mi den vyplní prakticky beze zbytku. Pokud nějaký je, rád si zajdu do posilovny nebo se zkouším prokousat hlouběji do problematiky robotiky, což je moje studijní specializace,“ připomíná devatenáctiletý gólman.

„Nejlepší zápas jsem zažil na začátku kariéry v Brně, když jsem vychytal v Praze na Slávii v dorostu nulu a mužstvo prvoligový zápas vyhrálo 1:0. Naopak zapomenout bych chtěl na utkání proti dorostu Opavy, v němž jsem zavinil penaltu a pustil dva laciné góly. U brankářů jsou ty chyby holt viditelnější,“ krčí rameny Kreizl.

Do kolektivu hráčů MSK mladý brankář rychle zapadl. Nejlépe si rozumí s Dominikem Šilingerem, se kterým v klubu začínal a v průběhu letní přípravy spolu bydleli na stadionu MSK.

„Martin je mladý brankář, který měl při přechodu z dorostu mezi muže jisté problémy. Na podzim již odchytal celou soutěž za náš rezervní tým a v zimní přípravě dostával šance chytat i za áčko. Věřím, že z něho vyroste kvalitní brankář,“ říká na adresu své brankářské dvojky trenér fotbalistů MSK Břeclav Milan Valachovič. Předvedl se mu hlavně na zimním turnaji, kdy pustil v šesti zápasech jen čtyři branky.