Ještě na konci loňského roku jste působil v brněnské Zbrojovce. Teď už je to pro vás uzavřená záležitost?

Ano i ne. Jako výkonný ředitel jsem v Brně k poslednímu prosinci skončil, ale zůstávám tam jako člen nezávislé dozorčí rady klubu. To už ovšem není nijak časově náročná práce oproti tomu, co jsem dělal dříve.

Kdy proběhl první kontakt s vedením břeclavského klubu?

Je to tak měsíc, co jsem měl telefonát od Juraje Kalužíka, který měl po otci na starosti chod vedení klubu, jestli bych měl čas a chuť se angažovat v břeclavském fotbalu. Už mi bylo tak trošku jasné, co se bude dít. Je to tak tři týdny, co jsme si sedli, povykládali a upřesňovali jsme detaily. Mám své další sportovní aktivity, dělám hokejového rozhodčího, do toho stále studuju, ale protože v Břeclavi bydlím, mám to prakticky za rohem a ve volném čase se fotbalu můžu s klidem věnovat.

Jak tedy vypadá vaše spolupráce s užším vedením klubu, tedy s pány Volfem a Valachovičem?

S panem Volfem jsme si sedli a ujasnili jsme si sportovní strategii klubu, jakousi cestu, kterou bychom se chtěli ubírat. S panem Valachovičem a dalšími šéftrenéry mládeže Zlámalem a Matuškem jsme se bavili o možnostech udržení Sportovních center mládeže, doplnění kádrů mládežnických týmů, zkvalitnění trenérských obsazení. Také dotahujeme některá hostování a začínáme řešit i nové partnery a sponzory klubu. Klub potřebuje trošku rozjet marketing, na tom je třeba zapracovat.

Jaké konkrétní cíle si před sebe stavíte?

Chceme zlepšit komunikaci uvnitř klubu, mezi trenéry jednotlivých kategorií. Stejně tak vztahy mezi MSK Břeclav a ostatními kluby v okolí nejsou vždy zcela korektní. Kromě toho bych se rád zasadil o to, aby byly modernizovaní a aktuální stránky klubu na internetu i na facebooku. Aby byli diváci lépe informovaní, chodilo jich na zápasy více a odcházeli po zápase spokojení.

Pojďme tedy postupně. Jak chcete pomoci k doplnění kádrů mládežníků?

Na rovinu, ve všech dorosteneckých družstvech máme podstav. Musíme otočit strategii klubu, kdy máme momentálně polovinu hráčů vlastních a zbytek na hostování. To je špatně. Musí se zvýšit počet našich hráčů v týmu. Je to právě i o té komunikaci s ostatními kluby z okolí, nesmí nás vnímat jako toho, kdo jim bere talentované hráče. Jako někoho, kdo jim mnoho slíbí, a málo splní. Chceme být tím, kdo do nadějných hráčů investuje své prostředky a vychovává jim ho v nejvyšších soutěžích. Chceme své závazky plnit a menší kluby z okolí musí vědět, že jsme solidní partner. Je to o kompromisu. Obecně, když je někdo nespokojený, řekne to více lidem, než když je spokojený. Špatné zprávy se prostě šíří mnohem rychleji, a tím potom trpí i pověst našeho klubu. Důvěra v náš oddíl momentálně není silná, a to se musí zlepšit.

Výsledky mládežníků nejsou letos nijak oslňující, v konkurenci dalších týmů, které mají také statut Sportovních center mládeže (SCM). Jde je nějak zlepšit?

Jde, ale rozhodně to nebude ze dne na den. Bude to dlouhodobý proces. Ve srovnání s ostatními týmy jako jsou Brno, Olomouc, Ostrava nebo Jihlava jsme jen provinčním klubem, ale to neznamená, že bychom o statut SCM měli přijít. I letos jsme o ně zažádali, protože všechna přísná kritéria splňujeme. Jediné, v čem máme rezervy, jsou kvalifikovaní trenéři i mládeže. I toho je pro nás nevýhoda, konkurence je hodně velká a nic nemáme jisté. Máme ty soutěže jen krátce, ostatní hráči v klubech prošli těmito nejvyššími soutěžemi třeba v průběhu čtyř pěti i více let. Zatímco my je máme teprve druhým rokem a naši hráči do té doby hráli třeba jen krajské soutěže a neměli srovnání s nejlepšími týmy.

Ani situace kolem vysoce kvalifikovaných trenérů není v Břeclavi nejlepší…

Podmínky statutu SCM podmiňují klub k angažování trenérů s nejvyšší trenérskou licencí ke každé mládežnické kategorii. A protože na okrese jich přebytek není, musíme hledat jinde. To ovšem zase stojí peníze, protože zadarmo sem žádné kouče požadované úrovně z větší dálky nepřitáhneme.

Návštěvy na MSK nejsou kdovíjak veliké a není to otázka poslední doby. Jde s tím něco udělat?

Pokusíme se. Ve vstupném to není, to je stále stejné a zvyšovat se nebude. Chtěli bychom do propagace více zapojit naše mládežníky, udělat poločasový program pro lidi, slosovatelné zpravodaje a důležité je udržet si kvalitní výsledky na hřišti. Kromě toho tu máme osobnost v podobě Ríši Dostálka, který má za sebou slušnou sportovní minulost. Stejně tak doufáme, že se zapojením více místních hráčů do prvního týmu přijde i víc lidí. Určitě nepočítám, že na první zápas přijde hned pět set diváků, ale postupně to snad bude stoupat.

V anketě na webu jste zkoušeli, jestli neposunout začátky zápasů nebo změnit herní den. Jak to dopadlo?

V anketě stejně vyhrála sobota odpoledne, letos už to tak zůstane. Úřední začátky zůstanou v sobotu odpoledne a budou se posouvat podle denního světla od 14:30 do 16:30 hodin.

Je možnost, jak v budoucnu nějak zlepšit tréninkové podmínky v klubu?

Na takové předpovědi a prohlášení jsem v klubu zatím jen krátce, ale chtěli bychom v dohledné době třeba proměnit škvárové hřiště na Lesní ulici v travnatou tréninkovou plochu. Určitě by to pomohlo nejen dospělým, ale i mládežnickým mužstvům, že by nemuseli přecházet z Poštorné na Slovan. A snížilo by se samozřejmě vytížení ostatních tréninkových ploch. Chceme na to sehnat nějakého sponzora nebo alespoň dosáhnout na dotaci z programu Zelený trávník.