Žactvo oddílu kopané MSK Břeclav, to jsou čtyři věkové ročníky, od mladšího žactva, kde hrají dvanáctiletí a třináctiletí, po starší žactvo, čítající čtrnáctileté a patnáctileté fotbalisty. Šéftrenérem s trenérskou profi licencí je pro tuto složku Igor Matušek, který osobně vedl celek MSK Břeclav U15. Každý další věkový ročník mládeže měl svého vlastního trenéra. S šéftrenérem jsme hovořili o sezoně minulé i o vyhlídkách žactva MSK na následující ročník.

Byl jste s výsledky sezony 2011–2012 spokojený?

Jsme na půli cesty. Hráli jsme první rok novou soutěž, s níž jsme se teprve seznamovali. Něco se povedlo, něco ne. Určitě došlo u hráčů k výkonnostnímu posunu. Víme, co vylepšovat, od čeho se máme odrazit.

Patnáctka a čtrnáctka skončily mezi šestnácti celky dvanácté, třináctka byla třináctá a dvanáctka jedenáctá. Odpovídá to vašim představám?

Umístění není v této věkové kategorie až tak důležité. Hlavně nám jde o to, aby děti hrály soutěže a měly dobrý tréninkový proces.

Jaká byla výkonnost soupeřů?

V soutěži sportovních center mládeže, která je nejvyšší v České republice, hrají družstva hodně rozdílné výkonnosti. Těžko můžeme konkurovat prvoligovým oddílům jakými jsou mládežnické líhně Zbrojovky Brno, Slovácka, Jihlavy a Zlína, na jejichž straně je kvalita, velký výběr hráčů a celkové fotbalové podmínky. Hra s nimi nás posouvá kupředu, chceme se zlepšovat, dotáhnout se na ně. Byli i soupeři s námi vyrovnaní, i takoví, které jsme zřetelně převyšovali.

Jmenujte některé klíčové hráče jednotlivých kolektivů MSK, o kterých bylo nejvíce slyšet, a kteří jsou pro vás příslibem do budoucna.

Největší oporou patnáctky byl Richard Tichý, nejlepší střelec družstva. Měl jisté výkyvy ve výkonech, ale byl největší oporou. Ve čtrnáctce byl takovou osobností Jakub Růžička, který střídavě nastupoval i o kategorii výše. Na jaře odváděl skvělé výkony brankář Dominik Hladík, nejfotbalovějším hráčem v poli byl zase obránce Marek Cinádr a dobře si vedli i Denis Víša a Martin Krevňák. Ve třináctce jednoznačně vyčníval Patrik Martínek, je poctivý v tréninku, fotbalově výborný, takový „malý profesionál". V dresu dvanáctky podávali nejvyrovnanější výkony Claude Lhotecký a Matěj Kristoň, dobrý byl i Ondřej Zabloudil v brance.

Jaký je rozdíl ve hře mladších a starších žáků?

U starších žáků se již klade důraz na herní disciplínu, je jasné rozdělení úkolů na útočníky, záložníky a obránce, hodně se pracuje s taktikou hry. U mladšího žactva je přístup volnější, dané je jen základní rozestavení hráčů na trávníku. Hra je na první pohled spontánnější.

Co přinese nová sezona?

Soutěž se zúží na čtrnáct celků, právo startu budou mít jen oddíly se statutem sportovního centra mládeže. Loni hrály i dva celky bez tohoto statutu.

Hráči se posunou o jednu kategorii, trenéři zůstanou?

Já zůstávám šéftrenérem žactva a trenérem celku U15, na dalších trenérských postech dojde k jistým změnám, které jsou ještě v jednání. Novou sezonu zahájíme letní přípravou od pátku 13. července.

Končící patnáctku čeká těžký přechod do kategorie mladšího dorostu, v červenci začali svou letní přípravu na nové soutěže žáci MSK v nově utvářených hráčských kádrech. Od toho, jak kvalitně s nimi budou trenéři mládeže pracovat, záleží budoucí výsledky dorosteneckých složek MSK Břeclav a potažmo se největší talenty mohou vypracovat přes juniorku až do áčka mužů MSK, aktuálně špičkového celku třetí ligy.