Základní školní docházku absolvoval v Rakvicích, s fotbalem začínal jako žáček v nedalekých Velkých Pavlovicích. Z kategorie žáků odsud odešel do Brna, kde strávil dorostenecká léta.

Na vojně v Dukle Písek hrál divizi, odsud se vrátil do Zbrojovky a sedm let startoval ve II. i I. lize. Rok zkusil německou 3. ligu v Dynamu Berlín, pak hrál stejnou soutěž na české úrovni v JOKO Uherském Hradiště, kde během tří let družstvo postoupilo až do 1. ligy a přejmenovalo se na dnešní Slovácko.

Pět a půl roku hrál v Rakousku a na závěr své sportovní kariéry vstoupil do nižších soutěží v Hrušovanech nad Jevišovkou a Pálavanu Bavory. V obou případech pomohl ke čtyřnásobnému vítězství v soutěži. Skončil v Bavorech ve věku 46 let.

Mezitím ale při rakouském angažmá vystudoval trenérskou profi UEFA licenci a začal se jako trenér profilovat v Synotu Staré Město v době, kdy tam u áčka mužů působil František Komňacký.

Vedl zde ligový dorost a byl šest let šéftrenérem mládeže. Ze Synotu přešel k ligovému dorostu a na pozici šéftrenéra mládeže i do Zbrojovky. Během zdejšího pětiletého působení byl v roce 2006 oceněný jako jeden te tří nejlepších trenérů mládeže v ČR. Dostal i šanci podílet se na řízení mladé reprezentace ČR, pět let dělal asistenta reprezentačním trenérům, nejprve Michalu Bílkovi, a pak Josefu Pešicemu.

Od 1. ledna 2010 nastoupil v Břeclavi do funkce sportovního ředitele MSK. V první sezoně dostal k této funkci i pozici hlavního trenéra áčka MSK, což byla neúměrně velká zátěž i na člověka, který fotbalem doslova žije.

„Spojení obou funkcí bylo hodně náročné, některé věci mi unikaly kvůli kolizím termínů,“ přibližuje minulou situaci Michal. „Mám teď více času na to, abych sledoval většinu zápasů osobně a mohl se k nim při poradách s trenéry zasvěceně vyjádřit,“ pochvaluje si změnu šéf břeclavského klubu. Vůbec se ale nenudí, má na starosti sportovní úsek klubu, podléhá mu dvacítka trenérů.

„Oni mají zodpovědnost každý za své družstvo, já vůči vedení klubu a sportovní veřejnosti zodpovídám za všechny,“ podtrhuje zodpovědnost sportovní ředitel MSK.

„V našem klubu máme velmi dobré podmínky ke sportování a toho jsou si vědomí i reprezentační trenéři, kteří k nám rádi jezdí. Loni celek U17 a letos reprezentace U19 našeho stadionu využily k postupům, který devatenáctka završila druhým místem na ME v Rumunsku. Konalo se zde soustředění reprezentace žen ČR, za měsíc přijede trenér Josef Csaplár se sedmnáctkou.

„Máme v péči velké množství mládeže, je na místě, že nám finančně přispívá na činnost Město Břeclav. Z dalších dlouholetých sponzorů to jsou Gumotex, Bors, Bron a ZFP, těm všem patří velký dík za to, že nám i v ekonomicky těžké době pomáhají,“ nezapomíná Vladimír Michal ani na sponzory klubu.