Ten odstartoval v MSK svou bohatou trenérskou kariéru. „Angažoval mě tehdejší ředitel Laďa Michal, se kterým jsem teď v Líšni. Udělali jsme ve třetí lize výborné výsledky, první sezonu jsme skončili třetí, pak pátí,“ vzpomněl kouč na sezony 2011/2012 a 2012/2013.

Přestože Břeclavi momentálně patří jedenácté místo v divizi D a má spíš záchranářské starosti, Valachovič by rád viděl svůj bývalý klub ve vyšší soutěži. „Jako okresní město si zaslouží hrát třetí ligu. Na vyšší soutěž je tam stadion i tréninkové zázemí. Věřím, že se to časem podaří,“ doufal.

Vladimír Beker na lavičce divizního Bzence.
Fotbalistky mě naučily mluvit, říká Beker. Kouč Bzence měl nakročeno do ligy

Blíž je tomu však konkurenční Lanžhot, který přezimuje na druhém místě s pětibodovou ztrátou na první rezervu Zbrojovky Brno. „Je to hlavně díky iniciativě Jirky Bartoše (sportovní manažer Lanžhota – pozn. red), který je duší celého klubu. Už delší dobu hraje Lanžhot výborný fotbal,“ uznal Valachovič.

Sokol už má několik sezon postupové ambice, na přesun do Moravskoslezské fotbalové ligy ale stále čeká. „Vždycky jej předskočil klub, který byl trošku dál, ať už to bylo Blansko, nebo Hodonín. S veškerým respektem k Lanžhotu s rozpočty těchto klubů se nemůže rovnat. Přesto dosahuje dlouhodobě fantastických výsledků,“ vyzdvihl.

Bývalý kouč Hlučína sleduje i krajský přebor, v němž region reprezentují Krumvíř a Lednice. „Břeclavsko by si zasloužilo víc klubů v krajském přeboru. Přeju Lednici, aby soutěž zachránila a doplnily ji i další kluby z regionu,“ podotkl Valachovič.

Sportovní kalendář jižní Moravy pro rok 2024.
Sportovci září v unikátním kalendáři: Lipták v lese, Choupenitch rapuje

Podle něj se může okres pyšnit i několika kvalitními hracími plochami. „V Břeclavi, Lanžhotě i Lednici se konalo mnoho mezinárodních mládežnických zápasů, všude mají výborné hřiště,“ zdůraznil.

Zkušený stratég byl i u kuriózního přestupu Navrátila, kterého si v Břeclavi vyhlédl nizozemský celek Heracles Almelo. „Jarda neměl jediný start v první ani druhé lize a přímo z MSFL se dostal do Nizozemska. Dokonce si ho tam vybral trenér Peter Bosz, který trénoval Ajax nebo Borusii Dortmund,“ upozornil Valachovič.

Fotbalista Jaroslav Navrátil (v červeném) pochází ze Šitbořic na Břeclavsku.
Evropská liga či Eredivisie. Že jsem nikdy nehrál doma, mi nevadí, říká Navrátil

Začátek v dospělém fotbale však Navrátil neměl jednoduchý. „Když dal v první sezoně za Břeclav jen jeden gól, říkal jsem mu, že je to na ofenzivního hráče hrozně málo. Odpověděl mi, trenére, já vám dokážu, že góly dávat umím,“ usmál se lodivod.

Rodák ze Šitbořic na sebe nenechal dlouho čekat. „Ve dvou zápasech dal šest gólů a dělal si srandu, že poběží za autobusem. Vystřelilo ho to a začaly jej kluby sledovat. Byl zajímavý rychlostní typ, ale vzpomínám si, že když se vrátil ze zkoušky v Nizozemsku, řekl, že jsou tam tak rychlí všichni,“ uvedl Valachovič.

Po šesti sezonách v Eredivisie se Navrátil přesunul do maďarské Kisvárdy. „Našel si v Nizozemsku manželku, což byl hlavní důvod proč se nevrátil domů. Ale za Pavla Vrby byl na zkoušce v Plzni, kde však neuspěl. Pak mu agent Zdeněk Nehoda domluvil Kisvárdu, kde je velmi spokojený,“ prozradil kormidelník.

Rodák z Kyjova Libor Pernica v dresu Vlašimi.
Pernica: Švantner mi druhou ligu přál. Jak se rodil přestup do Vlašimi?

Případný návrat bývalého hráče Břeclavi do Česka už je podle jeho slov nereálný. „Ať se to někomu líbí, nebo ne, Maďarsko je proti Česku někde jinde. Byl jsem na stáži u Zsolta Hornyáka v Puskás Akademii a mužů říct, že Maďarům nesaháme ani po kotníky,“ zdůraznil Valachovič.

Na závěr dodal vlastní zkušenost, kdy několik hráčů z našich nižších soutěží odmítá například druhou ligu. „Po covidu se situace změnila, už ve třetí lize se těžko vybírají hráči. Ani v profesionálním fotbale na druholigové úrovni není tolik peněz, aby se hráči zajistili. Dávají proto přednost třetí lize, kde mají nějaké peníze, k tomu chodí do práce a mají o sebe postaráno. Upřednostňují to před nějakým dobrodružstvím ve druhé lize,“ uzavřel.