Začal v Břeclavi u sedmnáctky, od sezony 2011–2012 vede celek MSK U16 a zároveň asistuje trenéru Antonínu Skoupilovi u divizní sedmnáctky, doplněné z poloviny o hráče U18.

Josef Jírava začal z kopanou v sedmi letech v Lanžhotě, prošel tamními družstvy mládeže, v kategorii mužů zde hrál I.A třídu, zhruba před šestnácti lety byl rok v Břeclavi, kde si zahrál župní přebor. První A třídu hrál poté tři roky ve Tvrdonicích.

Aktivnímu fotbalu se věnoval do třiatřiceti, pak začal s trénováním. Nejprve to byli žáci Lanžhota a Kostic, po dvou letech přijal nabídku realizovat se v MSK Břeclav, klubu, který má propracovaný systém péče o talenty.

Přípravu začala šestnáctka jako ostatní dorostenecké celky MSK 11. července. V jejím rámci odehrála přátelské zápasy na hříšti Hodonína-Šardic s výsledkem 2:1, doma prohrála 0:7 s výborným Slováckem a 0:6 s ještě lepší Senicou. Nakonec remizovala 1:1 se Znojmem.

„Zápasy se silnými celky ukázaly, v čem zaostáváme. Byly to obrovské zkušenosti, tento postup jsme zvolili záměrně,“ vysvětluje Jírava. Jeho svěřenci mohou hrát klidně, protože na výsledcích tolik nezáleží, i když budou chtít co nejvíce vyhrávat.

Jsou totiž spojení bytostně s celkem U17, což bude platit i v dalším ročníku. Šestnáctka, v níž není ani jeden hráč z U15, má za cíl formovat hráče, připravovat je na starty ve vyšších soutěžích.

„Mezi patnáctkou a šestnáctkou je fotbalově velký rozdíl. Žáci hrají na jednoho stopera, dorost již praktikuje zónovou obranu se čtyřmi obránci v řadě. Hrací doba se zvyšuje na dvakrát 40 minut, hraje se na velkém hřišti a po hodině hry toho často mají hráči dost. Střídaní není totiž hokejové, hráči musejí vydržet celou hrací dobu,“ přibližuje změny ve hře U16 Jírava.

První mistrovský zápas na domácím hřišti prohrála šestnáctka MSK s Prostějovem 1:2. Družstvo mělo několik dobrých brankových příležitostí, střelecky se ale dařilo více Prostějovu. Až v 60. minutě zkorigoval výsledek na konečných 1:2 Svoboda.

Druhý zápas ve Žďáru nad Sázavou přinesl porážku šestnáctky MSK 1:3. Přitom měla v průběhu celého střetnutí zřetelnou územní převahu a nejméně čtyři velmi dobré šance ke vstřelení branky. Trefil se ale jen Lukáš Mácsai a tři branky soupeře rozhodly o porážce Břeclavi, která dělala hrubé chyby v obraně.