„Fotbal v Kostarice je na ústupu,“ krčí rameny sedmdesátiletý trenér, který má na svém kontě i dva mistrovské tituly se Spartou a jeden s Duklou.

Představte výběr, který jste sebou letos do Evropy přivezl?
To jsou hráči mojí akademie narození v letech 1994 až 1996. Každé dva roky organizujeme zájezd do Evropy. Naposledy to bylo Slovensko, Rakousko a Maďarsko, ale do Dolních Dunajovic se vracíme už potřetí. Je tu jiná atmosféra než v Praze. Pro nás jsou zájezdy pravidelnou kontrolou, zda jdeme správným směrem.

A jdete?
Nevím, zda jde český dopředu, ale kostarický je v útlumu.

Co je příčinou?
Fotbal se tam vrátil do fáze zábavy, už to není profese. Základním problémem je nedostatek kvalitních trenérů. Trenérem se tam stanete za třicet hodin a právě ti pak vedou mládež. Nemají ponětí o anatomii, fyziologii či psychologii. Seniorská reprezentace pak staví na šesti legionářích hrajících v Evropě, ostatní jsou jen doplněk.

Jak vypadá fotbalová kulisa v Kostarice v porovnání s tou českou?
U nás ani na zápas univerzity, kterou trénuji, nepřijde tolik lidí jako v Česku.

Kolik odehrajete v Česku utkání?
Celkem jich bude šest. Tři v Praze, jedno na Kladně, další v Kounicích na Kutnohorsku a nakonec v Dolních Dunajovicích u Mikulova. To je hlavně pro rodiče, aby si mohli dát vínko.

Zpět k vaší akademii. Kdy se zrodila? Vychovala už nějakého zajímavého borce?
Vznikla před jedenácti lety. Vychovala reprezentanta Ureňa, který hraje v Rusku, máme jednoho bývalého reprezentanta do 20 let Averse, jenž studuje a hraje fotbal v Americe. Dílčí úspěchy bych řekl, že jsou. Chci, aby z hráčů byli nejen fotbalisté, ale také dobří studenti, aby měli budoucnost. Když se dostanou na americkou universitu, jsem vnitřně spokojený. Teď si jednoho našeho hráče převzal Jablonec a odjel s ním na soustředění. Vybral si ho před dvěma lety a čekal, až mu bude osmnáct.

Co vám dává práce s mládeží?
V mém věku je štěstím, že s ní může pracovat, a tím se uchovávat duševně mladý. Od listopadu mě angažovala univerzita ke svému druholigovému celku, aby se vrátil do nejvyšší soutěže. Práce mám nad hlavu. Člověk si ani neuvědomuje, jak čas letí.

POZVÁNKA: Ve sportovním areálu v Dolních Dunajovicích u Mikulova se v neděli 3. července od 13 hodin uskuteční přátelské utkání Mrázova výběru patnáctiletých kostarických fotbalistů s výběrem stejně starých chlapců z Dolních Dunajovic a nejbližšího okolí. Jde o propagaci fotbalu, vstup na zápas je tedy zdarma.