Poprvé v historii, respektive od sezony 2005/2006, kdy se sloučily tehdejší kluby Lokomotiva, Slovan a Tatran Poštorná, postoupilo rezervní mužstvo z okresního přeboru do prestižnější I. B třídy. “Oslavy ještě nebyly. Chystáme je uspořádat po posledním utkání sezony,“ říká trenér Jaroslav Komínek, strůjce cenného úspěchu.
Jedinou kaňkou na nadmíru vydařeném ligovém finiši, díky němuž si břeclavská juniorka zajistila kýžený postup, tak zůstává nečekané klopýtnutí v uplynulém kole na trávníku Nosislavy, jíž reálně hrozilo, že okresní přebor opustí. Nedělní porážka 5:4 je o to bolestnější, že šlo o vůbec premiérovou bodovou ztrátu v druhé půli soutěže.
„Chtěli jsme samozřejmě zvítězit, hráče jsme nabádali k tomu, aby nic nepodcenili. Dokonce jsme na toto téma měli speciální pohovor se sportovním ředitelem panem Rabušicem,“ přiznal kouč Komínek, který ale odmítá to, že by sobotní zakolísání druhých Pohořelic s Rakvicemi, jeho svěřence ukolébalo. „Po jejich porážce z hráčů spadl psychický tlak, podali ale stoprocentní výkon. Nepřálo nám štěstí, dostali jsme branky z protiútoků, forma mužstva je kolísavá, s tím se nedá nic dělat.“
I přes překvapivý nezdar mohou hráči břeclavského B týmu plánovat bujaré oslavy, jež se ponesou ve znamení postupu do vyšší soutěže. Kolo před vyvrcholením okresního přeboru mají totiž dostatečný, pětibodový náskok na Pohořelice. V posledním duelu letošního ročníku s Březí hodlá ovšem mužstvo odčinit předešlou prohru a rozloučit se tak se svými stoupenci důstojným způsobem. „Chceme získat každopádně tři body. Postavím zcela normální, plnohodnotnou sestavu,“ uklidňuje Komínek příznivce. „Problém ale je, že ve stejný den hraje také první mužstvo, tudíž nemusíme mít k dispozici některé opory. Ale předpokládám, že nás tři hráči posílí.
Celý břeclavský fotbalový klub, bez ohledu na výsledek nedělního utkání rezervního mužstva, může plánovat do budoucna. Perspektivní mladíci, kteří se prezentují v dorostenecké divizní soutěži, tak mohou od příští sezony naskočit do I. B třídy a kvalitněji se připravit na případný přechod do A týmu. „Je to pro celý klub hrozně prospěšné, že se postoupilo. Pro dorostence by nebylo adekvátní přecházet do okresního přeboru,“ soudí Komínek.
Ambice rezervy nejsou ale rozhodně malé, podle kouče Jaroslava Komínka má mužstvo kvalitativně na to, aby v příští sezoně zaútočilo na postup do I. A třídy, což by mělo na mládežnický fotbal nepochybně blahodárný vliv. „Pro nás není I. B třída konečnou stanicí. Chceme se v následující sezoně pokusit o něco podobného jako Bavory, jež také coby nováček okamžitě postoupily,“ nastínil.
Velkou roli v následujícím ročníku sehraje vzájemná spolupráce mezi rezervou a prvním týmem, jehož výpomoc v podobě hráčského materiálu je pro úspěch nezbytná. „Myslím, že v minulosti právě tady vázla obsáhlejší komunikace, proto se předtím nepostoupilo. Náš tým má velmi úzký kádr, o patnácti hráčích. Bez pomoci prvního mužstva se neobejdeme,“ tvrdí trenér Komínek, jenž by rád pokračoval v rozdělané práci. „Vedení mně ještě nenaznačilo, že bych neměl pokračovat. Já mám samozřejmě zájem působit v klubu dál,“ uzavřel.