Na stadion v Husových sadech si včera našlo cestu téměř devět stovek diváků. Ti ale už od osmadvacáté minuty sledovali, jak Znojmo prohrává.

Jenže pak přišla penalta, Znojmo zařadilo vyšší rychlost a derby s Břeclaví přeměnilo na jednoznačný zápas. Výhra Znojmu zajistila posun ze čtvrtého na druhé místo třetiligové tabulky.

Měl to být vyrovnaný zápas, který skončí maximálně o branku. Nakonec si ale Břeclav odvezla čtyřgólový nášup, který jí jako na zlatém podnose naservíroval znojemský forvard Minarech, když sám vstřelil tři branky.

„Jsem zklamaný. Máme perspektivní mužstvo, které v první půlhodině předvádělo pěkný fotbal. Pak jsme si ale nepohlídali standardní situace a jakási letargie zapříčinila to, že jsme takhle prohráli,“ těžko stravoval prohru svého týmu břeclavský lodivod Radek Rabušic.

Prvních pětadvacet minut byli hosté opravdu lepší. Prosazovali se zejména po pravé straně.

Svůj výkon korunovala Břeclav v osmadvacáté minutě, kdy se hlavou prosadil Demjanovič. Neuplynulo ani deset minut a bylo srovnáno. To když se po faulu na Jaroše kopala penalta. Minarech započal své brankové hody. Od té doby se hra Znojma výrazně zlepšila.

Ve druhé půlce už na hřišti dominovali jen domácí. V šestapadesáté minutě poslal Znojmo do vedení Vavřík, když hlavou zakončil standardní situaci zahrávanou Minarechem.

O šest minut později se z obdobné situace Minarech prosadil už sám a bylo po zápase.

„První půl hodinku se nám vůbec nedařilo. Museli jsme zalepit díru v sestavě po Uchytilovi, který se musel vrátit do Hradce Králové a ty improvizace byly znát. V šatně jsme si řekli, že musíme zvětšit agresivitu a zlepšit pohyb. Vyplatilo se nám to,“ byla vidět radost na znojemském trenérovi Michalovi Sobotovi.

Nakonec znojemští fotbalisté vstřelili ještě jednu branku. To svůj hattrick dovršil po přihrávce Šuráně Minarech. „Je to paráda. V posledních zápasech se mi střelecky dařilo a těší mě, že mi to vydrželo i do prvního mistrovského zápasu,“ neskrýval velkou radost ze tří vstřelených branek znojemský forvard Matúš Minarech.

Znojmo tak díky výhře nad svým rivalem v tabulce poskočilo na druhé místo, zatímco konkurenční Břeclav zůstala pátá.

Jak šly minuty

1. Rozhodčí Adámková hvizdem do píšťalky zahajuje jihomoravské derby.
2. Domácí útočník Matúš Minarech se dostává na hranici šestnáctky k míči. Jeho dělovka ale míří vysoko nad břeclavskou svatyni.
3. První rohový kop utkání zahrávají hosté. Jurgův centr do vápna Znojma odvrací hlavou Vavřík.
4. Odražený míč z trestného kopu se dostává k Veselému, ten ale nemíří přesně.
5. Z dálky zkouší pozornost Hrubého Svoboda, ale jeho pokus nic nemění na bezbrankovém stavu.
6. Zatím největší šance utkání. U levé tyčky znojemské branky se dostává k míči Svoboda, lobuje ležícího Hrubého. Míč ale putuje do zámezí.
7. Pozadu nezůstávají ani domácí. Yonov po faulu posílá míč za obranu, kam sbíhá Minarech. Jeho pokus ale Galla vykopává daleko od své branky.
8. Demjanovič – 0:1. Břeclav zahrává standardní situaci. Ve skrumáži se nejlépe orientuje Demjanovič a hlavou trestá nedůslednost domácí obrany.
9. Minarech – 1:1. Po vzorové narážečce Lacka s Jarošem se druhý jmenovaný dere zprava do šestnáctky soupeře. Hosté ho zastavují za cenu faulu a rozhodčí Adamková tak ukazuje na značku pokutového kopu, který Minarech chladnokrevně proměňuje.
10. Další šanci Znojma, které se po vyrovnávací brance probudilo, má Pavelka. Prudkou přihrávku od Vavříka však na úrovni pokutového území nedokáže zpracovat.
11. Z pravé strany centruje břeclavský záložník Podrezský, ale jeho pas do vápna hravě krotí Hrubý ve své náruči.
12. Vavřík – 2:1. Na levé straně za ceny žluté karty fauluje Svobodu. Minarech přetaženým centrem na zadní tyč nachází hlavu Vavříka, který posílá Znojmo do vedení.
13. Minarech – 3:1. Opakuje se doslova totožná situace jako z šestapadesáté minuty. Minarech ale tentokrát volí střelu na přední tyč a je úspěšný. Ani obětavý zákrok Gally, který se narazil na tyčku, nezabránil třetí brance 1. SC.
14. Po pravé straně se prosazuje Diviš a centruje do znojemské šestnáctky. Přesně nachází Drgu, ten ale z první, pálí jen do Lacka.
15. Břeclav v posledních minutách zvyšuje útočnou aktivitu. Na další centr do vápna Hrubý nestíhá reagovat. Ten se dostává až na hlavu Svobody, který trefuje pouze levou tyč znojemské branky.
16. Břeclavský obránce Schwarz dává do vápna další střílený centr, na který si nabíhá Pekárek, ale hlavičkuje nad branku Znojma.
17. Minarech – 4:1. Znojemský obránce Šuráň dostává kolmici za obranu a neprodleně přihrává Minarechovi, který trefou do prázdné branky dává podobu konečnému výsledku a dosahuje v prvním jarním utkání hattricku.
18. Rozhodčí píská konec utkání, ve kterém Znojmo porazilo Břeclav 4:1.

MARTIN ANDRLE