Po loňském pátém místě v krajském přeboru si jediný účastník nejvyšší krajské fotbalové soutěže z Břeclavska nemohl dávat nižší cíle, než byla obhajoba loňského umístění, případně jeho vylepšení. To se fotbalistům Novosedel nepodařilo, ve vyrovnané tabulce přezimují svěřenci trenéra Bohdana Ryšavého na sedmé příčce. Výsledky nebyly špatné, tentokrát ale tým decimovala spousta zranění.

„Letošní podzim pro nás byl extrémní. Tolik zranění jsem nikdy nezažil. K dlouhodobě zraněným se přidávaly absence z pracovních nebo studijních důvodů a nakonec na hřišti hráli všichni, kdo měli ruce a nohy. Celý týden jsem se snažil dát dohromady zápasovou sestavu, která se mi v pátek na předzápasovém tréninku zbortila jako domino," vysvětloval Ryšavý, proč už vyhlížel spásu v podobě konce podzimní části.

Osa se rozpadla

Začátek sezony ještě fotbalisté Novosedel neměli špatný, z prvních šesti kol prohráli jen jednou a znovu se usadili na předních příčkách tabulky. Pak ale začaly tým kosit zranění. Z osy týmu Šelc-Křivánek-Němeček-Matušík-Štyks zůstal v posledních kolech jen první jmenovaný brankář a útočník Štyks. A i ten občas chyběl.

Křivánek se zranil, Němeček doléčil zranění, ale potom odjel na půl roku do Kanady na studijní pobyt, Matušík je na celý rok vyřazený s přetrženým zkříženým vazem v koleni.

A tak nastupovali fotbalisté Novosedel na hřiště vždy v obměněné sestavě. „Dal jsem příležitost jak hráčům z béčka, tak nadějným dorostencům. Vždy jsem se snažil využít možnost vystřídat co nejvíce hráčů. Klidně i pět, když jsem měl tu možnost. A dorostenci nezklamali.

Třináct střelců

Chcete důkaz? Na podzim se na trávníku vystřídalo jednadvacet hráčů, ti dali šestadvacet branek, pod které se podepsalo hned třináct různých hráčů. V tomto Novosedly nemají v kraji konkurenci.

„Nám schází vyložený střelec, Mira Štyks je jediný hrotový hráč. Sice dal čtyři branky, ale kdyby proměnil aspoň polovinu šancí, do kterých se dostává, atakoval by špici tabulky střelců. Ale to je naše výhoda, gól u nás umí dát třeba i stopeři," přikyvuje hlavou devětatřicetiletý Ryšavý.

Novosedly se na sedmém místě tabulky můžou chlubit druhou nejpevnější obranou ligy, hned po suverénních Mutěnicích. Také gólman Martin Šelc patří se sedmi nulami společně s mutěnickým Šupou k nejlepším gólmanům soutěže. Právě s Mutěnicemi uhrály Novosedly doma cennou remízu 0:0.

„To jsem poprvé vyzkoušel defenzivní taktiku, kterou moc netrénujeme. Tehdy vyšla, ale na další zápas jsme v ní úplně propadli, takže to byla náhoda a já to beru na sebe jako nepovedený pokus. My prostě neumíme hrát zatažení, ofenzivní styl nám vyhovuje více," pokýval hlavou kouč Novosedel, který vede tým na pomezí Znojemska a Břeclavska už třetím rokem.

Důvěru dál má

Z nevýrazných podzimních výsledků, které stály za propadem ze třetí až na sedmou pozici, ale vědu nedělá. „Trošku nám to zkazilo dojem z podzimu, to je fakt. I když bojovnost a srdíčko se klukům upřít nedaly. Ale i vedení klubu vidí, že to nejsou výmluvy, ale holá fakta. Máme tu započatou nějakou práci a v té chceme pokračovat i na jaře," věří Ryšavý, že důvěru dostane i na jaře.

Už nyní se totiž zajímá, kdo by mohl tým doplnit.„Poohlížím se po okolí, koho bych mohl zapojit do zimní přípravy. Je potřeba tým oživit a trošku zvýšit konkurenci. Ale chceme jen kluky z regionu, jinak mám při výběru hráčů volnou ruku," tvrdí a jedním dechem dodává. „Kluci hlavně musí chtít hrát fotbal, u nás jsou všichni amatéři, nikdo nebere ani korunu. Dokonce ani prémie. Jediné, co dostanou kluci zaplacené, je dvakrát do roka soustředění někde v horách. To je taková odměna od vedení klubu," dodává Ryšavý.