Protože většina fotbalistů byla na odběru krve poprvé, tak v úvodu byli všichni fotbalisté poučení lékařkou Renatou Kelnarovou o procesu, který musí každý dárce krve absolvovat.

"Musím fotbalisty pochválit, že dobře pochopili tu ušlechtilou myšlenku darovat svou krev. Je to nejdražší tekutina, která mnohdy pomáhá zachránit lidské životy a není ničím nahraditelná," uvedla mimo jiné k mladým fotbalistům.

Spolu za zdraví

Je dobře, že se náš klub zajímá o spolupráci s břeclavskou nemocnicí a podporuje tyto charitativní projekty.

„Nedávno jsme se zúčastnili Světového dne srdce, a dnes jsme zase přišli darovat krev. Je dobře, že naši fotbalisté nemají v hlavě jenom fotbal, ale také se zajímají o život kolem sebe a společenské dění. Je to navíc v souladu s morálkou sportovce a v duchu fair-play," poznamenal trenér áčka Břeclavi Karel Bečka, který právě kvůli darování krve musel odložit jeden trénink. Po odběru musí mít hráči den klidu.

Podle něj na některých bylo vidět, že jsou z toho trošku vyděšení. „Pro mnohé to bylo poprvé, ale příjemné sestřičky pomohly jejich ostýchavost rozptýlit," smál se břeclavský stratég.

Někteří hráči Břeclavi jsou z ciziny, ale všichni nakonec pochopili, že jde o dobrou věc." vyjádřil svůj názor Bečka.

Právě Brazilec Lucas Carvalho de Serra musí na odběr ještě nějakou dobu počkat. „Pochází ze země s výskytem malárie a tam je půlroční karanténní lhůta. Je to běžné opatření a pokud po uplynutí lhůty svůj úmysl darovat krev nezmění, rádi ho u nás přivítáme," vysvětlila situaci, proč bylo darování krve od tohoto mladíka odloženo na pozdější dobu vrchní sestra Dana Blažková.

Mezi mladíky byl dnes i už téměř legionář fotbalového oddílu, ale stále aktivní hráč základu, šestatřicetiletý Ivan Dvořák. „V sobotu jsem se sice ženil, ale při kontrolním odběru už žádný alkohol zjištěný nebyl," tvrdil s úsměvem novopečený ženáč.

Městský sportovní klub Břeclav tak touto akcí rozjel dlouhodobý projekt na podporu darování krve.

Pro dárce zdarma

Klub chce maximálně podpořit všechny, kteří jsou si vědomi potřeby darovat krev a učiní tak. „Všichni, kteří jsou na seznamu Hematologicko-transfúzního oddělení břeclavské nemocnice, mohou od nejbližšího domácího zápasu navštěvovat naše utkání zcela zdarma, stačí se jen prokázat příslušnou kartou odběrů, že jsou opravdu zařazeny v systému dárců," vysvětluje tuto možnost asistent vedení Marek Nešpor a zároveň dodává, že klub podpoří celou kampaň aktivně na svém webu a sociální síti.

„Chtěli bychom v podobných akcích tohoto charakteru dále pokračovat. Do budoucna se chceme zapojit do další řady dalších charitativních projektů, nejen břeclavské nemocnice, které mohou pomoci opravdu těm, kteří naši pomoc potřebují," uzavírá Nešpor, který samotného odběru také zúčastnil.

Hematologicko-transfuzní oddělení břeclavské nemocnice uskuteční ročně kolem čtyř tisíc odběrů krve a dvou tisíc odběrů krevní plazmy. Svými výsledky se řadí mezi nejúspěšnější v rámci celého Jihomoravského kra­je.