Už se z toho stala tradice. Fotbalový klub MSK Břeclav pořádá pro osm klubů z nejbližšího okolí zimní přípravný turnaj, který okoření i dva týmy ze Slovenska. Začne na umělé trávě už tuto sobotu a skončí až v polovině března. Prvenství obhajuje pořádající juniorka MSK Břeclav.

Již tradičně se kromě domácí rezervy a nejstaršího dorostu MSK zúčastní sedmikolové akce Tvrdonice, Bořetice, Mikulčice, Sekule. „Byli jsme velmi mile překvapení, když jsme v říjnu obvolávali naše tradiční účastníky turnaje. Se všemi jsme se bez problémů domluvili. Těch šest celků zůstalo stejných jako vloni. Jsou spokojení, je to pro ně ideální zpestření zimní přípravy, zápasy mají dohodnuté bez práce a myslím, že i soupeři jsou kvalitní. Jen Kúty letos nepřijedou a nahradí je Gbely z páté nejvyšší slovenské soutěže. Druhou a poslední změnou je neúčast Hlohovce, který nahradily Velké Pavlovice. Ty se k nám vrátily po roce, loni zkoušely turnaj na Spartě Brno," uvedl nejviditelnější změny na zimním turnaji člen organizačního výboru Luděk Zlámal.

Kromě své organizátorské pozice ale bude Zlámal sledovat turnaj i ze střídačky jako kouč břeclavské devatenáctky. „Je to pro nás ideální možnost, jak dorostence otestovat proti seniorským mužstvům. Je pravděpodobné, že mnozí už na jaře zasáhnou do dospělého fotbalu, buď v našem áčku, nebo v rezervě v první A třídě," vysvětluje největší přínos turnaje pro svůj tým Zlámal.

Ten ale nespoléhá jen na zimní turnaj. Domluvil si i přátelská utkání s ligovými dorosteneckými celky. „Protože se nám budou některá utkání krýt, nastoupí asi dvakrát místo devatenáctky dorost do sedmnácti let. Jsme domluvení i s trenéry sedmnáctky, že to pro ně bude cenná zkušenost," vysvětluje kouč břeclavské devatenáctky, jak vyřešil kolizi termínů.

Fotbal Břeclav.

Jeho tým už odehrál i první přípravný zápas, ve kterém porazil dorostence Slovácka. „Potřebujeme hlavně vyhrávat, na podzim jsme ten pocit mockrát nezažili. Kluky ta příprava hlavně musí nakopnout. Nějaké přehnané ambice nemáme, ale nechceme výsledkově propadnout," dodává Zlámal.

Jeho prvním soupeřem bude už v dnes dopoledne tým Bořetic. Ten si svou premiéru na zimním turnaji odbyl už před týdnem, kdy předehrával sedmé kolo se Sekulemi, kterým podlehl 1:3.

Trenéra Celticu Michala Škrabka to ale příliš netíží. „Sice trénujeme ve dvaceti lidech už od sedmého ledna, ale na zápas jsme byli rádi, že jsme se sešli. Půl kabiny skolila nemoc a jiní k tomu ještě odjeli na hory. I tak jsme ale poločas dokázali se soupeřem držet krok, bylo to 1:1. Pak se nám ale přestalo chtít na těžkém zmrzlém terénu hrát. V kabině jsme si to pořádně vyříkali. Ale účel to utkání splnilo," naznačil Škrabko, v čem byl hlavní rozdíl mezi oběma týmy.

Kromě toho je to i v hlavách bořetických hráčů. „Chybí nám cílevědomost a ctižádost. Někteří na sobě nepracují tak, jak bychom chtěli. Proto s námi v zimě trénuje šest až sedm mladých hráčů do pětadvaceti let z okolí. S některými se pravděpodobně dohodneme, u jiných mají jejich mateřské kluby dost vysoké požadavky a nevím, jestli jim budeme schopní vyhovět," přemýšlí bořetický stratég.

To jeho kolega ze nedalekých Velkých Pavlovic Luděk Šefránek řeší příchod maximálně tří hráčů, které si bude chtít na břeclavském turnaji otestovat v zápasovém tempu.

Slavoj totiž od 15. ledna zatím jen trénuje společně s hráči z béčka a tamními dorostenci. I oni dostanou příležitost se ukázat. „Možnost hrát v zimní přestávce turnaj mi vyhovuje, vždy se mi to osvědčilo. Pro mě bude soutěž na MSK premiérová, hrál jsem zatím jen podobné zimní turnaje v Mikulově nebo v Brně, ale kluci už ho předloni hráli. Ten brněnský loni neměl potřebnou kvalitu a i cestování bylo delší," tvrdí velkopavlovický trenér.

Ten chce do poloviny února chce zkoušet nové hráče. „Pak se kádr ustálí a můžeme začít pilovat nějakou taktiku," má jasno v koncepci svého týmu Šefránek.