S těžkým úkolem vstoupí do jarní části sezony 2011–2012 fotbalová osmnáctka MSK Břeclav. Po podzimu jí v tabulce dorostenecké divize patří až poslední místo s hubeným ziskem čtyř bodů. Třináctý Humpolec má bodů osm. Boj o záchranu tak bude ještě perný. Toho si je vědomá nově angažovaná trenérská dvojice Jan Dohnálek a Jaroslav Řezáč, která celek MSK U18 od ledna vede. Mají pár měsíců na tréninkovou přípravu a přípravné zápasy, které by měly hráčský kolektiv stmelit a vtisknout mu sebevědomí, potřebné pro cílevědomý boj o postup v tabulce směrem vzhůru.

Přes známosti

Dohnálkovi pomohl k nové práci starší syn Jan. „Byl jsem s ním na jednom turnaji, kde pískal. Potkal jsem tam Luďka, který nás oslovil už předtím a teď jsme se k jednání vrátili a domluvili se na roční smlouvě,“ vypráví Dohnálek. „Je to pro nás nová výzva,“ řekl Jan Dohnálek. Toho do MSK zlákal Luděk Zlámal, který zná Řezáče z působení ve Slovácku.

Jan Dohnálek za sebou nemá jako většina trenérů pestrou hráčskou kariéru. „Fotbal měl rád odjakživa, ale aktivně jsem ho hrál až těsně před vojnou v Čejči, jako dorostenec v okresní soutěži. Po vojně pokračoval jako ve čtvrté třídě v Lužicích, ale současně jsem již začal s trenérstvím,“ popisuje své začátky s trénováním sedmačtyřicetiletý Dohnálek.

V Ratíškovicích zahájil od roku 1993 práci s mladším žactvem a v průběhu desíti let si vyzkoušel vedení i starších kategorií mládeže. V sezoně 2003–2004 pak vedli s Ladislavem Trávníkem žáky Šardic, dosáhli s nimi na třetí místo v moravskoslezské lize. S Antonínem Skoupilem, kterého u osmnáctky MSK nahradil, pak působil u druholigového mladšího dorostu Šardic.

Na podzim 2006 začal u dorostenecké divize s mladším dorostem Veselí nad Moravou, ve druhé půli sezony již vedl v Kyjově áčko mužů a došel s ním na čtvrté místo v krajském přeboru a do finále krajského poháru.

Vrátil se do Veselí nad Moravou, z konce tabulky se jemu svěřený dorost klubu dostal až na druhé místo v krajském přeboru.

Od podzimu 2008 pak začala jeho spolupráce s Jaroslavem Řezáčem. Tři sezóny spolu vedli starší dorost Veselí v dorostenecké divizi. Na podzim 2011 byli společně přizvaní k mužům Vracova a po podzimu byli jejich svěřenci na čele tabulky krajského přeboru.

„Jsme si vědomí, na jakém místě se starší dorost MSK B nachází, ale myslíme si, že to není žádná tragédie. Máme před sebou celou zimní přípravu a jarní část sezony a doufáme, že se umístění v tabulce zlepší,“ říká Dohnálek, rodák z Dubňan.

To Jaroslav Řezáč je rodákem z Ostrožské Nové Vsi. „Otec tam hrál župní přebor a jezdil jsem s ním. Fotbalu jsem byl stále blízko. Hrával sjem za žáky, později to zkoušel i s kanoistikou a vyjezdil si bramborovou medaili na mistrovství ČR. Po vojně jsem odehrál pár zápasů za béčko Ostrožské Nové Vsi,“ vzpomíná dvaapadesátile­tý Řezáč.

Hrál i pískal

Od roku 1996 ho ale bylo více vidět s píšťalkou fotbalového rozhodčího I.A třídy. Souběžně ho získal Vladimír Michal, dnešní sportovní ředitel MSK Břeclav, do funkce vedoucího družstva dorostu v 1.FC Slovácko. Tam se potkal i s Luďkem Zlámalem. Po osmi letech činnost ve Slovácku ukončil a začal jako trenér vést přípravku ve Veselí nad Moravou.

Udělal si trenérský kurs licence B a u přípravky teoretické vědomosti převáděl do praxe. Od podzimu 2006 postoupil k mladšímu dorostu Veselí a za dva roky už se potkal s Dohnálkem.

„Výborně si rozumíme, umíme o fotbalových problémech diskutovat i hodiny. Na práci ve dvojici jsme si oba zvykli, tento styl práce nám sedí,“ vysvětluje trenér Řezáč, proč do Břeclavi k pokusu o záchranu osmnáctky v dorostenecké divizi angažovalo vedení zkušenou trenérskou dvojici.