Trenér Pecha převzal vedení devatenáctky MSK v říjnu 2013 po odchodu trenéra Petra Maléře do funkce asistenta u prvoligové Příbrami.

Oba jmenovaní trenéři se znají dlouhá léta, mají hodně podobnou filozofii vedení hráčů, a proto byla změna v průběhu sezony nenásilná. „Viděl jsem kluky MSK na několika zápasech před svým příchodem do klubu, protože můj syn hraje stejnou soutěž v Hodoníně. Stačily nějaké dva týdny, abych poznal, jak se hráči stavějí k tréninku a jak se projevují v mistrovských zápasech," vzpomíná Pecha na své první dny v Břeclavi.

Schází konkurence

Navázal na práci svého předchůdce, pokračoval ve formování herního výrazu družstva a v práci na individuálním růstu jednotlivých hráčů. „Dnešní devatenáctka má svou tvář, ví, co má hrát, hráče evidentně sportování baví. Jen potřebujeme mít větší počet fotbalistů v kádru, aby se zvýšila vnitřní konkurence, motivující všechny k nasazení a dalšímu zlepšování se," konstatuje trenér Pecha v jakém stavu aktuálně devatenáctka MSK je.

Družstvo v končící sezoně postihl velký počet zranění, dalším oslabením byly u několika hráčů maturity a snížení úderné síly celku přinesl už zimní přesun dvou klíčových hráčů Jana Hlocha a Matěje Wallische do třetiligového áčka.

„Naším vleklým problémem je proměňování šancí, na tom je třeba permanentně pracovat. V obraně se vždy nějaká chybička vloudí a když nedokážeme skórovat ani z vyložených šancí, tak se těžko uhraje dobrý konečný výsledek," poukazuje psychicky vyrovnaný trenér na největší slabiny svěřeného kolektivu.

V něm branku úspěšně strážil v letošní sezoně Dominik Kunický, který padl do hledáčku Frýdku-Místku, kam v létě cestuje na zkoušku.

V obraně byli pilíři Tomáš Košut a Radek Svoboda, zpočátku i Filip Šanda, než jeho vzestup přibrzdily výpadky v tréninku. Hodně snaživí jsou Martin Večeřa a David Kolaja, kteří nevynechali ani jeden trénink a šli viditelně herně nahoru.

„Od hry obránců se odvíjí herní projev družstva, u nich začínají útočné akce. Když nebyli pod tlakem, tak to šlo, s tlakem se ale těžce vypořádávali, dělali chyby a po nich jsme inkasovali branky," rozebírá Pecha důležitost hry obranných řad.

V záloze mu citelně chyběl Tomáš Horčička, který je dlouhodobě zraněný. „Tomáš byl mozkem družstva a duchem kabiny, jeho absence je mimořádně citelná. David Vu Van a Marek Horčička se ho snažili ve středu zálohy nahradit, ale nedařilo se jim to stoprocentně," říká trenér.

Krajní záložníci Daniel Bílek a Tomáš Novák jsou oba dobří dopředu, horší je to s jejich pomocí v obraně.

„Zvláštní kapitolou je Vojtěch Hovězák, který byl vynikající v tréninku a v zápasech se hodně zlepšoval, ale problémy ve škole ho srazily. Teď se bude muset navíc vypořádat s nástupem do práce," podotýká Pecha. V závěru sezony se propracoval do sestavy i Richard Simonyi v hráče, který je použitelný na libovolném postu.

Rozdíloví hráči

A jak to vypadá s útokem? „Marián Hakala a Ondřej Pohanka jsou snaživí, zaujatí do hry, ale jejich produktivita při zakončování akcí je nízká. Střelcem družstva měl být Ivo Tetur, ten se ale po zdravotní absenci v délce měsíce a půl nedostal na jaře na očekávanou výkonnost. Při dvou startech za celek U19 ukázal Brazilec Stange da Silveira, že on bude tím rozdílovým hráčem, který dokáže střílet góly. Byl ale využívaný v závěru sezony více k záchranářským pracím u áčka a béčka mužů," dokončuje průřez svěřeným družstvem Pecha.

Příprava na novou sezonu začne pro devatenáctku MSK devátého července. To už ale povede místo Pechy nový trenér Jaroslav Nádeníček, který působil v minulosti v Hodoníně. Devatenáctka bude startovat znovu v Moravskoslezské dorostenecké lize, druhé nejvyšší soutěži v republice. Kromě osmi kmenových kádrových hráčů přejde do širšího hráčského kádru MSK U19 skupinka borců z loňské sedmnáctky a počítá se i s několika cizími hráči, kteří jsou v Břeclavi na hostování.