„Je to celostátní nařízení, které vzešlo původně z aktivity fotbalové organizace UEFA. Je to celosvětový trend a my jsme na možnost pěti střídání letos přistoupili," potvrdil předseda Okresního fotbalového svazu Břeclav František Stejskal.

Pět střídání si odhlasovaly i kluby v České fotbalové lize, ale do třetí nejvyšší soutěže na Moravě tato novinka nepronikne. „Když jsem se to na losovacím aktivu dozvěděl, musel jsem jen kroutit hlavou a byl jsem zásadně proti tomu, aby se to zavedlo i v MSFL. Je to holý nesmysl, zápas tím v posledních dvaceti minutách ztratí na atraktivitě, bude se jen zdržovat a posledních deset minut se takticky prostřídá. Kdo to vymyslel, ten je padlý na hlavu a fotbalu asi nerozumí," nebral si servítky trenér třetiligových fotbalistů MSK Břeclav Milan Valachovič, který pětici střídání bude muset skousnout minimálně při pohledu na zápasy béčka Břeclavi.

Možnost vícenásobného střídání už byla běžná v žákovských a dorosteneckých soutěžích. To potvrzuje i bývalý kouč devatenáctky MSK a nyní trenér divizního Hodonína Luděk Zlámal.

„U dorostu to má význam, tam se snažíme hráče motivovat a vychovávat. Chceme, aby všichni hráli. Dá se tak střídat třeba i v průběhu první půle, když chcete něco změnit. Ale u mužů to smysl postrádá. Jak znám český lid, bude se toho zneužívat. Ale rád bych se mýlil," dodal Zlámal.

Málokterý mužský tým totiž disponuje pěti kvalitními náhradníky. Hlavně v okresních soutěžích jsou týmy rádi, když se jim sejde alespoň jedenáct mužů k zápasu. Tak uvidíme. Čas ukáže…