NOVOSEDLY

Novosedly - Jednička je většinou číslem vyjadřujícím skvělý počin. Ovšem pokud po devíti zápasech svítí v kolonce výher, je to spíš bída. Pardon, místo spíše se hodí určitě.

A momentálně ji v krajském přeboru prožívají fotbalisté Novosedel. Po čtvrtině soutěže mají na kontě kromě jediného triumfu nad brněnskou Spartou (3:1) pouze tři remízy. Naposledy padli o víkendu, kdy odjížděli s prázdnou ze Bzence na Hodonínsku. Prohráli 2:3.

Tým jde, alespoň podle trenéra Bohdana Ryšavého, ale nahoru. Nepropadá herně, trápí se kvůli mizerné koncovce. „Dostáváme laciné branky a zahazujeme stoprocentní šance. Nesmíme však propadnout panice a se zakousnutými zuby pracovat dále. Tým má kvalitu, která by se měla projevit a ze sestupového pásma nás vymanit," líčil Ryšavý.

„Jak na houpačce"

Novosedelští mají problém spíše s psychikou. Po špatném startu na ně pomalu padala deka. I proto Ryšavý v tréninku slevil; urputné běhání nahradil například bagem. Hráči si měli takzvaně odfrknout.

A reakce? První výhra se Spartou a boj o remízu se Bzencem. „Sahali jsme po bodu, když jsme v poslední minutě trefili spojnici tyče a břevna. Ke smůle jsme ale měli i štěstí, protože také Bzenec měl několik příležitostí," doplnil kouč.

Své svěřence chce především zklidnit: času i šancí k zisku bodů je stále dost. Jen pozice k odražení je horší – předposlední příčka. „Kluci jsou mladí, výkony jsou proto jak na houpačce," zmínil Ryšavý.

LANŽHOT

Lanžhot – Výzva? Ano. Přílišné sebevědomí? Ale kdeže. Fotbalisté Lanžhota sice do krajského přeboru postoupili z 1. A třídy až co by čtvrtý tým v pořadí, ale po čtvrtině soutěži si zatím počínají… Obstojně? „Asi ano, přesto s některými domácími zápasy jsme spokojení nebyli. Vyhráli jsme ale venku s týmy, které jsou v tabulce dole, což je důležité. Jsme tedy na nule. Pokud to tak bude dál, budeme spokojení," říkal lanžhotský kouč Petr Maléř.

Jeho tým zvládl důležité duely s týmy, které jsou v bodovém hodnocení pod ním. V úvodu přetlačil IE Znojmo 4:3. Regionální derby s Novosedly vyhrál 4:2. A ubojoval také utkání s Jevišovicemi, na jejichž hřišti slavil vítězství 2:1.

Maléř nezastírá, že hledí právě zejména pod sebe. „Nemáme přehnané ambice, chceme se hlavně zachránit. Musíme venku uhrát další body, pak nás záchrana nemine," je přesvědčený trenér.

Velmi nebezpečný

Lanžhot zatím vstřelil devatenáct branek, ještě o šest víc však dostal. Až na Novosedly, kterým se síť rozvlnila už sedmadvacetkrát, jde o nejvyšší číslo v soutěži. „Vzadu máme problémy. Pořád hledáme nejlepší složení," připustil Maléř.

Příjemnější starosti má s ofenzivou. Střelecky se daří především Martinu Hanusovi – ruce nad hlavu zvedl už sedmkrát. „V šestnáctce je velmi nebezpečný. A může být ještě lepší. Je podobným typem jako Petr Darmovzal. Máme dva fotbalisty, kteří umí dát gól, to je pro nás důležité. Když se trefí, mančaft se zvedne," dodal lanžhotský stratég.

Jeho další mise má znaky: neděle, 16.00, Ráječko.