Kdo nedal přednost nedalekému koupání v šutráku, mohl v sobotu odpoledne shlédnout zajímavé utkání prvoligového slovenského Trenčína a nováčka Gambrinus ligy z Jihlavy. Oba známé týmy přijely do Rakvic sehrát přátelské utkání, které odstartovalo oslavy výročí 80. let od založení rakvického fotbalového oddílu. „V prvním poločase zápas neměl takovou úroveň, jakou bych očekával. Po změně stran se to ale zlepšilo," tvrdil předseda rakvického klubu Luděk Zlámal.

A měl pravdu. V první půli přátelského zápasu se to za obrovského vedra příliš nestalo. Hra neměla potřebnou rychlost a chybělo i více vyložených šancí. Ze hry měla více Jihlava, ovšem svou mírnou převahu v gól nepřetavila. Naopak těsně před odchodem do kabin mohl vést Trenčín, ale nastřelil jen břevno.

V poločase zavzpomínal Zlámal ve zkratce na historii rakvického fotbalu. „Z doslechu vím, že pro rakvický fotbal byla zlatá léta v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy se tu hrála třetí nejvyšší soutěž v republice. V osmdesátých a na počátku devadesátých let přišel útlum, kdy se pendlovalo v okresním přeboru a přišel i pád do třetí třídy. To byla nejhorší doba. Tím si ale musí projít asi každá vesnička," přemýšlí rakvické předseda.

Rakvický A-tým se z toho ale dostal. Čtyři roky hrál v okresním přeboru, dva roky pak v I.B třídě a letos hrál prvním rokem I.A třídu. Zachránil se až kolo před koncem soutěže, skončili jedenáctí ze čtrnácti týmů.

„Pro Rakvice je první A třída momentálně strop, nemáme velké oči. Už teď tu máme v kádru hráče, kteří nejsou místní. Musíme oddíl doplnit, abychom mohli hrát tuto soutěž. Její střed je asi naším maximem. Další sezona je zajištěná, trenér Staňa Suský nakonec zůstane, je místní a dostane ještě šanci ukázat, že mužstvo dokáže připravit. To by bylo nejjednodušší vyměnit trenéra. Ale to nechceme. Nebudeme to hrotit. Spíš by se mělo sáhnout do kádru. Ne všichni hráči, tím spíš ti přespolní, mají takovou motivaci nechat na hřišti vše. Přesto ani v kádru velké změny nebudou. Týkat se to bude maximálně dvou hráčů," tvrdí Zlámal s tím, že I.A třída Rakvicím vyhovuje i díky mnoha derby s dalšími šesti týmy z Břeclavska.

Ale i v Rakvicích se potýkají s problémy. „Největším problémem jsou chybějící trenéři mládeže, kteří by vedli naše přípravky, žáky a dorostence. A potom málo hráčů v dorostenecké kategorii, tam je zakopaný pes. Stačilo by, kdyby z dorostu každý rok vyšel jeden hráč schopný hrát v našem áčku," přeje si Zlámal.

To už ale začíná druhý, mnohem zajímavější poločas. Trenér Komňacký na trávník poslal zcela odlišnou jedenáctku, o poznání mladší a běhavější.

Už v 56. minutě přišla odměna za zrychlené tempo, když míč dotlačil do sítě Trenčína sniper Vysočiny Muris Mešanović. O sedm minut později pak využil bosenský útočník špatné rozehrávky soupeře ve středu hřiště a Zeman už dorážel do prázdné branky.

„Jak nasadíme naše mladé, tak to rázem vyhráváme. Že, Venco," popíchl po zápase jihlavský kouč František Komňacký zkušeného Václava Kolouška, který hrál první poločas.

Trenčín zápas zdramatizoval, když dostal ukázkovou uličku trenčínský obr Tomáš Malec a prostřelil Hanuše. Nováček v Gabrinus lize se ale nevzdal a po několika nezdařených pokusech se znovu trefil. když zamířil přesně k tyči Kosak. Jihlavští tak nakonec sklidili zasloužený potlesk rakvického publika.

„Soupeř o poločase tolik neprostřídal, mladíci soupeře uběhali a své šance proměnili. Výhra v tomto případě není nijak podstatná, ale hráče potěší a zvýší motivaci do dalšího tréninku," dodal k zápasu Komňacký.

Rakvické oslavy ale naplno propuknou až 21 července, kdy se na tamním trávníku utkají staré gardy a bude se hrát i turnaj, kterého se kromě domácího celku zúčastní týmy z Velkých Bílovic, Podivína a Přítluk.

Jihlava – Trenčín 3:1 (0:0)

Góly: 70. Malec – 56. Mešanović, 63. Zeman, 84. Kosak

Diváci: 120

FC Vysočina Jihlava: I. poločas: Rožník – Gabriel, Tlustý, Gavrić, Šilinger – Koloušek, Velický – Helísek, Štancl, Vaculík – Sedláček. II. poločas: Hanuš – Obert, Kryštůfek, Filip, Dobrovolný – Kučera, Kolčák – Masopust, Zeman, Kosak – Mešanović

Trenčín: Šemrinec – Šiko (75. Mondek), Ramón, Ševela (75. Godál), Skovajsa (60. Mazáň, 75. Holúbek) – Lobotka, Poliaček (75. Bezák), Bezák (46. Kecskés) – Frimmel (70. Bashir), Malec, Morong (70. Mazan)