Již poosmé se uskuteční neoficiální světový šampionát hráčů do 12 let, jenž podobně jako v uplynulém ročníku bude hostit útulný stánek Stade Gerland ve francouzském Lyonu. Prestižní mládežnická akce, kterou podporuje legendární Zinedine Zidane, odstartuje prvními zápasy v pátek a nebude u toho scházet ani česká reprezentace. „Naším cílem je, abychom postoupili ze základní skupiny a pak se poprali o dobré umístění,“ prozradil nebližší plány hráčů se lvíčkem na prsou Lukáš Michna, lídr mužstva a opora žákovského fotbalu v Šardicích.

O mladého hráče se kluby perou

Jedním z klíčových bodů základní sestavy by měl být právě dvanáctiletý záložník, jemuž byla svěřena role asistenta kapitána. Nadaný mladíček, jenž vyniká hbitostí, fotbalovým myšlením a na svůj věk obdivuhodnou technikou, byl vyhlášen jako nejlepší hráč na celorepublikovém turnaji Danone Cup v Roudnici nad Labem. „Má obrovský talent, na tom turnaji, kde hrál za OFS Hodonín, mimořádně vyčníval a trenéři na něm mohli oči nechat,“ rozplýval se trenér Šardic Zbyněk Polišenský.

„Po turnaji za mnou přišlo několik známých profesionálních trenérů a měli pro Lukáše jen slova chvály. Někteří mi dokonce říkali, že takový talent ještě neviděli. Líbilo se jim jeho zpracování míče a technika, tím nad všemi naprosto vynikal,“ pochlubil se Miroslav Michna, otec hráče, o jehož služby se strhl mezi kluby doslova boj.

Ve své mládežnické akademii, jež je v tuzemsku považována za špičku, by jej rádo vidělo Slovácko, zájem mají i další. „V Uherském Hradišti jsme se byli podívat. Kontaktovali nás také z Olomouce a Brna. Předběžnou smlouvu máme se Spartou a Slavií,“ přiznal starostlivý otec, o jehož potomka se perou také známé agentury. „Už mi dvakrát volali, jestli mám pro Lukáše agenta, já jsem ale s díky odmítl.“

V Šardicích, kde všestranný mladíček, který překvapivě s kopanou nezačal v rodném Krumvíři, cítí, že o svůj klenot mohou přijít. Zájem o Lukáše Michnu může bezpochyby stoupnout po turnaji ve Francii. „Nepochybuji o tom, že v budoucnu přestoupí do většího klubu. Má ohromný talent, neuvěřitelný je také jeho fyzický fond, hravě strčí do kapsy o několik let starší hráče,“ vyzdvihoval kouč Polišenský záložníkovy přednosti.

Trenér: Slušela by mu anglická liga

„V nějakých sedmnácti letech, když se tak dívám na náš fotbal, Lukáš by určitě měl prvoligový fotbal zvládat. Pokud půjde vše jako doposud, myslím si, že to pro něj nebude rozhodně konečná stanice. Slušela by mu anglická liga,“ nechal se slyšet trenér Šardic, jehož domněnku ale usměvavý mladík ihned poopravil. „Když to tak sleduji, v Barceloně se už Ronaldinhovi moc nedaří, asi tam přijedu a vystřídám ho,“ dodal Lukáš Michna s potutelným úsměvem.

Fotbalový talent od boha není fixovaný pouze na slunné Španělsko a katalánský gigant. „Mým vzorem je taky Tomáš Rosický, který hraje v Arsenalu,“ hlásá rozesmátý klučina, jenž dribluje s míčem stejně dobře na pravé jako na levé noze. „Třeba do Sparty bych nikdy nešel, nemám ji rád. V Česku bych chtěl hrát jedině za Slavii nebo Brno,“ dodal.

Na mezinárodní scéně klopýtající český fotbal, jenž už dávno ztratil svůj někdejší lesk, tak možná za pár let polije živou vodou nový objev, podobně, jak tomu bylo třeba u Tomáše Rosického. „Potenciál na to má, vše ale bude záležet na něm,“ poukázal trenér Polišenský na fakt, že mnohé talenty přibrzdil pubertální věk a předčasná sláva. „Lukášovi to je zatím jedno, na materiální hodnoty nehledí, jsem rád za to, že hraje vůbec fotbal,“ vzápětí zareagoval otec Miroslav.

Chtěl chytat jako Dominik Hašek

V minulosti totiž nechtěl budoucí žák sedmé třídy o fotbalových trávnících ani slyšet. „Po turnaji v Naganu si zamiloval Dominika Haška, chtěl být hokejovým gólmanem. Na kopanou jsme ho nalákali až se starším synem Davidem, který hrál v Šardicích,“ vysvětloval Miroslav Michna, který připravil na svého mladšího potomka dokonalou strategii.

„Tak trochu jsme ho přesvědčovali, že fotbal byl měl vhodný k tomu, aby se pak dostal k hokeji. Začal hrát tedy v Šardicích mezi třemi tyčemi, o ničem jiném nechtěl ani slyšet,“ prozradil starostlivý rodič. „Jednou ale tým vysoko v zápase vedl, vyzkoušeli ho tak v poli a odtud už nebylo návratu, což je velice dobře,“ oddechl si.

Budoucnost mimořádně nadaného hráče, jehož schopnosti označuje nejeden fotbalový trenér za obdivuhodné, je prozatím ve hvězdách. Klíčový bude pro Lukáše Michnu mimo jiné také mládežnický turnaj ve francouzském Lyonu. Případný úspěch s českým národním celkem mu bez pochyb otevře cestu k fotbalovým výšinám. „Prvního soupeře ještě neznáme, bude se losovat ve čtvrtek večer, snad se nám bude dařit a uděláme nějaké dobré výsledky,“ přeje si klíčový hráč českého celku.