Ta otázka může znít třeba takto.

Který klub v regionu hraje po Břeclavi nejvyšší fotbalovou soutěž?

Chvíle ticha…

Správně, Novosedly.

Hráči obce, kde počet obyvatel přesahuje tisícovku, momentálně platí za jeden z nejsilnějších týmů v krajském přeboru. V nejvyšší soutěži na jižní Moravě jsou navíc jediným týmem z regionu. „Když jsem do Novosedel před třemi lety přišel, začala perfektní práce s mládeží. Těžíme z toho, že každý rok vyjde z dorostu velice dobrý hráč. Toho můžu zapracovat a každý se rok se zlepšujeme. Uvidíme, kam to povede," říkal novosedelský trenér Bohdan Ryšavý.

Tým je po sedmi kolech na třetí příčce. Trenér přiznává, že podobné umístění čekal. „Kvalita některých týmů je totiž slabší. Navíc po minulé sezoně nemůžeme hrát o nic jiného, než je umístění do pátého místa," pokračoval Ryšavý.

Psychika by šla dolů

Oceňují to fanoušci? Upřímně, ani ne. I přes úspěšné tažení krajskou soutěží sleduje zápasy pouze několik desítek lidí. „Někdy jich přijde padesát, jindy sto padesát. Asi podle práce a taky toho, kdo hraje v okolí. Moc lidí ale nechodí. Bohužel s tím nic nenaděláme. Možná by pomohla větší propagace, ale nevím," krčil trenér rameny.

Zatímco týmy v nižších soutěžích prožívají téměř jedno derby za druhým, Novosedly vyhlíží soupeře z regionu marně. Loni s nimi hrál Podivín, který ovšem sestoupil.

„U nás se bere jako derby třeba zápas s Rajhradem. To jsou vždycky vyhecované zápasy. Týmy spolu soutěžily několik let v 1.A třídě. Teď je to na ostří nože. Podobné je to s IE Znojmo. Přibyly nám navíc Vojkovice. Podivín byl pro nás ještě dál, než právě Vojkovice a Rajhrad. Šlo o derby jen v uvozovkách," vysvětloval Ryšavý.

Pomýšlí na postup? Obdobné otázky slyšel už loni a podle výsledků ho letos čekají znovu. „Rádi bychom byli výše. Zatím se však ještě myslím, že kluci nejsou tak vyhraní. Chybí jim zkušenosti. Nevím, co by to s nimi udělalo. Možná by to pro obec nebylo dobře, kdybychom se dostali do divize. Je to velmi nákladné," zamýšlel se trenér.

Porážek s těžšími soupeři se nebojí. Naopak. Ví, že nastanou i o soutěž níže. „Nikdo nemůže vyhrát všechno. Osobně bych se divizi hrát nebál, ale nevím, co by to udělalo s klukama, kdybychom čtyřikrát nebo pětkrát prohráli. Psychika by šla dolů a možná bychom si pokazili vše, co budujeme," dodal Ryšavý.